«На гостини до Карпенка-Карого»

Середа, 1 листопада 2017 09:53

У Кропивницькому, в літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відбувся літературно-театральний вечір «На гостини до Карпенка-Карого», присвячений відомим українським театральним діячам М.Л. Кропивницькому та М.К. Заньковецькій.

Марко Лукич Кропивницький – український драматург, режисер, актор, людина-легенда, яскрава особистість, яка проявила свої таланти в українській драматургії та театральному мистецтві.

Автор 45 п’єс, композитор, співак, художник. При всій багатогранності талантів, віддавав перевагу акторській діяльності. Він був досконалим майстром сценічного, художнього перевтілення. Кропивницький невтомно і наполегливо шукав найвиразніших образних засобів впливу на глядача, глибоко проникав у внутрішній світ своїх героїв, був вимогливим до себе та своїх учнів і послідовників.

З містом Кропивницьким пов’язані близько 20 років його життя, тут написані п’єси «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Глитай, або ж Павук», «Дві сім’ї», «По ревізії».

Довгі роки театральної співпраці пов’язували Марка Кропивницького з братами Тобілевичами. Він був частим гостем у будинку на Знаменській,13 (нині Тобілевича, 16, де розташований музей І.К. Карпенка-Карого), певний час тут навіть мешкав.

27 жовтня 1882 року в приміщенні Єлисаветградського зимового театру перша українська професійна трупа під орудою М.Л. Кропивницького виставою «Наталка Полтавка» І. Котляревського почала свою тріумфальну ходу.

Найяскравішою зіркою творчого колективу стала Марія Заньковецька, яка дебютувала на сцені роллю Наталки.

Дворянка за походженням, вона цілковито перевтілювалася в образи дівчат і жінок з народу, перетворювала свої ролі на справжні театральні перлини. Великий талант, добра школа, надзвичайна працьовитість дали змогу М. Заньковецькій створити десятки неповторних ролей, які після неї вже ніхто не міг так майстерно зіграти. Критики порівнювали мистецтво М. Заньковецької з мистецтвом світових зірок театру Елеонори Дузе та Сари Бернар.

Марія Костянтинівна, пов’язана не тільки творчими, а й особистими стосунками з актором Миколою Тобілевичем (Садовським), неодноразово бувала у будинку на Знаменській.

На театральний вечір до музею завітали учні ЗШ № 4. Їхній увазі було представлено виставку із світлинами в різних ролях М. Кропивницького та М. Заньковецької. Почесне місце посіли оригінальні фотографії кін. ХІХ - поч. ХІХ ст.: театральна трупа Л.М. Кропивницького (1885 р.), М.Л. Кропивницький (1890-і рр.), М.К. Заньковецька в українському костюмі (кін. ХІХ ст.), М.К. Заньковецька в ролі Ази у виставі «Циганка Аза» за п’єсою М. Старицького (поч. ХХ ст.).

У вітринах - том 2-й «Повного збірника творів» М. Кропивницького (1903 р.), брошура «Артистка малорусской труппы Мария Константиновна Заньковецкая» (Новочеркаськ, 1896 р.), книги з дослідженням творчості корифеїв, видання творів М.Л. Кропивницького 2-ї пол. ХХ ст. Окрема сторінка - матеріали національно-мистецького фестивалю «Кропивницький 2017», який проходив у нашому місті цього року.

На вечорі прозвучав запис голосу М.Л. Кропивницького 1906 року з фондів українського радіо. Митець виконує пісню «Дід рудий, баба руда» з вистави «Наталка Полтавка» за І. Котляревським.

Гості заходу спілкувались з акторами Кіровоградського театру ім. М.Л. Кропивницького Олексієм Дорошевим, Галиною Романюк та Любов’ю Кардаш. Олексій Дорошев розповів про історію та сьогодення українського театру в нашому місті. У виконанні Галини Романюк прозвучали поезії С. Барабаш та Б. Олійника. Любов Кардаш полонила чарівною українською піснею. Також актори провели майстер-клас. Школярі долучилися до азів акторського ремесла.

Усі новини