Аграріям

Оголошення

04.07.2024

Сарана – реальна небезпека

Аномально висока температура і посушлива погода цього року спричинила масове розмноження та збільшення чисельності небезпечного шкідника – сарани в східній та південній частині України, зокрема поширення сарани з Молдови територією Одеської області і запровадження особливого режиму із захисту рослин для локалізації та знищення шкідника на території Чугуївського району Харківської області.

Варто зазначити, що розповсюдження шкідливих комах внесено до переліку надзвичайних ситуацій 48, 49 (Класифікаційні ознаки надзвичайних ситуацій Наказ МНС України від 06.08.2018 №658, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28 серпня 2018 року за №969/32421)/

Саранові як шкідники сільськогосподарських культур відомі з давніх давен і за Біблією їх нашестя вважається карою. До речі, в росії регулярно повідомляється про нашестя сарани. В країнах Африки та Азії сарана і зараз спричиняє голод.

На теренах нашої держави спалах чисельності саранових вперше було зафіксовано в 1923-1925 роках в Харківській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях. В подальші роки періодично спалахи фіксувались в степовій та лісостеповій зонах.

Сарана – спільна назва шкідливих видів комах ряду прямокрилих родини справжніх саранових, які поширені на всіх континентах. В Україні налічується до 20 різновидів сарани, серед яких найпоширенішими є сарана італійська, або прус, перелітна, або азіатська та різні види кобилок.

Усі саранові належать до комах з неповним перетворенням, тобто їхній розвиток відбувається без стадії лялечки, а личинки за зовнішніми ознаками та способом життя схожі з дорослими особинами. Сарана - унікальна істота з двома альтернативними генетичними програмами розвитку – стадною та поодинокою. За невеликої щільності популяції личинки і дорослі особини (імаго) ведуть поодинокий спосіб життя.

Та в роки зі сприятливими умовами (спека та посуха) поведінка комах різко змінюється, і вся їх маса переходить в стадну форму. Скупчившись в зграї з більше 10 тис. особин, сарана кочує на великі відстані, знищують на своєму шляху все, що росте на землі. При тому, у спекотні дні тіло саранових випаровує велику кількість води, для поповнення якої вони поїдають рослини (тобто не через голод, а через спрагу).

Сарана - типовий поліфаг, тобто харчується усіма рослинами, проте надає перевагу злаковим культурам — кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо. Сарана поодинокого способу життя малоактивна, особини відрізняються яскраво вираженими статевим ознаками і захисним забарвленням. Комахи стадного способу існування мають більш яскраве забарвлення, добре пристосовані до польотів та не мають статевих відмінностей.

 Усі саранові, що поширені в Україні, мають одне покоління на рік. Личинка розвивається до 40 днів і проходить 5 віків. Зимує в стадії яйця. В наших кліматичних умовах зима і є основним стримуючим фактором поширення шкідника. Одна доросла особина сарани може відкласти яйця лише раз – у вересні. Низькі зимові температури та відповідний комплекс агротехнічних заходів сприяють зменшенню чисельності шкідника.

За результатами обстежень, в тому числі грунтових розкопок, які систематично проводять працівники управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, за останні 5 років розвиток саранових на території Кіровоградської області проходив на досить низькому рівні, шкодочинність шкідника на посівах сільськогосподарських культур здебільшого не проявлялась.

Проте, враховуючи зміни клімату за останні роки в сторону потепління та підтверджену циклічність масового розмноження саранових, яка відповідає 11-річному циклу сонячної активності, від нашестя сарани ніхто не застрахований.

З метою недопущення масового розвитку і поширення шкідника управлінням фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області розроблено алгоритм дій для швидкого реагування на випадок надзвичайної ситуації у сфері захисту рослин - нашестя сарани.

Найважливішим заходом запобігання спалахів чисельності є регулярні обстеження місць можливої резервації (необроблені землі) та всіх угідь, на яких торік у невеликій кількості спостерігалось заселення сараною. Обстеження необхідно проводити з початку травня рано вранці або пізно ввечері, коли саранові перебувають на рослинах в стані відносного спокою.

