Родина для дитини - розвиток патронату: Фасилітаційна сесія у Кропивницькому
Минулого року в Україні стартував проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», до якого долучилася і Кропивницька громада разом із 9 іншими з області.
Проєкт спрямований на популяризацію послуги з патронату над дитиною та збільшення чисельності патронатних сімей. Це допоможе якомога більшій кількості дітей отримати родинне виховання та необхідну підтримку, поки їх батьки долають складні життєві обставини.
А сьогодні, 03 квітня, в Кропивницькій міській раді відбулася фасилітаційна сесія з адвокації проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», що зібрала патронатних вихователів, прийомних батьків, представників громадських організацій, фахівців у галузі соціального захисту населення, освіти, з питань захисту прав дітей, ювенальної поліції та психологів.
- Проєкт стартував із квітня 2024 року і завершується у липні 2025 року. Кропивницька громада серед 9 інших які представляють область у цьому проєкті. Цьогоріч плануємо і сподіваємося що додадуться кандидати у патронатні вихователі. Ми переймаємося тим, щоб діти зростали в любові, в повазі і навчилися того, що не дали їм біологічні родини, - зазначила Наталія Майстренко, регіональна представниця проєкту.
Захід мав на меті не просто створити команду для обміну досвідом, практиками щодо актуальних викликів у забезпеченні права дитини на родину та запровадження послуги патронату, а й розробити ефективну адвокаційну кампанію чи план дій щодо створення патронатної сім'ї у 2025 році.
- Сьогодні говоримо про таку форму виховання як патронатна сім'я. Надавати патронатну послугу - це дуже важка праця, але вона і надихає, і надає сили патронатним вихователям, оскільки вони бачать позитивний результат від своєї роботи. Коли дитина з їх допомогою і підтримкою буквально вчиться елементарним реченням, наприклад, особистій гігієні. Я знаю історії, коли дитина говорить: “Я хочу бути схожою на свою патронатну маму”. Тому ми дуже вдячні за вашу роботу. І ми сподіваємося, що ця форма виховання розвиватиметься в громаді, - наголошує начальниця управління з питань захисту прав дітей міської ради Тетяна Тимоховська, - Наразі в місті функціонує три патронатні сім'ї, одна, на жаль, припинила свою роботу і виїхала за кордон. Всі ці сім'ї дуже різні: за віком, за темпераментом, але всі з великим потенціалом, і надихають навіть нас на роботу з дітьми. З 2018 року послугами патронатних сімей було охоплено 55 дітей. Шестеро діток повернулися до біологічних родин, які подолали складні життєві обставини, а решта — були влаштовані до сімейних форм виховання: у прийомні сім'ї та у дитячі будинки сімейного типу.
Патронат — це не лише про дітей. Це також про нас, нашу громаду, наш внесок у зміни заради майбутнього. Для дитини — це шанс вирости в турботі, а не в стінах інтернату. Для патронатного вихователя — це працевлаштування та офіційний дохід. Для громади — це згуртованість та робочі місця. Для родини дитини — це можливість вийти з кризи й повернути її додому.
Про це все говорили під час сесії патронатні вихователі та їх помічники, ділилися власним досвідом долання труднощів та роботи з дітками, висловлювали свої пропозиції, як-то надання пільг на лікування своїх вихованців.
І всі сходилися до єдиної думки, що послуга з патронату над дитиною потребує якнайширшої популяризації.
- Патронат — це не просто послуга, це ваше життя, яке треба проживати з цими дітьми. Не можна проживати з дитиною і бути відстороненим. Я отримую максимум задоволення від того, якими діти стають біля нас і далі йдуть у прийомні родини, - поділилася своїми емоціями помічниця патронатного вихователя пані Валентина.
Працювали з учасниками сесії фасилітаторки МБО “Партнерства “Кожній дитині” Валентина Вєдернікова, прийомна мама, фахівчиня із соціальної роботи, волонтерка, а також політологиня Катерина Снісаренко.
Проєкт "Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату" виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством “Кожній дитині”, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.