«Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова: музей Олександра Осмьоркіна запрошує на виставку Третього Бієнале

Понеділок, 11 листопада 2024 15:10

З нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, який відзначається 9 листопада, художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна  традиційно влаштував Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова. Ця унікальна мистецька акція започаткована музеєм у 2020 році, а одним із її співорганізаторів є Кіровоградська обласна організація Національної Спілки художників України. Про виставку розповіла директорка музею Віта Чернова.

Надати таку символічну назву виставковому проєкту спонукала живописна картина художника-земляка Андрія Ліпатова «Велюровий кіт»,  яка зберігається у фондах музею і яка, власне, стала основою логотипу Бієнале. Ось як про неї писав у науковій концепції арт-проєкту її автор фаховий мистецтвознавець заслужений художник України Андрій Надєждін: «Цей твір з образом велюрового кота не лише відображає погляд автора на навколишній світ та є його своєрідним автопортретом, на що вказує монограма «А.Л.», що прикрашає бік кота, а й, завдячуючи своїй безпосередності та високому мистецькому професіоналізму, відображає й загальні настрої двох мистецьких напрямків – наївного мистецтва та примітивізму».

Тож, започатковуючи цю унікальну мистецьку акцію у 2020 році, музейні науковці поставили за мету збереження та розвиток оригінальних народних традицій в сучасному самодіяльному та професійному образотворчому мистецтві, популяризацію образотворчого мистецтва, як одного з дієвих засобів розвитку української культури, та увічнення пам’яті оригінального майстра наїву, художника-земляка, члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України Андрія Ліпатова (1960-2010), який за фахом був інженером-механіком, а за покликом душі – художником. Він прожив коротке, але надзвичайно світле життя. Його  оригінальні картини неодноразово експонувалися на виставках та фестивалях народного, декоративного та наївного мистецтва не лише в Україні, а й у Франції, Великобританії та Ірландії. Твори талановитого художника знаходяться в збірках багатьох музеїв і приватних колекціях в Україні та за кордоном.

Одним із співорганізаторів Бієнале є Кіровоградська обласна організація Національної Спілки художників України. Виставка влаштовується кожні два роки. В нинішньому 2024 році Бієнале відбувається вже втретє, щоправда, у віртуальному форматі на музейному вебсайті, у зв’язку з воєнним станом в Україні. Експозицію виставки складають понад 230 творів 58 авторів з різних міст України – Кропивницького, Києва, Львова, Чернівців, Полтави, Дніпра, Одеси, Черкас, а також інших країн, куди змушені були виїхати наші співвітчизники з початком війни.

Оскільки пріоритетними завданнями Бієнале є сприяння розвитку самодіяльної та професійної творчості, заснованої на зверненні до народних мистецьких традицій, форм міського та сільського фольклору, виявлення та підтримка талановитих митців, які творчо працюють у мистецьких напрямках наїву та примітивізму, його учасниками стали як професійні митці – члени Національних Спілок України художників, майстрів народного мистецтва, фотохудожників, архітекторів, так і художники-аматори, різні за фаховою освітою, які успішно реалізуються в образотворчому мистецтві. Взяли участь у Бієнале також студенти Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка в м. Кропивницькому та Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», які здобувають освіту за спеціальністю «образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», і навіть учень випускного класу одного з кропивницьких ліцеїв. 

Творчі доробки учасників Третього Бієнале – живопис, графіка, цифровий дизайн, витинанка, текстильна мозаїка, паперопластика, скульптурна мініатюра – презентують оригінальні мистецькі ідеї, що виходять за межі будь-яких стильових ознак та загально прийнятих художніх штампів, відображаючи своєрідний зріз сучасної образотворчості в багатовекторному техногенному та інформаційному просторі. Чимало авторських робіт створені в умовах воєнного стану і відображають думки та почуття українського народу, який бореться за територіальну цілісність своєї країни, її незалежність і свободу. Виставка  яскраво демонструє, що навіть під час війни творче життя не зупиняється, а сучасне українське образотворче мистецтво є відтворенням загальнонаціональної культури України.

Усі новини