Захисні обробки посівів проти саранових розпочинають за масової появи личинок першого віку. Рекомендовано проводити захист посівів за чисельності 10-15 екз. на кв.м нестадних саранових, 2-5 екз. італійського пруса. Основну масу личинок стадних саранових слід ліквідувати до закінчення розвитку третього-четвертого віків, до окрилення сарани завершити хімічні заходи. Обробки проводять вранці та ввечері, коли комахи перебувають на рослинах, дозволеними до використання в Україні інсектицидами.


25.06.2024

Увага! Павутинний кліщ на соняшнику

Справжня літня спека (+25°С і вище), яку ми спостерігали в Україні в кінці травня - на початку червня, особливо на півдні та в центральній частині, спровокувала масове заселення рослин

соняшнику та кукурудзи павутинним кліщем. Ще кілька років тому павутинний кліщ здебільшого вражав посіви сої, але зміна клімату призводить до поширення нових, нетипових для України видів, що несуть загрозу для інших культур, зокрема соняшнику.

Павутинний кліщ - дрібна рухлива комаха жовтого, білого, оранжевого або червоного кольору розміром від 1 до 2 мм.

Чим тепліші умови середовища, тим коротший цикл розвитку кліщів. За тривалої спеки (+30…+32°С) кліщі відроджуються з яєць через 6-9 діб. Розвиток личинок та німф становить 10-14 діб. Розвиток одного покоління – 16-20 діб. Протягом вегетаційного періоду шкідник може дати до 10-12 поколінь.

Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутині. Живляться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому з’являються спочатку світло-зелені плями, які згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). При цьому

збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату. Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають, гинуть стебла. Це значно знижує врожайність, особливо на фізіологічно ослаблених посухою посівах, навіть якщо чисельність фітофагів не перевищує ЕПШ.

Павутинний кліщ є дуже складним об’єктом для контролю, в першу чергу це пов’язано з його біологічними особливостями. Для виявлення звичайного павутинного кліща рекомендують використовувати збільшувальне скло. Неозброєному оку вони можуть здатися звичайними плямами бруду. Кліщі можуть концентруватися на краях поля, особливо якщо поле оточене бур’янами. Але їх може рознести і вітром по всьому полю.

З метою надійного захисту культури від цих шкідників та оптимізації фітосанітарного стану протягом вегетаційного періоду застосовуються різні препарати. Часто для контролю кліщів аграрії застосовують інсектициди з акарицидною дією. Але це не завжди є правильне рішення. По-перше, у інсектицидів відсутня овіцидна дія – препарати не активні проти яєць, личинок та німфи, вплив відбувається тільки на імаго. По-друге, вони не ефективні за температури вище +25°С й мають нетривалий захисний період — всього 7-10 днів. По-третє, контактним інсектицидам важко потрапити на нижню частину листка – зону життєдіяльності кліща.

Тому для контролю павутинного кліща рекомендується застосовувати саме акарициди. Вони на відміну від інсектицидів контролюють яйця, личинки та німфи (за рахунок чого, захисний період складає понад 30 днів), стійкі до високих температур та сонячного випромінювання.

Обробку посівів акарицидами бажано починати до масової появи кліщів. Обов’язковою вимогою щодо застосування є забезпечення суцільного покриття площі та рясного змочування рослин під час проведення обприскування. При застосуванні пестицидів обов’язково слід враховувати рекомендації його виробника щодо умов застосування препарату.

Для подальшого регулювання чисельності шкідливих організмів з метою зменшення їх негативної дії на майбутній врожай нагадуємо про необхідність проведення постійного моніторингу фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь, посівів та багаторічних насаджень.

 


10.06.2024

Малі аграрії отримають фінансову підтримку на оброблення земель та утримання сільгосптварин

Кабмін ухвалив рішення (розпорядження від 04.06.2024 № 495-р (https://www.kmu.gov.ua/npas/pytannia-spriamuvannia-koshtiv-zaluchenykh-vid-mizh-a495r) щодо надання грантової підтримки малим агровиробникам.

Залучені грантові кошти дозволять, у першу чергу, забезпечити фінансову підтримку аграріям, які мають у власності чи користуванні до 120 га; утримують до 100 корів або до 500 маточного поголів’я кіз або овець.

