Народний меморіальний музей Генріха Нейгауза при Кіровоградській музичній школі №1 ім. Г.Г. Нейгауза міста Кропивницького

Інформація

Завідувач  музею – Фурлет Тетяна Юріївна

Адреса: м. Кропивницький, вул. В. Чміленка, 65

тел.: (0522) 22-09-88

електронна адреса: shkolaneuhausa@krmr.gov.ua

Музей видатного музиканта Генріха Густавовича Нейгауза, який народився в м. Єлисаветграді (нині м. Кропивницький), відкрито 12 квітня 1981 р. за ініціативою колективу Кіровоградської музичної школи №1 (з 1983 р. ім. Г.Г.Нейгауза) та підтримки відділу культури Кіровоградської міської ради.

Видатний піаніст, педагог, професор, доктор мистецтвознавства Г.Г.Нейгауз народився 12 квітня 1888 року в Єлисаветграді  в родині музикантів Густава та Ольги Нейгаузів (уроджена Блуменфельд).

Фортепіанна музична школа, яку вони заснували в місті свого часу була однією з кращих.

Наприкінці 70-х років ХХ ст. з’явилась можливість почати пошукову роботу по збиранню експонатів майбутнього музею. Були здійсненні творчі відрядження до міст Тбілісі, Києва, Москви, де проходив життєвий і творчий шлях Генріха Нейгауза. Наслідком цієї роботи стало придбання цінних документів, особистих речей, що належали Г.Г. Нейгаузу та його родині.

Музей є унікальним меморіалом видатного піаніста і педагога.

Експозиція музею відображає формування Генріха Нейгауза як музиканта і педагога, всі етапи його життя і діяльності, педагогічні досягнення, втілені в підготовку цілої плеяди видатних музикантів, серед яких треба відзначити всесвітньо відомих: С.Ріхтера, Я.Зака, О.Наседкіна, Є.Малініна, А.Відерникова, В.Горностаєву, М.Крушельницьку та інших.

З 1981 року музеєм Г.Нейгауза і Кіровоградською дитячою музичною школою №1 (ім’я Г.Г.Нейгауза з 1983 року) було започатковано «Тиждень музики», який проходив у нашому місті щороку у квітні місяці, а в 1988 році, в рік столітнього ювілею музиканта цей захід перетворився у фестиваль «Нейгаузівські музичні зустрічі». За останні роки склалась традиція проведення фестивалю, який поєднує концерти відомих музикантів, конкурси піаністів – студентів музичних училищ і спеціальних музичних шкіл, відкриті уроки видатних педагогів, читання і екскурсії, вечори спогадів, виступи кращих місцевих колективів і звітні концерти музичної школи №1 ім. Г.Г.Нейгауза. Протягом кількох років за ініціативи музею до міста  запрошувались юні музиканти – учасники програми «Нові імена» з різних куточків України та міст ближнього зарубіжжя, які давали блискучі концерти в залі обласної філармонії.

Під час проведення «Нейгаузівських музичніх зустрічей» та в дні пам’яті Генріха Нейгауза, школа та музей запрошують до участі у заходах талановитих музикантів, проводять майстер-класи відомих педагогів, вечори спогадів, екскурсії, телевізійні передачі.       

Пройшло більше 30 років з того дня, коли при Кіровоградській музичній школі №1 ім. Г.Г.Нейгауза відкрилась перша експозиція Народного меморіального музею Генріха Нейгауза. Всі ці роки мешканці і гості міста мають можливість доторкнутись до надзвичайного, багатого духовного світу відомого музиканта, слухати твори класичної музики, спілкуватись з видатними музикантами сучасності: С.Ріхтером, О.Насєдкіним, Є. Малініним, В.Горностаєвою, А.Ведерніковим, А.Гінзбургом, Л.Гінзбург, Ю.Гутманом,  М.Крушельницькою, А.Лисенко, Й.Єрмінем, Л.Шутко, О.Шутко, Б.Которовичем, О.Полусмяком, Ю.Диким, Л.Забілястою, Ін Жен (США), А.Лисенко, Дж.Пауеллом, Б.Фільц, А.Гаврилець, Генріхом Нейгаузом (молодшим), Адріаном Нейгаузом (правнуком Г.Г.Нейгауза)  та багатьма іншими.

Народний меморіальний музей Генріха Нейгауза проводить просвітницьку, організаційну, дослідницьку, екскурсійну роботу, бере участь у науково – практичних конференціях та фестивалях.

Традиції, які були закладені у 1981 році і зараз продовжують розвиватися. Звичайно, іде час, змінюються форми проведення фестивалю «Нейгаузівські музичні зустрічі», але головне, що музична громадськість нашого краю з великою шаною вклоняється пам’яті одного з найяскравіших піаністів світу, уродженця нашого міста, професора, педагога, доктора мистецтвознавства, Народного артиста Генріха Густавовича Нейгауза.