Міська топонімічна комісія підтримала пропозицію встановлення у Кропивницькому пам’ятника Юрію Яновському

Середа, 21 листопада 2018 12:06

У вівторок, 20 листопада, у міській раді Кропивницького відбулося засідання міської топонімічної комісії під головуванням секретаря міської ради Андрія Табалова.

Члени комісії розглянули пропозицію від Українського інституту національної пам’яті щодо розміщення у Кропивницькому пам’ятного знаку «Землякам – козакам та старшинам Армії УНР». Пам’ятник був виготовлений за кошти державного бюджету, але для іншого міста в Дніпропетровській області, пояснив член комісії, начальник відділу з питань внутрішньої політики Сергій Запорожан, - але з якихось причин йому там не знайшлося місця. На думку спеціалістів УІНП, локацією для його встановлення може бути територія перед обласною бібліотекою імені Д.Чижевського.  

Під час засідання розглядалася і можливість облаштування пам’ятника на майданчику перед Інженерним коледжем. Проте  члени комісії були одностайними у висновку, що Кропивницький гідний вшанувати пам’ять своїх земляків – учасників визвольних змагань 1917-1921 років  не типовою, а оригінальною скульптурою, виготовленою з урахуванням місцевих особливостей. Зокрема, відзначалося, що в обласному центрі планується встановлення пам’ятника Героям Крут по вулиці Шульгиних.  Комісія вирішила не підтримувати пропозицію про облаштування запропонованого пам’ятного знаку у Кропивницькому.

Не знайшла підтримки і ініціатива ГО «Будинок вчених Кіровоградщини» щодо перейменування Студентського бульвару на проспект Сухомлинського. Натомість, рішення про встановлення меморіальних дошок Почесному громадянину міста Семену Сороці, історику і краєзнавцю Петру Кизименку були погоджені одностайно.
Члени комісії визначилися і з встановленням пам’ятника Юрію Яновському у Кропивницькому. Вони не тільки погодили місце його розміщення –  сквер Юрія Яновського по вулиці Соборній, а й за пропозицією Андрія Табалова вирішили звернутися до організаторів фестивалю «Кропивницький – 2019» і власників ТЦ «Копілка», напроти якого планується будівництво пам’ятника, щодо участі у фінансуванні проекту.

Емоційно обговорювали на засіданні і питання перейменування вулиць обласного центру. І, якщо пропозиції їх назв у одному із садових товариств міста – Ювілейна. Стрілецька, Росинкова, Фермерська, Сучасна були проголосовані відразу, то звернення обласної організації Національної спілки письменників України про присвоєння вулицям міста імен письменників – земляків Віктора Погрібного та Петра Голоти взяте до відома та направлене для опрацювання виконавчими органами. Буде вивчатися і пропозиція зміни назви вулиці Інтернаціональної, яка свого часу не потрапила під процес декомунізації.  

А питанню назви однієї з центральних вулиць Кропивницького, що нині носить ім’я Дворцової, за пропозицією члена комісії, філолога ЦПУ імені Вінниченка Світлани Ковтюх, буде присвячене окремо наступне засідання топонімічної комісії. Більшість членів комісії визнали, що назва Дворцова не відповідає чинним нормам української мови.

Усі новини