За рахунок додатково спрямованих Мінагрополітики коштів сільгоспвиробник може отримати таку підтримку:

????4000 грн на один гектар оброблюваних угідь;

????7 000 гривень на одну корову всіх напрямів продуктивності;

????2000 грн на одну голову кіз або овець.

Заявки на отримання допомоги прийматимуться через Державний аграрний реєстр.

Про початок прийому заявок буде повідомлено на сайті Мінагрополітики (https://minagro.gov.ua/timeline?&type=posts). Орієнтовно реєстрація розпочнеться в кінці червня.


07.05.2024

Про порядок видачі ветеринарно-санітарних паспортів пасік

3 метою реалізації норм наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 "Про деякі питання у сфері бджільництва", зареєстрованого в Мін’юсті 04 березня 2021 року за № 282/35904, у відповідності до "Порядку видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки" Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області (далі — Кропивницьке районне управління) повідомляє наступне.

Для обліку пасік та здійснення лікувально — профілактичних заходів на кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Видача паспорта пасіки здійснюється в день звернення за заявою про видачу паспорта пасіки, що подається власником пасіки або уповноваженою ним особою до територіального органу компетентного органу за місцем проживання власника пасіки або місцезнаходженням пасіки в письмовій або електронній формі (з накладенням кваліфікованого електронного підпису).

До заяви додається заповнений та підписаний власником пасіки або уповноваженою ним особою паспорт пасіки.

Після отримання територіальним органом компетентного органу в письмовій або електронній формі заяви про видачу паспорта пасіки та заповненого паспорта пасіки посадова особа територіального органу компетентного органу вносить інформацію до Реєстру паспортів пасік та здійснює видачу паспорта.

Під час реєстрації паспорта пасіки йому присвоюється єдиний унікальний номер, який проставляється на титульному аркуші паспорта пасіки посадовою особою територіального органу компетентного органу (з відповідним підписом i печаткою) та вноситься разом з відомостями про пасіку до Реєстру паспортів пасік.

У разі зміни відомостей власник пасіки або уповноважена ним особа надає паспорт пасіки відповідному територіальному органу компетентного органу для оновлення відомостей у Реєстрі паспортів пасік до 15 травня поточного року.

Паспорт пасіки підлягає заміні на новий у разі його втрати, пошкодження або зміни власника пасіки за заявою власника пасіки або уповноваженої ним особи, що складається в довільній формі та подається до територіального органу компетентного органу.

У разі припинення діяльності пасіки власник пасіки або уповноважена ним особа протягом десяти календарних днів письмово інформує про це територіальний орган компетентного органу, що здійснював видачу паспорта пасіки.

Територіальний орган компетентного органу протягом п’яти календарних днів у Реєстрі паспортів пасік змінює статус пасіки із зареєстрованої на ліквідовану.

Реєстр паспортів пасік розміщується на офіційному веб-сайті компетентного органу. Інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта не підлягає оприлюдненню.

Після здійснення ветеринарно-санітарних заходів посадовою особою територіального органу компетентного органу в паспорті пасіки засвідчується її ветеринарно-санітарний стан. Результати ветеринарно-санітарних заходів, у тому числі щорічного весняного обліку пасік, які здійснюються до 15 травня поточного року, вносяться в додаток до паспорта пасіки посадовою особою територіального органу компетентного органу.


22.04.2024

Ідентифікація тварин – першочергова необхідність

Питання ідентифікації та реєстрації тварин є одним із пріоритетних завдань в роботі Кропивницького районного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області та Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини. Так спеціалісти ветлікарні здійснюють ідентифікацію тварин в особистих селянських господарствах району відповідно до вимог Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин».

Зокрема в 2023 році в Кропивницькому районі проідентифіковано 896 голів великої рогатої худоби, 543 голови дрібної рогатої худоби, 5 583 голови свиней. А з початку поточного року – 492 голови великої рогатої худоби, 1 131 голу дрібної рогатої худоби, 1 434 голови свиней.

Господарі знають, що якщо їх тварина ідентифікована, то вони можуть вільно реалізовувати і тварин, і продукцію від них. Спеціалісти лікарні під час ідентифікації тварин консультують власників стосовно утримання, годівлі, переміщення тварин тощо. Також, господарям пояснюють, що у випадку купівлі ідентифікованої тварини вони можуть бути впевнені стосовно проведених ветеринарних обробок, епізоотичного благополуччя території походження тварини тощо.

