КЗ «Кропивницький музей музичної культури ім. К. Шимановського»

Інформація

м. Кропивницький,
вул. Віктора Чміленка, 65
e-mail: kszymanowskimuseum@krmr.gov.ua
Директор – Полячок Олександр Іванович

http://szymanowski-museum.com.ua/uk/

 

Створений у 1991 р. з метою збереження, вивчення і розвитку музичної культури нашого краю. Експозиція тимчасово (до завершення капітального ремонту меморіального будинку К.Шимановського по вул. Гоголя, 42) розміщена в Музичній школі №1 ім. Г.Г.Нейгауза (вул. В.Чміленка, 65).

У музеї зберігаються близько 4000 предметів основного та 3000 предметів допоміжного фонду, в т.ч. автографи видатних музикантів К.Шимановського, Г.Нейгауза, Ю.Мейтуса; картини В.Федорова та Д.Пшишиховської; афіші, програми концертів, пісенники, нотні записи, фотографії, ювілейні медалі, грамплатівки, аудіокасети, компакт-диски, фісгармонія та інші музичні інструменти, а також рояль та бюро композитора і музикознавця Г.Поляновського, книги з бібліотеки Шимановських та меморіальні речі.

Основні культурно-мистецькі та науково-просвітницькі заходи музею – щорічний Музичний фестиваль імені Кароля Шимановського, міжнародні наукові конференції «К.Шимановський і Україна» (1993), «К.Шимановський та його мала батьківщина» (2012), «Блюменфельди: музична родина на перехресті культур» (2013), постановка «Вечорниць» П.Ніщинського до 100-річчя від дня смерті композитора (1996), мистецько-музейні акції з нагоди міжнародних Дня музеїв та Ночі музеїв «Музей+Музика» (2013), «Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була» (2014), «Європейська музична Кіровоградщина» (2015), «Україно моя неозора!» (2016), концерти створеного при музеї фольклорного гурту «Млиночок», у тому числі на фестивалях у Польщі (Закопане, 2015, Білосток, 2016).

У 2015 році спільно з Обласною телерадіокомпанією відзнятий документальний фільм «Кароль Шимановський: українські стежки польського генія». У 2012 році надано допомогу у створенні польськими авторами документального фільму «Кароль Шимановський і його мала батьківщина» (польською мовою).

Видання музею – це збірки «Матеріали з історії музичної культури Єлисаветградщини» (1996), «Шимановський і Україна» (1998), «Старовинні пісні степової України та Східного Поділля» (1998), «Пісенна традиція с.Тимошівки» (1999), «Історія і звичаї села Хведварь у розповідях та піснях Марії Кузьменко» (2012), «Слідами мандрівних музикантів» (2013), «Традиційні ліричні пісні та балади з Центральної України» (2015); альбом з серії «Музична Кіровоградщина у дзеркалі часу» до 75-річчя створення Кіровоградської області (2013), буклет «Музична Кіровоградщина запрошує» (2013), статті у збірках: Поляки на Кіровоградщині (2006), Долі поляків на Кіровоградщині (2008) та ін.

У музеї проводяться екскурсії та лекції «Музична культура нашого краю від витоків до сьогодення», «Українські композитори та наш край», «Його ім’я носить наш музей (Життя і творчість композитора Кароля Шимановського)», «А чи не могли би Ви показати мені просто велике поле пшениці?» (Кароль Шимановський і Україна)», «Рояль і карабін (Єлисаветградські роки Кароля Шимановського)», «Збирачі пісенних скарбів» (фольклористична діяльність учнів та послідовників М. Лисенка на Єлисаветградщині), «Невичерпні джерела (Музичний фольклор Кіровоградської області. Дослідження і відтворення)». Поза музеєм в рамках «Мистецьких вихідних» проводяться екскурсії вулицями міста «Від музею до театру», «Люди і будинки старого міста» та інші.