Переселенцям

18.03.2025

Інформаційно-довідкові матеріали щодо субсидії на оренду житла

 

Мінсоцполітики в межах компетенції опрацьовує питання підтримки сімей внутрішньо переміщених осіб з різним фінансово-майновим станом для забезпечення їх індивідуальним житлом.

Із метою створення умов для розв’язання проблем громадян України, які після 24.02.2022 перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також адміністративно-територіальних одиниць, на яких проводяться бойові дії, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (зі змінами), запроваджено допомогу на проживання. Така допомога з березня 2022 року надається на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та яка подала відповідну заяву, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн; для інших осіб – 2 000 гривень.

Також із метою сприяння інтеграції в територіальні громади внутрішньо переміщених осіб, які втратили житло внаслідок його руйнування або внаслідок вимушеного переселення з окупованих територій чи зон активних бойових дій, з 29.01.2025 впроваджено новий інструмент підтримки – субсидія на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення, розмір якої залежатиме від кількості осіб у складі домогосподарства, яке орендує житло; доходів та майнового стану домогосподарства і його спроможності оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія.

Починаючи із січня 2025 року Мінсоцполітики супроводжує, Пенсійний фонд України реалізує механізм компенсації особам, які тимчасово розмістили в своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, витрат, що пов’язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб, та виплату таким особам відповідних коштів компенсації за рахунок коштів державного бюджету, а також коштів інших джерел, не заборонених законодавством (наразі ведуться перемовини з УВКБ ООН щодо продовження співпраці за цим напрямом їх фінансування).

Планується впровадження механізму надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у закладах, спорудах, об’єктах всіх форм власності. Наразі опрацьовується проект нового порядку, у зв’язку із передачою функції супроводження відповідного інструменту від Мінреінтеграції до Мінсоцполітики.

Крім цього, внутрішньо переміщеним особам надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу

 

за місцем фактичного проживання, умови призначення якої визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 ,,Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” (зі змінами).

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу передбачено законами України для категорій громадян незалежно від того, чи є вони внутрішньо переміщеними особами чи ні. При цьому знижка плати за послуги встановлена на рівні від 25 % до 100 % залежно від категорії пільговика.

Варто зазначити, що Мінсоцполітики проводиться широка інформаційно- роз’яснювальна кампанія щодо запровадження нового механізму державної підтримки внутрішньо переміщених осіб у вигляді субсидії на оренду житла.

Перед запуском нового інструменту державної підтримки Мінсоцполітики підготувало та ініціювало поширення новин про його доступність з 29.01.2025, а також надано відповідні коментарі керівництвом Мінсоцполітики на телебаченні (https://www.facebook.com/watch/?v=1235397188116359).

Вцілому з 20.01.2025 по 29.01.2025 у засобах масової інформації було опубліковано понад 350 новин (https://surl.li/bjhaqa). Крім розміщення на ресурсах Мінсоцполітики інформацію було розіслано на центральні та регіональні засоби масової інформації, прес-служби обласних державних військових адміністрацій.

За підтримки Ради Європи в Україні було виготовлено два анімаційних ролики для двох цільових аудиторій – внутрішньо переміщених осіб і потенційних наймодавців, а саме:

  1. „Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб” – ролик, який інформує про субсидію на найм житла для внутрішньо переміщених осіб як про рішення, яке допоможе внутрішньо переміщеним особам покривати фінансові витрати на оренду житла і, відповідно, покращити своє становище. Ознайомитися з роликом можна за посиланням: https://bit.ly/42UjAop;
  2. „Даєш житло для переселенців, – отримай компенсацію від держави” – ролик, який інформує про відшкодування державою податків наймодавцям, які здають житло в найм для внутрішньо переміщених осіб, та можливість долучитися власникам житла до цієї програми, а також містить інформацію про те, що необхідно для цього зробити. Ознайомитися з роликом можна за посиланням: https://bit.ly/3ELXgDk .

Обидва ролики було розміщено не тільки на ресурсах Мінсоцполітики, але й на майданчиках громадських організацій, які займаються захистом прав ВПО (https://www.facebook.com/share/v/18WUpGFc3R/) і направлено прес-службам

 

обласних державних військових адміністрацій для поширення в регіонах (https://www.facebook.com/share/v/14ynrgrRgZ/ або https://www.facebook.com/sha re/v/18ihnnwB5E/).

На постійній основі ролики транслюються на моніторах сервісних центрів Пенсійного фонду України. Підготовлено відповідні листи для отримання відео статусу соціальної реклами і можливості трансляції їх на телебаченні та в потягах АТ „Укрзалізниці”.

Разом з тим за підтримки Ради Європи в Україні та громадських організацій створено та розроблено дизайн інформаційних плакатів про субсидію на найм житла для наймодавців (https://surl.li/ryuuqf) і внутрішньо переміщених осіб (https://surl.li/fpriqa). Наразі плакати знаходяться в процесі друку і найближчим часом будуть розміщені в усіх сервісних центрах Пенсійного фонду України та ЦНАП.