Спеціалістами управління та лікарні проводиться широка інформаційна кампанія щодо необхідності проведення ідентифікації та реєстрації тварин. Також з початку 2024 року спеціалісти управління взяли участь у 15 спільних нарадах з представниками органів місцевого самоврядування та господарств.

Нагадаємо, що згідно зі статтею 1072 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відмову від ідентифікації і реєстрації тварин передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу: на громадян - від трьох до п’яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, на фізичних осіб-підприємців та уповноважених осіб – від п’яти до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Так у Кропивницькому районі за 10 місяців 2023 року за порушення вимог щодо ідентифікації та реєстрації тварин притягнуто до відповідальності 39 осіб на загальну суму 2431 грн, а у 2024 році – 7 осіб на загальну суму 357 грн.

Щодо переваг ідентифікації тварин для власників можна виділити можливість отримати дотацію від держави на утримання та розведення тварин, яка цьогоріч планується на рівні:

Кропивницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


29.03.2024

Департамент з питань економічного розвитку Кропивницької міської ради повідомляє

Постановою Кабінету Міністрів України № 300 від 15 березня 2024 року внесені зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 р. №918.

Зазначеним документом передбачено виділення коштів з державного бюджету для надання підтримки за такими напрямами:

бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності – у розмірі 4000 гривень не 1 гектар;

спеціальна бюджетна дотація для утримання від 3 до 100 голів великої рогатої худоби (корів) - у розмірі 7000 грн. на одну корову;

від 5 до 500 голів маточного поголів’я кіз та/або овець – у розмірі 2000 грн. на одну голову.

Бюджетні кошти надаються для покриття понесених витрат на проведення польових робіт, оплату спожитої електроенергії та ветеринарних послуг, придбання паливно-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин, ветеринарних препаратів кормів, насіння, добрив, утримання корів, маточного поголів’я овець та/або кіз.

Для отримання спеціальної бюджетної дотації для утримання корів і маточного поголів’я кіз та/або овець суб’єктам господарювання необхідно:

Крок 1. Провести ідентифікацію та реєстрацію тварин відповідно до законодавства у період з 1 квітня до 1 травня. За консультаціями та довідками з питань ідентифікації можна звернутися до ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (м. Кропивницький, вул. Михайлівська, буд. 86, роб. тел. 067 234 47 05);

Крок 2. Зареєструватися у Державному аграрному реєстрі. За консультаціями та довідками з питань реєстрації можна звернутися до департаменту агропромислового розвитку (м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, буд. 84, каб. 216, роб. тел. 24 77 88, 066 161 52 87);

Крок 3. Після оприлюднення у Державному аграрному реєстрі оголошення про початок прийому заявок, подати через електронний особистий кабінет заявку на отримання бюджетних коштів за необхідними напрямами з 1 травня по 30 червня поточного року. На заявку накладається електронний підпис отримувача, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису;

Крок 4. Одночасно з поданням заявки отримувач підписує договір з Укрдержфондом про надання підтримки шляхом накладання електронного підпису на заяву про приєднання до договору. У договорі обов’язково необхідно зазначити обрані з переліку, напрями витрат, на покриття яких використовуються кошти, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення

отримувачем отриманих коштів;

У разі невідповідності заявки встановленій формі або надання неповної інформації, посадова особа Укрдержфонду, яка розглядає заявки, приймає рішення про залишення заявки без руху.

Укрдержфонд протягом десяти робочих днів з дня надходження заявки перевіряє подані заявки та відомості про отримувача, які містяться в Державному аграрному реєстрі, на відповідність вимогам зазначеного Порядку, визначає обсяг бюджетних коштів за кожним отримувачем в межах бюджетних асигнувань;

Укрдержфонд через особистий електронний кабінет повідомляє отримувача про погодження із зазначенням обсягу підтримки або відмову у погодженні поданої заявки із зазначенням причин відмови.

