У Кропивницькому відбулося перше засідання Ради безбар’єрності
Перше організаційне засідання Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Кропивницької міської ради відбулося у середу, 27 листопада. Провів засідання голова ради безбар’єрності, заступник міського голови Олександр Мосін.
Участь у засіданні Ради безбар’єрності взяли голова громадської організації «Об'єднання родин осіб з інвалідністю «Серце матері» Людмила Шукрута, представники громадських організацій, що опікуються людьми з інвалідністю, керівники виконавчих органів міської ради, депутатка міської ради Катерина Шамардіна.
Відкриваючи засідання Ради безбар’єрності, Олександр Мосін наголосив, що в реалізації безбар’єрного середовища в центрі уваги має бути людиноцентризм.
- Рада безбар’єрності при виконавчому комітеті Кропивницької міської ради відіграє надзвичайно важливу роль у створенні безбар’єрного середовища в громаді. Наша діяльність спрямована на забезпечення рівного доступу до інфраструктури, послуг, інформації та можливостей для всіх громадян, включаючи людей з інвалідністю, маломобільні групи населення, літніх людей, молодь, сім’ї з дітьми тощо, - наголосив Олександр Мосін. - Зміна ситуації у цьому напрямку на території Кропивницького можлива виключно при консолідації зусиль влади і громадськості та за наполегливого виконання поставлених перед собою завдань на усіх етапах.
Посадовець підкреслив, що необхідно продовжувати моніторинг доступності з метою виявлення реальних бар’єрів, які перешкоджають повноцінному залученню різних груп населення до суспільного життя.
На підставі виконаного аналізу має бути організована і розроблена місцева програма із забезпечення безбар’єрного середовища.
Таким у Кропивницькому є Міський план заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні на період до 2030 року, затверджений 22 серпня 2023 року.
У ньому передбачені заходи у всіх сферах життєдіяльності нашої громади і зформовані рекомендації для виконавчих органів влади щодо врахування принципів безбар’єрності під час планування та реалізації проєктів.
Виконання заходів міського плану і дотримання чинного законодавства мають постійно контролюватися – це наступний етап.
Контроль за виконанням законодавства передбачає нагляд за дотриманням норм Державних будівельних норм (ДБН) щодо доступності; взаємодію з інспекційними органами, що здійснюють перевірку виконання відповідних вимог; моніторинг реалізації міського плану із забезпечення безбар’єрності; оцінку ефективності впроваджених змін.
Важливим етапом є донесення до громадськості поточного стану доступності на території міста і організація кваліфікованого навчання.
Освітні та інформаційні заходи передбачають зокрема: проведення кампаній з інформування громади про важливість безбар’єрності; організацію тренінгів для посадових осіб, архітекторів, забудовників, громадських активістів тощо.
Реалізація усіх етапів створення безбар'єрного середовища є набагато ефективнішою за участі зацікавленої громадськості.
- Таким чином Рада безбар’єрності виконуватиме як дорадчу, так і контролюючу функції, сприяючи інтеграції принципів інклюзії в життя громади і її робота є ключовою для формування сучасних, зручних і доступних громадських просторів в Україні, - відзначив Олександр Мосін.
Громадська організація «Об'єднання родин осіб з інвалідністю «Серце матері» представили членам ради моніторингове дослідження “Шлях до безбар’єрності”, основним висновком якого є виявлення значної кількості невідповідностей і порушень архітектурної доступності для маломобільних громадян.
Під час роботи Ради безбар’єрності прозвучало також чимало зауважень від членів ради, які одразу внесли у протокольне доручення для вирішення відповідними виконавчими органами.
Олександр Мосін подякував усім членам ради за активну роботу і запевнив, що до наступного засідання рада розробить стратегію подальшої роботи.