Громадські слухання: якими будуть пільгові перевезення пенсіонерів за віком у Кропивницькому
Громадські слухання щодо пільгових перевезень пенсіонерів за віком та вислугою років, які досягли пенсійного віку, у міському пасажирському транспорті загального користування відбулися у Кропивницькій міській раді сьогодні, 07 лютого.
Оскільки питання торкається чутливої категорії жителів Кропивницького, а саме пенсіонерів, тож зала, де відбувалися громадські слухання була заповнена вщерть, майже 250 громадян отримали мандати для голосування.
Відкрив громадські слухання начальник управління транспорту і зв’язку Кропивницької міської ради Віктор Житник, зазначивши, що для початку обговорення потрібно обрати лічильну комісію, її секретаря та голову. Після цього він коротко оприлюднив інформацію, чим викликане таке рішення.
- Відповідно до розпорядження Кропивницького міського голови від 27 січня 2025 року №18 «Про проведення громадських слухань» та Положення про громадські слухання в місті Кропивницькому, затвердженого рішенням міської ради від 31 січня 2019 року №2303 «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кропивницького», управління транспорту та зв’язку Кропивницької міської ради ініціювало проведення громадських слухань стосовно пільгових перевезень пенсіонерів за віком та вислугою років, які досягли пенсійного віку, в міському пасажирському транспорті загального користування, - повідомив Віктор Житник.
За словами посадовця, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року №354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" введено безплатний проїзд для пенсіонерів за віком на міському пасажирському транспорті загального користування. Відповідно по пункту 2 цієї Постанови Міністерство фінансів України під час уточнення показників державного бюджету на кожний рік повинне передбачати витрати, пов’язані з безплатним проїздом пенсіонерів за віком. Натомість Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати транспортних послуг та критерії їх надання. Наразі в Україні відсутній закон, який встановлює пільги для пенсіонерів за віком та за вислугою років щодо оплати транспортних послуг в міському пасажирському транспорті загального користування.
- Необхідність здійснення відшкодування КП "Електротранс" за перевезення пенсіонерів за віком та вислугою років, які досягли пенсійного віку, негативно позначається на спроможності місцевого бюджету у створенні умов для розвитку транспортної інфраструктури міської територіальної громади. Адже щороку Міністерство фінансів України, яке повинне передбачати витрати, пов’язані з безплатним проїздом пенсіонерів за віком, не здійснює зазначені заходи, на відшкодування пільгового проїзду пенсіонерів в громадському транспорті більш ніж 100 мільйонів гривень. Разом із цим, обсягів фінансового ресурсу на 2025 рік недостатньо для забезпечення відшкодування компенсаційних виплат за перевезення пільгових категорій в громадському транспорті. Якщо нічого не змінювати, то прогнозовані збитки КП “Електротрансу” сягнуть 35 мільйонів за перевезення електротранспортом і 59 мільйонів гривень за автобусні перевезення. Ці суми складають четверту частину усіх витрат, щоб підприємство могло працювати у нормальному режимі. Якщо сьогодні не переглянути пільгові перевезення, то через пів року підприємство просто зупиниться, - аргументував Віктор Житник.
Про складну ситуацію на підприємстві повідомив і заступник директора КП “Електротранс” Валерій Музичук. До фінансових проблем, які нині відчуває підприємство, він додав ще й дефіцит кадрів, адже багато водіїв стали на до лав ЗСУ.
До громадського обговорення долучилося багато присутніх кропивничан пенсійного віку. Їхні виступи були емоційні, болючі, але мали й раціональні пропозиції. Після всіх виступів голова громадських слухань Олександр Головко узагальнив пропозиції, які озвучили представники громадськості: пільгові перевезення пенсіонерів за віком та за вислугою років в міському пасажирському транспорті загального користування здійснювати з 10:00 до 15:00 у
робочі дні тижня, а у вихідні та святкові дні – протягом доби; встановити вартість проїзду для пенсіонерів у розмірі 5 гривень; залишити перевезення пенсіонерів без змін; вносити зміни у перевезення пенсіонерів після встановлення валідаторів.
Голосування за ці пропозиції було емоційним: учасники громадських слухань, які мали право голосу, їх не підтримали і більшістю проголосували проти обмеження безкоштовного проїзду в комунальних тролейбусах і автобусах.
Протокол громадських слухань разом із проєктом рішення далі направлять на розгляд виконавчого комітету Кропивницької міської ради.