Як військовослужбовцям та членам їхніх родин отримати пенсію: алгоритм дій

Понеділок, 21 липня 2025 12:54

Пенсії військовослужбовцям за вислугу років, по інвалідності або у разі втрати годувальника призначаються відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Залежно від статусу особи існують різні алгоритми звернення за призначенням пенсії, які прокоментувала Світлана Риндіна, начальниця управління обслуговування громадян
Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

           

Військовослужбовці строкової служби та прирівняні до них особи

Ця категорія осіб, а також члени їхніх сімей (у разі подання заяви на пенсію по інвалідності або в разі втрати годувальника), звертаються до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Такий порядок стосується і осіб, які стали людьми з інвалідністю внаслідок: поранення, контузії, каліцтва; захворювання, пов’язаного з участю у заходах оборони України, зокрема у період з 24 лютого по 25 березня 2022 року; самооборони або виконання завдань під час дії воєнного стану.

Також до Пенсійного фонду звертаються члени сімей померлого годувальника, який за життя отримував військову пенсію.

Подати заяву можна: особисто – до сервісного центру ПФУ; онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

             

Звільнені зі служби військовослужбовці (крім строкової служби)

Особи, які завершили військову службу, а також члени їхніх родин (якщо годувальник не отримував пенсію за життя), повинні звертатися через уповноважений структурний підрозділ силового міністерства чи відомства за останнім місцем служби. Це, зокрема, можуть бути територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП).

Саме ці органи готують документи, необхідні для подання до Пенсійного фонду.

           

Військовослужбовці, яким встановлено інвалідність або досягнуто пенсійного віку

Якщо під час проходження служби особа стала людиною з інвалідністю, або якщо: чоловік досяг 55 років, жінка – 50 років, то вона має право подати заяву на пенсію по інвалідності або дострокову пенсію за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Заява подається: особисто або онлайн – до територіального органу Пенсійного фонду України.

У такому випадку пенсійні права визначаються з урахуванням набутих років страхового стажу. А після звільнення особа може отримати пенсію вже за «військовим» Законом №2262.

За додатковими роз’ясненнями можна звернутися до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду України.

Усі новини