Крім того, з метою інформування про запровадження нового інструменту державної підтримки для внутрішньо переміщених осіб Мінсоцполітики разом із Проектами Ради Європи „Сприяння розробці житлових рішень для осіб, постраждалих від війни в Україні”, „Посилення соціального захисту в Україні”,

„Полегшення доступу до прав людини й основних послуг для внутрішньо переміщених осіб та осіб, що повертаються в Україну”, що впроваджуються на виконання Плану дій Ради Європи для України „Стійкість, відновлення, відбудова” 2023-2026 роки 06.02.2025 було проведено презентацію „Доступні житлові рішення: запуск субсидії на оренду для ВПО в Україні” (далі – презентація). Зазначений захід дав змогу, зокрема:

отримувати зворотні зв’язки від широкого кола зацікавлених сторінок, включаючи громадськість, міжнародних партнерів, ріелторів, представників органів влади та народних депутатів;

враховувати різноманітні точки зору та реальні потреби ВПО, що дозволить зробити державну підтримку більш адаптованою до їхніх інструментальних потреб;

посилити взаємодію між більшими учасниками процесу, що сприятиме виробленню комплексних і збалансованих рішень.

У межах презентації з метою забезпечення широкого поширення інформації було організовано трансляцію заходу на офіційних сторінках Мінсоцполітики в YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=oNY2eYyQ9SQ) і Facebook (https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=5134692 75096267).

Завдяки  активному  анонсуванню  заходу  на  платформі  YouTube  – 3 039 переглядів, у соціальній мережі Facebook (укр.мовою) – 12 324 перегляди,

(англ.мовою) – 14 667 переглядів.

 

У презентаційних матеріалах було зазначено електронну адресу, на яку Мінсоцполітики пропонує надавати пропозиції щодо покращення механізму надання субсидії на оренду житла.

Інформування про цей інструмент здійснюється на постійній основі через соціальні мережі Мінсоцполітики, у коментарях керівництва Міністерства на телебаченні та радіо, а також шляхом підготовки роз’яснювальних матеріалів (наприклад, ,,як скористатися інструментом онлайнˮ https://www.facebook.com/s hare/p/1XeiCJbJ3S/; ,,в якому чат-боті можна тримати інформацію про субсидію на оренду житлаˮ https://www.facebook.com/share/p/1HerBvFqi3/ тощо).
 

Починаючи з 01.01.2025 ініційовано вихід понад 1 300 публікацій у медіа

(https://surl.li/rtaayu).

 


 

18/03/2025

ШКОЛА НЯНЬ: Пілот програми перепідготовки робітників з подальшим присвоєнням часткової професійної кваліфікації: “Няня з піклування та догляду за дітьми віку немовляти та раннього віку

 

 


05.03.2025

Призначення і виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Призначення і виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 (далі – Порядок).

Продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам можливе під час надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, але не більше ніж на три шестимісячні періоди.

З березня 2025 року виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам буде продовжено автоматично без додаткових звернень.

Протягом місяця з дати продовження виплати допомоги орган соціального захисту населення проводить перевірку щодо таких уповноважених осіб/отримувачів на відповідність критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1  Порядку. У разі виявлення невідповідності таких уповноважених осіб/отримувачів зазначеним критеріям або вимогам виплата їм допомоги припиняється з місяця, що настає після місяця автоматичного продовження виплати допомоги.

У разі коли уповноваженій особі/отримувачу не було продовжено виплату допомоги автоматично, їм може бути призначено допомогу за заявою.

 


30.01.2025

Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб

 

Законодавча підстава

Постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225 затверджує Порядок реалізації експериментального проєкту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору (далі ‒ Порядок 1225).

 

Новація

З 29 січня 2025 року запроваджується новий вид допомоги для ВПО ‒ субсидія на оплату вартості або частину вартості найму (оренди) житла та компенсація частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору наймодавцю.

 

Право на отримання субсидії на оренду житла мають внутрішньо переміщені особи (далі ‒ ВПО), які перемістилися з територій, де ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих територій та житло яких знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій.

 

Право на отримання компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору мають власники житлових приміщень, які передають такі приміщення для тимчасового проживання ВПО на визначений у договорі строк та плату.

 

Основні умови для надання субсидії на оренду житла та компенсації:

наймач та особи, які входять до складу домогосподарства, ‒ особи зі статусом ВПО, які перемістилися до будь-якого регіону, що перебуває під контролем України, і не мають у власності житла на цих територіях із загальною площею понад 13,65 м2 на кожного члена сім’ї або більше 35,22 м2 на домогосподарство;

житлове приміщення наймача знищене або пошкоджене й непридатне для проживання і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України;

наймач та особи, які входять до складу домогосподарства, не мають родинних звʼязків із власником житлового приміщення;

наймач не отримує допомогу на проживання ВПО, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332;

ВПО не є учасниками програми “Прихисток”.

