Його душа живе у музиці: кропивницькому композитору Миколі Кваші присвятили вечір пам’яті

П'ятниця, 25 квітня 2025 15:10

Вечір пам’яті, присвячений  кропивницькому композитору, аранжувальнику, Заслуженому працівнику культури України, лауреату обласної премії в галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини» та почесної відзнаки «Честь і слава Кіровоградщини» Миколі Кваші, відбувся в обласній філармонії в рамках мистецького проєкту обласної філармонії «Митці Кіровоградщини».

Відомі пісні й мелодії в його геніальних аранжуваннях виконали академічний театр музики, пісні й танцю «Зоряни», художній керівник, повний кавалер орденів княгині Ольги, народна артистка України – Антоніна Червінська, інструментальний ансамбль «Єлисавет-ретро», художній керівник – Артем Гасленко, солісти обласної філармонії та запрошені Заслуженому ансамблі народного танцю України «Ятрань».

Звучала музика до легендарної хореографічної постановки «Ятранські весняні ігри», «Лібертанго» та «Облівіон» Астора П’яццолли, «Ноктюрн» Федеріка Шопена, «Шторм» Антоніо Вівальді «Попурі танцювальної музики». Хореографічна композиція «Козачок» у виконанні оркестру та балету «Зорян» викликали неймовірне захоплення.

Солісти обласної філармонії у супроводі оркестрової групи «Зорян» виконали відомі українські пісні. Тетяна Яковенко щемно заспівала вокальні твори «Журба за журбою» та «Полюбила Петруся», а Артем Гасленко вразив слухачів емоційним виконанням пісні «Очі волошкові» Степана Сабадаша. Іванна Неділенко із ансамблем «Єлисавет-ретро» виконала пісню «Спогад» на вірші Миколи Луківа.

Протягом багатьох років Заслужений працівник культури України, поет-пісняр Олег Попов був добре знайомий з Миколою Квашею та його творчістю. Слухаючи музичні твори композитора, він надихався на створення нових віршів. Сьогодні Олег Попов знаходиться далеко від Кропивницького, але коли дізнався, що готується вечір пам’яті маестро – написав вірш-присвяту його творчості. Дуже зворушливо під мелодію «Облівіон» його продекламувала майстер художнього слова Ірина Маслюкова.

У фіналі вечора пам’яті Антоніна Червінська, яка все своє творче життя пройшла поруч із Миколою Квашею, виконала українську народну пісню «Гиля-гиля, сірі гуси», яку він зробив однією з перших для неї ще в 60-ті роки минулого століття. Твір прозвучав як присвята Миколі Кваші.

Супроводжувала концерт, знайомлячи гостей з творчою біографією маестро, художній керівник, ведуча Анна Шуть.

- Вечір пам’яті був надзвичайно чуттєвий і щемний. Це абсолютно унікальна людина, яка створювала музичні шедеври, що є генетичним кодом нації. Кожна створена ним мелодія була виплекана. Низький уклін, глибока шана і світла памʼять цій прекрасній, світлій людині - Миколі Кваші, - зазначила директорка обласної філармонії, заслужена працівниця культури України Наталія Агапєєва.

Микола Кваша зробив неоціненний внесок в історію українського національного мистецтва. Музика, яку він створив, житиме вічно, а в ній — його душа.

Усі новини