За консультаціями та довідками щодо опрацювання заявок можна звернутися до Кіровоградського відділення українського державного фонду підтримки фермерських господарств (м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, буд. 84, каб.415, роб. тел. 24 33 40, 0665248550);

Крок 5. Отримувач самостійно відстежує опрацювання своєї заявки через особистий електронний кабінет Державного аграрного реєстру та своєчасно реагує на повідомлення у ньому щодо здійснення всіх необхідних дій для руху заявки, усунення недоліків та її затвердження;

Крок 6. Протягом семи календарних днів з дати погодження Укрдержфондом заявки із зазначенням обсягу підтримки отримувач підписує додаток до договору шляхом накладання електронного підпису;

Крок 7. Отримати спеціальну бюджетну дотацію на рахунок відкритий у банку.

Звертаємо увагу! У разі надходження до Державного аграрного реєстру заявок на суму, що відповідає обсягу бюджетних коштів за окремим напрямом, подання заявок припиняється, про що оприлюднюється оголошення у Державному аграрному реєстрі.

З огляду на викладене, прошу довести зазначену інформацію до суб’єктів господарювання, незалежно від організаційно-правової форми та форми власності.


22.03.2024

ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ

Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області

Безпека під час проведення весняно-польових робіт

ТРАВМОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРОФЕСІЇ

трактористи, механізатори, підсобні працівники, водії, сторожі.

ПРИЧИНИ НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ – ОРГАНІЗАЦІЙНІ, ТЕХНІЧНІ, ПСИХО-ФІЗІОЛОГІФЧНІ. НЕДБАЛЬСТВО ВИКОНАВЦІВ, СПЕЦІАЛІСТІВ І КЕРІВНИКІВ ПІДПРИЄМСТВ, НИЗЬКА КВАЛІФІКАЦІЯ І КОМПЕТЕНТНІСТЬ ПРАЦІВНИКІВ, ВІДСУТНІСТЬ КОНТРОЛЮ, НЕЗАДОВІЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ СТАН ЗАСОБІВ ВИРОБНИЦТВА!

 

Джерела шкідливих та небезпечних виробничих чинників під час експлуатації сільськогосподарської техніки:

 • зовнішні метеорологічні умови (вітер, опади, низька або висока температура повітря, ожеледиця тощо);
 • машинно-тракторні агрегати під час їх роботи;
 • машини і механізми технологічних систем для обробітку ґрунту;
 • устаткування, що працює під тиском;
 • застосування пестицидів й агрохімікатів;
 • електрифіковане устаткування, інструмент і електромережі;
 • ручні роботи, що зумовлюють фізичне і нервово-психічне перевантаження;
 • відкриті обертові і рухомі частини машин і обладнання;
 • несправність або відсутність блокувального пристрою запускання пускового двигуна при ввімкненій передачі;
 • несправність гальмівної системи трактора чи іншої самохідної сільськогосподарської машини;
 • несправність муфти зчеплення;
 • несправність рульового керування;
 • несправність або відсутність освітлювальних і контрольних приладів;
 • відсутність на тракторах автоматичних тягово-зчіпних пристроїв для агрегатування причіпних машин;
 • підтікання палива, оливи, охолоджувальної та інших технологічних рідин;
 • відсутність або несправність засобів доступу на робоче місце і до місць обслуговування (підніжки, драбини тощо);
 • слизькі опорні поверхні елементів конструкції агрегату.

Ризики виробничого травмування при експлуатації сільськогосподарської техніки

під час агрегатування:

 • наїзд трактора на зчіплювача (допоміжного працівника);
 • падіння причіпного пристрою на ноги зчіплювача (допоміжного працівника);
 • втрата стійкості з'єднуваного (агрегатованого) знаряддя;
 • падіння знаряддя на працівника;
 • від'єднання причепу під час руху.

під час роботи на ґрунто-оброблювальних машинах і знаряддях:

 • перекидання агрегату;
 • раптове опускання навісного знаряддя;
 • контакт рук працівника з гострими крайками робочих органів машин;
 • наїзд агрегату на дорожні перешкоди

під час роботи на посівних та садильних машинах:

 • перекидання агрегату;
 • травмування працівника рухомими механізмами сівалки;
 • падіння працівника з сівалки;
 • отруєння працівника парами протруйника насіннєвого матеріалу;
 • обривання зчіпних пристроїв.

Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві

Не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

Механізовані процеси - ЗАХИСНІ ОГОРОДЖЕННЯ!!!