 

Для встановлення права на призначення субсидії на оренду житла та компенсації наймач разом з наймодавцем повинні звернутися з документами, що посвідчують їх особи, до органів Пенсійного фонду України або до Центру надання адміністративних послуг та надати необхідні документи: заяву (згідно з додатком 2 Порядку 1225); договір найму (згідно з Додатком 1 Порядку 1225); копії інших документів (відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, рішення суду тощо).

Крім того, відповідні документи можна подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток “Пенсійний фонд”, уповноважені банки та, за технічної можливості, через соціальний вебпортал електронних послуг Мінсоцполітики.

 

 


08.01.2025

Зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332

 

Урядом 27 грудня 2024 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 1507 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання та субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення”, якою, зокрема, внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 (далі – Порядок).

 

Змінами передбачено, що до складу сім’ї уповноваженої особи не включаються особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також працівники правоохоронних органів, військовослужбовці і працівники Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, особи рядового і начальницького складу ДСНС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, військових формувань, утворених відповідно до закону, які беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, крім осіб та членів їх сімей, які відповідно до законодавства отримують компенсацію за піднайом (найом, оренду) житлових приміщень як внутрішньо переміщені особи.

 

Продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до пункту 13 Порядку можливе під час надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, але не більше ніж на три шестимісячні періоди.

 

Заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам також може подаватися за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи одного з членів сім’ї уповноваженої особи за її вибором.

 

До середньомісячного сукупного доходу включаються доходи, отримані особою як одноразова допомога, вихідна допомога, що виплачується працівникам відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України “Про державну службу”, у розмірі, що обчислюється для такої особи органом соціального захисту населення шляхом ділення суми зазначеного доходу на 12, за умови, що особа надала документальне підтвердження від роботодавця із зазначенням розміру та інформації, що така допомога надана один раз за календарний рік.

Під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї не враховується дохід, отриманий одноразово протягом календарного року від продажу:

єдиного транспортного засобу (механізму), який був зареєстрований на одну особу із складу членів сім’ї;

єдиного житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до переліку територій. До інших житлових приміщень, крім єдиного, не відносяться житлові приміщення/частини житлових приміщень, розташовані на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, для яких не визначена дата припинення окупації.

Про факт продажу транспортного засобу (механізму), житлового приміщення/частини житлового приміщення особа надає документальне підтвердження, передбачене законодавством.


05.12.2024

ПАМ’ЯТКА для внутрішньо переміщених осіб «Як захистити свої права під час та після завершення воєнного стану?»

 


25.10.2024

Про розширення категорій сімей з дітьми, на яких поширюється послуга «муніципальна няня»

Послуга «муніципальна няня» стає все більш актуальною в умовах воєнного часу в Україні та аналіз нових потреб громадян, викликаних повномасштабним вторгненням, показав, що внутрішньо переміщені особи потребують більше часу для працевлаштування та інтеграції в нових громадах, велика кількість закладів дошкільної освіти не працюють.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 30 січня 2019 року  № 68 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2024 року № 664), розширюються категорії дітей, на які поширюватиметься послуга «муніципальна няня», а саме:

діти до 3 років внутрішньо переміщених осіб (які не мають тяжких хвороб);

діти до 6 років, які потребують додаткового догляду (раніше входила категорія дітей з тяжкими хворобами лише віком до 3 років);

діти до 6 років, у кого один з батьків є особою з інвалідністю І чи ІІ групи (раніше – це діти віком до 3 років);

діти до 6 років, які проживають на територіях адміністративно-територіальних одиниць, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти (наприклад території Запорізької, Донецької, Харківської, Херсонської, Сумської та Чернігівської областей).

Важливою зміною є саме той факт, що право на послугу «муніципальна няня» отримують внутрішньо переміщені особи та особи, які разом із дітьми проживають на територіях, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти. Таким чином усуваються труднощі в доступі батьків до роботи і економічної незалежності, а дітей – до отримання належного догляду і розвитку.

Середньомісячний розмір відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» у 2024 році відповідно до постанови КМУ № 68 в максимальному розмірі складає 7100 гривень.

Дія змін до постанови КМУ № 68 поширюється на час дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.


16.09.2024

Зміни до порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Попри складне становище, держава продовжує системно підтримувати тих, хто потребує допомоги. Частиною підтримки, яку забезпечує Уряд для внутрішньо переміщених осіб (далі  – ВПО), є допомога на проживання. Така допомога виплачується щомісяця на кожного члена сім'ї ВПО з вразливих категорій українців. 

У серпні  2024 року термін виплати допомоги на проживання для значної частини ВПО вразливих категорій закінчився. Ці внутрішньо переміщені особи отримували виплату щонайменше з липня 2023 року, а більшість з них – півтора чи два роки. Тобто держава тривалий час фінансово підтримувала ці родини, щоб вони могли  налагодити життя у нових громадах (деякі родини отримують виплати на проживання з моменту їх запровадження, тобто третій рік).

