«Музична школа №1 ім.Г.Г.Нейгауза міста Кропивницького»
Інформація
Директор школи – Малявкіна Євгенія Вікторівна Голова ради директорів ПСМНЗ Кіровоградської області Член президії Всеукраїнської ради директорів ПСМНЗ Адреса: м. Кропивницький, вул. В.Чміленка, 65 тел.: (0522) 32 07 91 електронна адреса: shkolaneuhausa@krmr.gov.ua |
«Чарівний світ музики єднає наші серця…»
Пріоритетними напрямками роботи «Музичної школи №1 ім.Г.Г.Нейгауза міста Кропивницького» є залучення до навчання здібних і талановитих дітей, робота з обдарованою молоддю, створення умов для її творчого, інтелектуального і духовного розвитку.
Основною метою педагогічного колективу музичної школи є підвищення загально-культурного рівня, сприяння розвитку інтелектуальних і творчих здібностей підростаючого покоління, відповідно до їх задатків та запитів, виховання почуття патріотизму та любові до рідного краю, поваги до народних традицій, звичаїв, духовних та культурних надбань.
Кіровоградська музична школа №1 (з 1983 р. ім. Г.Г.Нейгауза) є одним з перших державних музичних навчальних закладів України. Наше місто має давні музичні та культурні традиції. Вже на початку 30-х років інтелігенцією міста неодноразово піднімається питання про музичну освіту. На підставі постанови МПК від 21 листопада 1933 року про відкриття державної художньо – музичної студії та згідно з наказом Єлисаветградського відділу народної освіти від 23 листопада 1933 року №301 її було відкрито. Через рік студії було надано двоповерховий будинок у центрі міста, який колись належав родині Юлія Мейтуса, а зараз є пам’яткою архітектури. Через 5 років після відкриття, у 1938 році студія отримала статус музичної школи. І весь цей час вона не змінювала свою адресу.
Вже в перший рік її існування в ній навчалося 180 учнів. Завдяки високому рівню викладання, школа набула великої популярності в місті. Її вихованці успішно оволодівали музичними інструментами, учні і педагоги давали концерти, а її випускники вступали до вищих та середніх музичних навчальних закладів. У 1944 році, відразу після визволення міста від німецько – фашистських окупантів у ще не затишних класах вже лунала музика.
У післявоєнні роки багато людей різного віку мали бажання наблизитись до краси та гармонії. Чимало з них почали відвідувати музичну школу. Тому з 1-го вересня 1945 року при ній починає діяти вечірнє відділення.
Йшли роки…
Значно збільшується кількість викладачів та учнів. У цей час кількість учнів досягла 900, з якими працювали близько 100 викладачів. У зв’язку з цим нашому закладу виділили ще один навчальний корпус, розміщений по вулиці Леніна (нині Архітектора Паученка).
В школі було створено різноманітні творчі музичні колективи, які успішно працюють і сьогодні. Певна річ, змінюються керівники, склад учнів, оновлюється репертуар.
Легендарною сторінкою творчого життя школи є діяльність Юрія Хілобокова. Випускник Одеської консерваторії, скрипаль, він розпочав свою педагогічну діяльність у стінах нашої школи, і вже через декілька років, створений ним струнний оркестр здобував визнання, перемоги та шанування у поціновувачів музики.
У 1981 році за ініціативи колективу та дирекції школи, за підтримки міського відділу культури у Кіровоградській музичній школі №1 було відкрито Меморіальний музей видатного піаніста, нашого земляка, Генріха Густавовича Нейгауза. Експозиція музею унікальна, складена з багатьох речей та документів, які належали Генріху Нейгаузу та його родині. Тоді ж, у 1981 році, школою та музеєм було започатковано «Тиждень музики», який присвячувався пам’яті Генріха Нейгауза та проходив у квітні місяці. У 1983 році з нагоди 50 – річчя нашої школи їй присвоєно ім’я Генріха Нейгауза. У 1988 році, в рік столітнього ювілею Г.Нейгауза, цей захід перетворився у фестиваль «Нейгаузівські музичні зустрічі», цього ж року, за ініциативи колективу школи та за підтримки міської влади було встановлено меморіальну дошку на будинку, де народився видатний піаніст та педагог, засновник Нейгаузівської фортепіанної школи (вул. Шульгіних, 26).