Втім, для продовження підтримки ВПО, які знаходяться у найбільш складних життєвих обставинах, Уряд продовжить ці виплати ще на шість місяців - тобто до лютого 2025 року. Постанову Уряду № 989, розроблену Мінсоцполітики, 30.08.2024 було ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів.

Відтак, для тих ВПО, у яких в серпні 2024 року мав завершитись період виплат допомоги на проживання, ці виплати будуть продовжені. 

Звертаємо увагу також, що ці виплати буде продовжено автоматично, додатково нікуди звертатися НЕ потрібно.

При цьому, аби перевірити, що ці родини і далі відповідають нормам діючої постанови (чи порядку отримання виплат), держава через управління соціального захисту протягом місяця перевірить, чи не змінився суттєво фінансово-майновий стан цих родин. 

Якщо змін не відбулось – родини будуть отримувати виплати по лютий 2025 року. 

Звертаємо увагу, що критерії для отримання права на виплату не змінились: вони залишаються такими ж, якими були при перепризначенні допомог для родин, які звертались із заявами з березня 2024 року.

Проте, якщо людині з технічних причин не було продовжено виплату допомоги автоматично, але вона має на неї право, необхідно звернутися до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради за адресою: вул. Архітектора Паученка, буд. 41/26 (Центр надання адміністративних послуг).


31.07.2024

 


29.05.2024

 

03.04.2024

Інформація для внутрішньо переміщених осіб!

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 року № 331 уточнено коло осіб, які матимуть право на продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з березня 2024 року, а саме:

• Діти/особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти після досягнення ними 18 років і до досягнення 23 років та не мають власних сімей, можуть звертатись за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше ніж в уповноваженої особи.

• Опікунам (піклувальникам) та непрацездатним особам виплата допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично.

• Допомога продовжуватиметься на підставі подання заяви та у разі

якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в сім’ї не перевищує 9444 грн:

– якщо у складі сім’ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча особа працездатного віку, яка виховує дитину до 18 років;

– якщо у складі сім’ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку або за дитиною до шести років (при наявності висновку ЛКК);

– у складі сім’ї є особи, які втратили працездатність, та діти до 18 років та/або особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти;

особам віком від 55 років, які на дату звернення за допомогою зареєструвалися в центрі зайнятості як безробітні або працюють, проводять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність;

особам, які досягли встановленого законом пенсійного віку, але не ортримують ані пенсію, ані державну соціальну допомогу;

допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у сім’ї, якщо до складу сім’ї включені тільки непрацездатні особи.

Наприклад, якщо у складі сім’ї є два пенсіонера з розміром пенсії у одного 13000 грн, у іншого – 4000 грн, ці пенсії сумуються і діляться на 2 члена сім’ї ((13000+ 4000 грн) : 2 = 8500 грн. Якщо середньомісячний розмір є меншим за
9444 грн, допомога призначається на обох пенсіонерів).

• Виплата допомоги призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви про надання допомоги:

– дитині, яка прибула без супроводу законного представника за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах;

– дітям, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя на період перебування дітей у сім’ї патронатного вихователя;

особам з тяжкими формами захворювання, зокрема рідкісними орфанними, онкологічними, онкогематологічними захворюваннями; тяжкими психічними розладами, цукровим діабетом І типу (інсулінозалежний), гострим або хронічним захворюванням нирок  IV ступеня, з тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується документально (форми первинної облікової документації  027/о та/або 028/о).

Внутрішньо переміщеним особам, які подадуть заяви до 30 квітня 2024 року, допомогу на проживання буде призначено з березня 2024 року.

 


06.02.2024

Із 01 березня в Україні змінюються правила призначення виплат для внутрішньо переміщених осіб

Для найвразливіших категорій переселенців виплати продовжаться автоматично. Ще певним категоріям – після подання заяви.

Кому саме виплати продовжать? Чи необхідно для цього кудись звертатися і куди саме? Відповіді на ці та інші запитання – у відео.

 


25.12.2023

Уряд удосконалив механізм призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО) – один з найбільш важливих інструментів для підтримки внутрішньо переміщених осіб.

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 21 листопада 2023 року постановою № 1226 вніс зміни до низки урядових постанов щодо обліку та виплат на проживання для ВПО.

Зокрема:

внутрішньо переміщені особи, які звертаються вперше за допомогою та перебували за кордоном понад 30 днів і повернулись в Україну, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну

внутрішньо переміщеним особам, які повернулись в Україну після 01 серпня 23 року, але раніше втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів,  виплату призначатимуть за особистим зверненням. Це можливо через 15 робочих днів після повернення в Україну, виплата призначатиметься на 6 місяців; 

ВПО, які після 01 серпня 2023 року змушені були повторно покинути свої домівки  через обов’язкову/примусову евакуацію (в т.ч. через підрив окупантами Каховської ГЕС) зможуть отримувати допомогу протягом ще
6 місяців. 

якщо людина відмовилась від виплати, допомога на проживання буде призначатися повторно, якщо:

після припинення виплати допомоги, житло людини було знищено або пошкоджено;

людина повторно перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф, перелік яких затверджено Мінреінтеграції;

Також у допомозі на проживання для ВПО запроваджено додаткові інструменти стимулювання внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування. 

Зокрема, для тих ВПО, яким допомога призначатиметься з 01 грудня 2023 року та які є працездатного віку, але не працюють, протягом трьох місяців після призначення допомоги потрібно буде або стати на облік в Державну службу зайнятості, або отримати іншу допомогу за програмами Мінекономіки щодо працевлаштування, або ж  працевлаштуватися, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання тощо. 

Нагадаємо, що  за рахунок державного бюджету вже виплачується компенсація роботодавцю за працевлаштування ВПО. Центри зайнятості займаються пошуком вакансій для ВПО. Є можливість отримати ваучер на навчання, і завдяки цьому отримати, наприклад, перепідготовку за іншою професією, здобути ступінь магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю тощо.

Водночас, норма щодо необхідності сприяти своєму працевлаштуванню під час отримання допомоги на проживання для ВПО не поширюється  на осіб з інвалідністю, осіб з тяжкою хворобою дітей, тих, що здійснюють догляд за особою,  надають соціальні послуги чи мають інші обгрунтовані причини, чому вони не можуть працевлаштуватись на даний момент.


14.12.2023

 Правовий дайджест реформ «Зелена альтернатива України» щодо захисту внутрішньо переміщених осіб та осіб постраждалих від збройної агресії за період липень – вересень 2023 р.


 

30.10.2023

БФ "Право на захист" запускає нову програму допомоги внутрішньо переміщеним особам у партнерстві з УВКБ ООН — виплати на оренду житла у Київській, Черкаській та Кіровоградській областях.

- Від початку повномасштабного вторгнення багато людей втратили свої домівки й були вимушені переїхати до інших міст та областей. Зазвичай процес пошуку роботи, житла та адаптація на новому місці займає час і потребує чималих зусиль. Метою програми є підтримка людей після вимушеного переміщення та сприяння їхній інтеграції. Грошова допомога на оренду житла дає можливість переїхати в комфортніше житло, розташоване ближче до роботи, школи, або садочка, — говорить Інна Лациба, заступниця програмної координаторки з надання невідкладної грошової допомоги БФ "Право на захист".

Допомога передбачає відшкодування вартості оренди житла родині впродовж 6 місяців.
Взяти участь у програмі можуть:

  • особи, які проживають в МКП (місцях компактного проживання), що будуть розформовані;
  • особи, які є під загрозою втрати теперішнього житла, або ж мають потребу переїхати ближче до місця роботи, місця навчання дітей тощо.

Подання заявки можливе за особистої присутності всіх членів родини в пункті збору даних у Кропивницькому за адресою: вул. Пашутінська, 31-а (біля ЦНАПу "Прозорий офіс"). Із собою потрібно мати оригінали документів. Повний перелік необхідних документів, адреси пунктів збору даних, а також детальна інформація про те, хто може взяти участь у програмі, на сайті БФ "Право на захист" за посиланням: https://bit.ly/3LrMEKl


17.10.2023

Щодо надання одноразової матеріальної допомоги деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб

Відповідно до Регіональної програми підтримки та інтеграції внутрішньо переміщених осіб Кіровоградської області, затвердженої розпорядженням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації від 17 липня 2023 року № 779-р, передбачено надання одноразової матеріальної допомоги громадянам з числа внутрішньо переміщених осіб:

особам з інвалідністю І та ІІ групи;

особам, які досягли 80-річного віку;

багатодітним сім’ям.

Розмір одноразової матеріальної допомоги становить 3000 гривень, для багатодітних сімей – 3000 гривень на кожного члена сім’ї.

Для отримання одноразової матеріальної допомоги особа або її законний представник подає до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради в Центрі надання адміністративних послуг за адресою: вул. Архітектора Паученка, буд. 41/26, м. Кропивницький, такі документи:

заяву;

копію паспорта;

копію РНОКПП;

копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

довідку з державного банку із зазначенням номеру відкритого банківського рахунку (за стандартом IBAN);

копію довідки МСЕК та копію посвідчення особи з інвалідністю (для осіб з інвалідністю);

копії посвідчення батьків багатодітної сім’ї і копії посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (для багатодітних сімей).

У разі подання документів законним представником, подається документ, що підтверджує повноваження законного представника.

Під час подання копій документів пред’являються їх оригінали.

 


27.09.2023

Інформація для внутрішньо переміщених осіб

щодо надання окремих соціальних послуг деяким категоріям осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2023 року № 248 “Деякі питання реалізації експериментального проєкту з надання в закладах охорони здоров’я, які належать до сфери управління Міністерства соціальної політики, окремих соціальних послуг деяким категоріям осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах” визначено умови надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам Спеціалізованим Трускавецьким санаторієм “Батьківщина” та Спеціалізованим Миргородським санаторієм “Слава”.