В різні часи гостями музичної школи та музею були талановиті музиканти, видатні педагоги, учні Г.Нейгауза, громадські діячі, мешканці, гості міста та області. Серед них: Святослав Ріхтер, Євген Малінін, Олексій Насєдкін, Віра Горностаєва, Теодор Гутман, Марія Крушельницька, Аріадна Лисенко, Антон Гінзбург, Маргарита Федорова, Семен Бендицький, українські виконавці Лідія та Остап Шутки, Йожеф Єрмінь, Богодар Которович, Юрій Кот, Валерій Козлов, Лідія Забіляста, Юрій Дикий, професор Оуклендського університету (США) Ін Жен, англійський піаніст Джонатан Пауелл, Міліца Нейгауз, Генріх Нейгауз (молодший), Адріан Нейгауз (правнук Г.Г.Нейгауза), Євген Лєвашов, Богдана Фільц, Віктор Мейтус, Галина Кротерс, Олексій Набіулін, Павел Райкерус, Пьотр Лаул, Дмитро Людков, лауреати Міжнародних конкурсіа Артем Ляхович та Аліна Романова, професор НМАІ ім. П.І.Чайковського Алла Кащенко, Голова Президії Всеукраїнської ради директорів ПСМНЗ Олександр Шаліт, медодист Державного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв України Наталія Смольська, український композитор Анна Гаврилець,генеральний консул посольста Польщі в Україні, лауреати Міжнародних конкурсів Станіслав Зубицький, Павло Качнов та багато інших.
У 2003 році було відкрито пам’ятну кімнату Юлія Мейтуса, відомого українського композитора ХХ століття, нашого земляка.
У квітні 2013 року вся світова музична спільнота відзначила 125 – річчя від дня народження видатного єлисаветградця – Генріха Густавовича Нейгауза. За ініціативи дирекції та колективу школи, за підтримки міської влади було встановлено пам’ятну дошку видатному Єлисаветградцю Г.Нейгаузу на будівлі музичної школи №1, яка вже 33 роки почесно носить його ім’я.
Колектив Кіровоградської музичної школи №1 ім. Г.Г.Нейгауза, мешканці та гості нашого міста вшановують пам'ять видатних особистостей рідного краю та продовжують добрі традиції наших попередників.
Школа живе, працює і виховує мистецькі смаки у дітей та юнацтва, вносячи при цьому творчі новації.
Сьогодні велика увага приділяється поліпшенню умов для навчання та праці. У школі навчається більше 500 учнів. З ними працюють 73 викладачі.
Наші учні, викладачі та творчі колективи постійно беруть участь у міських, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, де посідають призові місця. Випускники школи вступають до вищих навчальних закладів культури і мистецтв України. В школі удосконалюється методично – просвітницька робота, вирішуються проблеми навчально – виховного процесу, концертної діяльності, пропаганди світової музичної класики і українського мистецтва, до вже існуючих колективів додаються нові. В музичній школі працюють 5 відділів. Навчання проводиться на різноманітних музичних інструментах: фортепіано, скрипці, віолончелі, бандурі, баяні, акордеоні, домрі, гітарі, балалайці, кларнеті, саксофоні, трубі, баритоні, ударних, блок-флейті та флейті.
У школі працюють 14 творчих колективів: хор перших класів «Сонячні промінчики» , хор молодших класів «Музичні акварелі», хор старших класів «Мрія», музичний театр, вокальний ансамбль перших класів «Веселі нотки», вокальний ансамбль молодших класів «Сріблясті дзвіночки», вокальний ансамбль старших класів «Первоцвіт», зведений ансамбль скрипалів, ансамбль струнно – смичкових інструментів «Дивосвіт», ансамбль народних інструментів, ансамбль баяністів, ансамбль духових та ударних інструментів, ансамбль бандуристів «Пелюстки надії» та ансамбль народних інструментів «Музики».
Міська влада приділяє велику увагу розвитку підростаючого покоління. Щороку в нашому місті проходить міський конкурс «Дитина року», в якому переможцями є учні музичної школи №1 ім. Г.Г.Нейгауза: Кареліна В. (2012р.), Рудь Л. (2013р.), Солонченко М. (2014р.), Місько К. (2015р.), Сесмій А. (2016р.).
На базі музичної школи проходять засідання ради директорів ПСМНЗ Кіровоградської області та щорічно за підтримки відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради проводяться різноманітні заходи: міський конкурс «Тарасова пісня», фестиваль «Нейгаузівські музичні зустрічі», під час якого відбуваються концерти за участю видатних особистостей та майстер – класи провідних викладачів та заходи для вшанування пам’ятні трагедії на Чорнобильській АЕС.
За роки існування музичної школи її закінчило понад 5000 випускників. Багато з них стали професійними музикантами і працюють як в Україні, так і за кордоном, мають високі звання і нагороди. Серед них – народні артисти України Лариса Сергієнко й Людмила Маковецька, Заслужений артист України Дмитро Притула, Заслужені діячі мистецтв України Семен Дорогий, Юрій Любович, Геннадій Єрьоменко, Наталія Хілобокова, Заслужені працівники культури України Юрій Хілобоков, Іван Демиденко, Геннадій Бродський, Валентина Ревенко.
Попереду ще багато творчих планів.
Запрошуємо всіх бажаючих у чарівний світ музики!
Наказ від 11 квітня 2024 року №53-од Про створення атестаційної комісії, затверження її персонального складу в Музичній школі № 1 ім. Г. Г. Нейгауза міста Кропивницького у 2024 році