Право на отримання соціальних послуг у межах реалізації експериментального проєкту мають особи похилого віку, особи з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, в тому числі під час обов’язкової евакуації, або в яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження та інформація про яке підтверджується відомостями Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Учасники експериментального проекту забезпечують надання наступних соціальних послуг:

  • надання притулку (тривалість надання послуги одній особі – не більш як шість місяців);
  • підтримане проживання;
  • догляд стаціонарний (не більш як 50 особам).

Крім того, може надаватися соціальна послуга соціальної адаптації.

Вказані вище соціальні послуги надаються за умови наявності вільних місць в учасників експериментального проекту.

Для отримання соціальних послуг до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради необхідно подати заяву про надання соціальних послуг (далі – заява).

Подання заяви та необхідних документів для отримання соціальної послуги надання притулку, соціальної адаптації здійснюється відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 року № 587.

Подання заяви та необхідних документів для отримання соціальної послуги підтриманого проживання, догляду стаціонарного здійснюється відповідно до Порядку надання послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 576, та Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 року № 587.

Умовою надання соціальних послуг є наявність довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Для отримання соціальних послуг особа може звернутися до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради за телефонами 30 89 26 (535, 536, 537, 538), або за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, буд. 41/26 (навпроти Краєзнавчого музею) Центр надання адміністративних послуг "Прозорий офіс".

Графік прийому: понеділок-п'ятниця 8:10-12:00 каб. 118, роб. місце 71.

 


24.08.2023

 Правовий дайджест реформ «Зелена альтернатива України» щодо захисту внутрішньо переміщених осіб та осіб постраждалих від збройної агресії за період березень – червень 2023 р.


27.07.2023

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОГРАМИ «ПОВЕРНИСЬ НА 100 %»

Під час збройної агресії проти України російська федерація та підконтрольні їй збройні угруповання «самопроголошених республік», так званих «Л/ДНР», на тимчасово окупованих територіях проводять примусовий призов до лав збройних сил, для чого використовують широкий спектр інструментів:  від роздачі російських паспортів та пропаганди до погроз та прямого примусу, що є прямим порушенням міжнародного гуманітарного права, зафіксованим Управлінням Верховного комісара з прав людини ООН. 

А для того, щоб ці примусово мобілізовані не вчиняли бунтів та не переходили на сторону України, здавшись в полон ЗСУ, окупаційна влада свідомо залякує їх, створюючи враження, начебто вибору в них більше немає, оскільки у випадку переходу на сторону України навіть шляхом добровільної здачі в полон, їх очікує позбавлення волі на тривалий строк. 

Використовуючи засоби пропаганди, обмеживши доступ до об’єктивної інформації з України, російська федерація створює у цивільного населення, проживаючого на окупованих нею територіях уяву того, що тепер у них є тільки один вихід – бути частиною так званого «руського світу», адже в іншому, цивілізованому світі, до якого належить Україна, їх вже не чекають, бо вважають злочинцями. Внаслідок цього багато з тих чоловіків, які не змогли уникнути примусової мобілізації та опинились в рядах окупаційної армії, не можуть наважитись добровільно здатись в Український полон, а тому, в решті решт, приречені на загибель чи тяжке каліцтво, адже росіяни не дадуть їм змогу залишити цю службу. Складається враження, що у них немає виходу! 

Однак насправді це не так. Громадяни України, яких примусово мобілізували на службу до збройних сил ворога, мають можливість залишити таку службу, здатись в полон Збройним силам України та отримати статус потерпілого від примусової мобілізації, доказавши обставини примусовості мобілізації.

В рамках реалізації програми «ПОВЕРНИСЬ НА 100%»,  яка ставить собі за мету протидію російській федерації у залучені до лав своїх збройних сил громадян України, що мешкають на тимчасово окупованих територіях України, було отримане відповідне роз’яснення Офісу Генерального прокурора щодо можливих дій мобілізованих до лав збройних сил країни-агресора громадян України з метою доведення обставин їх примусової мобілізації.

Донесення цієї інформації до осіб, що мешкають на тимчасово окупованих територіях, буде сприяти тому, щоб примусово мобілізовані не чинили збройного опору, а при першій же нагоді здавались в полон Збройним силам України.

Закликаємо всіх, хто має близьких та знайомих, які залишились жити на тимчасово окупованих територіях, донести цю інформацію до них під час особистого спілкування.

 


29.11.2022

З метою забезпечення права на державну реєстрацію народження під час дії воєнного стану державна реєстрація народження фізичної особи, народження якої відбулося в межах адміністративно-територіальної одиниці, що включена до затвердженого Міністерством юстиції України переліку адміністративно-територіальних одиниць, у межах яких припиняється доступ до єдиних та державних реєстрів та в межах якої відділом державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація народження не проводиться, може бути проведена у такому порядку.

Для державної реєстрації народження необхідно направити на адресу електронної пошти відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Південно-Західного межрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) birth@cv.minjust.gov.ua електронні копії, скановані копії, фотокопії:

заяви про державну реєстрацію народження, складеної у довільній формі;

медичного документа, що, відповідно до законодавства, є підставою для проведення державної реєстрації народження;

інших документів, необхідних для такої реєстрації (копії паспорта, свідоцтва про шлюб тощо).

Заява про державну реєстрацію народження має містити відомості про:

дитину (прізвище, власне ім’я, та (за наявності) по батькові, стать, дату народження, місце народження);

матір та батька (прізвище, власне ім’я, та (за наявності) по батькові, стать, дату народження, громадянство, зареєстроване місце проживання (за наявності), реквізити паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу).

У разі народження дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, у заяві про державну реєстрацію народження стосовно батька зазначаються лише його ім’я та по батькові.

У разі, коли батьки дитини не перебувають у шлюбі між собою, підписана ними заява про державну реєстрацію народження вважається їх спільною заявою про визнання батьківства.

У разі, коли заява про державну реєстрацію народження подається не батьками дитини чи одним з них, додатково зазначаються відомості про заявника(прізвище, власне ім’я, та (за наявності) по батькові, стать, дату народження, громадянство, зареєстроване місце проживання (за наявності), реквізити паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу).

Звертаємо увагу, що отримати свідоцтво про народження та у випадках,передбачених законодавством, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, мають право заявник, батьки дитини (один з них), близькі родичі дитини (брат, сестра, дід, баба, тітка, дядько) або їх представники у разі подання довіреності, посвідченої відповідно до Закону України «Про нотаріат», або документа, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час пред’явлення адвокатом ордера до нього обов’язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку.

У разі, коли батьки дитини не перебувають у шлюбі між собою державну реєстрацію народження проведено на підставі підписаної ними заяви про державну реєстрацію народження, яка є спільною заявою про визнання батьківства, такі особи повинні особисто звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про народження.

Видача свідоцтва про народження та у випадках, передбачених законодавством, витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці, що не включена до затвердженого Міністерством юстиції України переліку адміністративно-територіальних одиниць, у межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерством юстиції України, в умовах воєнного стану, за заявою про видачу свідоцтва, складеною у довідній формі за умови надання оригіналу медичного документа про народження, на підставі якого проведено державну реєстрацію народження, після внесення відомостей актового запису до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

За додатковими роз’ясненнями можна звертатись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Південно-Західного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ):

адреса: вул. О. Кобилянської, буд. 31, м. Чернівці, 58002;

телефон: (0372) 52 53 25, 099 757 75 31;

керівник: Корчак Аліна В’ячеславівна.


08.08.2022

 


27.06.2022

 

"СПІЛЬНО.Точки зустрічі"

У Кропивницькому на базі координаційних штабів для внутрішньо переміщених осіб створені точки для підлітків та їхні родин. Там вони зможуть отримати базову гуманітарну допомогу, соціоемоційну підтримку, індивідуальні та групові психологічні консультації. Підлітка також матимуть змогу відвідати факультативні заняття зі шкільної програми. Точки створені в межах проекту "СПІЛЬНО.Точки зустрічі", що впроваджуються ГО "Фонд "Професійний розвиток Харкова" та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).

У Кропивницькому перша точка зустрічі "СПІЛЬНО" створена у партнерстві з громадською організацією "Молодіжний центр Кіровоградської області" та знаходиться в Центральноукраїнському державному будинку художньої та технічної творчості (вул. Вокзальна, 14). Ще дві незабаром відкриються за адресами:

Навчально-виховне об’єднання № 6 СЗШ І-ІІІ ступенів ЦЕВ "Натхнення" (вул. Велика Перспективна, 39/63);

- Центральноукраїнське вище професійне училище імені Миколи Федоровського (вул. Юрія Коваленка, 6/5).

Більш детально про роботу точок, види допомоги, які надаються, розклад заходів можна дізнатись на Фейсбук сторінці "Молодіжний центр Кіровоградської області" .


Ти був вимушений покинути власну оселю під час війни?

Шукаєш тимчасовий безкоштовний прихисток для себе та своєї сім`ї?

Шукай житло за допомогою сервісу "Допомагай" https://shelter.dopomagai.org, який розробила команда волонтерів ІТ-спільноти разом з Міністерством розвитку громад та територій та з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Як це працює:

- якщо шукаєш безкоштовне житло (кімнату чи будинок) для себе та для своєї сім`ї, ти можеш зайти на сайт https://shelter.dopomagai.org та знайти прихисток серед сотен оголошень від небайдужих людей;

- або зателефонувати на номер гарячої лінії 0(800)332238 (безкоштовно для дзвінків через всі оператори зв'язку України), наші оператори готові допомогти вам у пошуку, якщо у вас немає смартфону чи доступу до Інтернету, щоб знайти прихисток самостійно.

Переваги сервісу:

- оператори регулярно обдзвонюють оголошення щоб перевірити стан їх актуальності;

- в кожної зі сторін є можливість залишити відгук чи скаргу на хоста чи переселенця, яку оператори кол-центру перевіряють вручну, що дозволяє уникнути неприємних ситуацій та заблокувати шахраїв.

Якщо у вас є де прийняти тимчасових переселенців, які змушені були полишити свої домівки та евакуюватися – додайте, будь ласка, своє оголошення за допомогою Допомагай!

Можеш допомогти та прихистити переселенця?

Ти: маєш кімнату, будиночок, який ти можеш безкоштовно надати тимчасовим переселенцям.

Вони: тікають від авіаударів та боїв, де Росія напала на нашу країну та знищує її.

Ми: сервіс "Допомагай" https://shelter.dopomagai.org на якому ти можеш розмістити житло, а вони його знайти. Сервіс розроблено командою волонтерів ІТ-спільноти разом з Міністерством розвитку громад та територій та з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Як це працює:

- якщо в тебе є житло, ти можеш розмістити це оголошення на сайті https://shelter.dopomagai.org, а той хто шукає його там знайде;

- або зателефонувати за номером гарячої лінії 0(800)332238 (безкоштовно по України), наші, якщо у тебе немає смартфону чи доступу до Інтернету, щоб розмістити оголошення чи знайти прихисток самостійно.

Переваги сервісу:

- оператори регулярно обдзвонюють оголошення щоб перевірити стан їх актуальності;

- власники житла отримують смс-нагадування з проханням актуалізувати свої оголошення через веб-сайт або гарячу лінію;

- в кожної зі сторін є можливість залишити відгук чи скаргу на власника чи переселенця, яку оператори кол-центру перевіряють вручну, що дозволяє уникнути неприємних ситуацій та заблокувати шахраїв.

Якщо у вас є де прийняти тимчасових переселенців, які змушені були полишити свої домівки та евакуюватися – додайте, будь ласка, своє оголошення за допомогою Допомагай!

 


Додаткова допомога внутрішньо переміщеним особам

Для отримання допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2022 року № 487 “Про реалізацію спільного з Місією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариством Червоного Хреста України проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки окремих категорій населення” Міністерство соціальної політики формує і передає Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні або Товариству Червоного Хреста України перелік отримувачів взаємоузгоджених вразливих категорій, відомості про яких містяться в інформаційних базах даних Міністерства соціальної політики, зокрема Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, або осіб, які подали заявку на отримання допомоги шляхом заповнення форми на інформаційній платформі “єДопомога” (https://edopomoga.gov.ua).

За результатами розгляду інформації про отримувачів Місія Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні або Товариство Червоного Хреста України на підставі проведеної внутрішньої перевірки на контактний номер мобільного телефону отримувача надсилають повідомлення про прийняте рішення щодо виплати допомоги.

Виплата допомоги здійснюється в розмірі 2500 гривень на кожного отримувача на місяць. Мінімальний строк надання допомоги становить один місяць з можливістю подальшого збільшення тривалості надання допомоги та перегляду критеріїв з огляду на потреби та наявність необхідного фінансування.

 


До уваги переміщених осіб!

Заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу може подаватися через портал Дія.

На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні" воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії:

м. Київ, Волинська, Донецька, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська,Одесська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області.

Для отримання довідки звертайтеся за адресою: вул. Академіка Корольова, 11 (для осіб, які проживають на території Фортечного району міста), вул. Архітектора Паученка, 41/26 (для осіб, які проживають на території Подільського району міста).

Телефони для довідок: (0522) 30 87 90 (ЦНАП), (0522) 37 07 39, 096 539 0034, 095 933 00 59 (Фортечний район), (0522) 24 98 18 (Подільський район)

Адміністрація департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради


Транспорт

На виконання протоколу засідання Координаційної ради з питань соціального та правового захисту внутрішньо переміщених осіб Кіровоградської обласної військової адміністрації від 07 квітня 2022 року №1 рекомендовано безоплатно надавати послуги з перевезення внутрішньо переміщеним особам, які є громадянами похилого віку, особами з інвалідністю, сім’ям з дітьми, що прибувають з територій, на яких ведуться бойові дії, за наявністю відповідного посвідчення та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеним особам

Управління транспорту та зв’язку


Як надаватиметься допомога та її розміри.

Допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей — 3 000 гривень; для інших осіб — 2 000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

 

Як отримати.

Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Неповнолітня дитина має право самостійно звернутися за призначенням допомоги.

Заяву про виплату допомоги малолітній дитині, яка прибула без супроводження законного представника, може подавати від її імені родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає (перебуває) дитина.

 

Заява може бути також подана до Центру надання адміністративних послуг «Прозорий офіс» за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, буд. 41/26 (для осіб, які проживають на території Подільського району міста), телефони для довідок: (0522) 249818; (0522) 308790 (7); +380662798150; +380503777022, +380673606403 (багатоканальні);

а також за адресою: м. Кропивницький,  вул. Академіка Корольова, 11, (для осіб, які проживають на території Фортечного району міста), телефони для довідок: (0522) 370739; (0522) 308790 (8); +380959330059; +380965390034.