Усі приводи, передачі, рухомі деталі, робочі органи машин та механізмів необхідно обладнати огородженнями. Вони запобігають потраплянню одягу, рук і ніг до робочих органів. За державними стандартами захисні огородження мають бути жовтого кольору, зручні для встановлення та демонтування. На зовнішній бік огородження наносять або прикріплюють попереджувальний знак (знак безпеки).

Стаціонарні огородження - невід’ємна складова устаткування. Відкидними огородженнями закривають робочі вузли, передавальні системи й інші механізми (кожухи, футляри, дверцята). Відкидні огородження приєднують до нерухомих частин машин петлями чи навісами. Знімними огородженнями закривають приводні та передавальні механізми, які не налагоджують та не оглядають у міжремонтний період роботи устаткування. До машин їх прикріплюють болтами.

Переносні (тимчасові) огородження використовують під час ремонтних і налагоджувальних робіт. Вони перешкоджають працівникам випадково доторкнутися до рухомих механізмів та струмопровідних частин.

Усі рухомі, обертові та такі, що виступають, частини устаткування і допоміжних механізмів, якщо вони становлять небезпеку для працівників, необхідно надійно огороджувати!

Першочергові заходи організації безпечного проведення весняно-польових робіт РОБОТОДАВЦЕМ

____________________________________


22.03.2024

БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ЗАСТОСУВАННЯ ПЕСТИЦИДІВ

 Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

ЗАКОНОДАВСТВО

Закони України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про охорону праці», Правила  охорони праці у сільськогосподарському виробництві, ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»  

ПЕСТИЦИД – НЕБЕЗПЕКА

- токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб. 

Застосовуються тільки пестициди, що зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Перевірити реєстрацію - https://mepr.gov.ua/upravlinnya-vidhodamy/derzhavnyj-reyestr-pestytsydiv-i-agrohimikativ-dozvolenyh-do-vykorystannya-v-ukrayini/

На  упаковках  пестицидів  зазначається:  

клас небезпечності та лімітуючий показник по кожній з трьох груп  критеріїв за діючою гігієнічною класифікацією пестицидів;  

рекомендації по транспортуванню,  зберіганню, застосуванню та знешкодженню, індивідуальній  і громадській безпеці, охороні навколишнього середовища при виконанні дій з  препаратами; перша допомога при отруєнні.

Контакт пестициду з працівником - професійний РИЗИК ОТРУЄННЯ:

багаторазова дія - гострі та хронічні професійні захворювання;

малі дози та/або упродовж певного періоду - астма, алергізації організму, онкологічні  захворювання тощо.

ЗАХОДИ

 • Усунення небезпеки - ведення органічного господарства.
 • Мінімізація впливу небезпечного фактора та професійних ризиків - заміна більш токсичного  пестициду по класу небезпечності на менш токсичний.

УМОВИ ДОПУСКУ ДО РОБОТИ З ПЕСТИЦИДАМИ:

1. Особи, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт із транспортування, зберігання, застосування, торгівлею пестицидами, повинні мати посвідчення (до 28.06.2023 допуск (посвідчення)) про право роботи з пестицидами. (ст. 11 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати»

Строк дії допусків (посвідчень) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, виданих відповідно до ЗУ  «Про пестициди і агрохімікати» та дійсних станом на 01 січня 2022 року, продовжується на період дії воєнного стану в Україні та на 90 днів, наступних за днем його припинення або скасування. (постанова КМУ від 16.03.2022 № 297)  Допуски (посвідчення) отримані в період 01.01.2022 – 27.06.2023 мають строк дії 1 рік.

З 28.06.2023 набрала чинності постанова КМУ від 09.05.2023  №458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами» Цей Порядок регламентує умови одержання свідоцтва про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та посвідчення про право роботи з пестицидами. Строк дії свідоцтва та посвідчення становить 2 роки.

Попередній та періодичний медичний  огляди відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій та отримати (наказ МОЗ від 21.05.2007  № 246)

Посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці, отримане в порядку встановленому Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (спецнавчання) НПАОП 0.00-4.12-05

Інструктажі з питань охорони праці:

Вступний при прийомі на роботу.

Первинний – на робочому місці.

Повторний – 1 раз на 3 місяці.

Цільовий – перед виконанням робіт.

Стажування/дублювання виконання робіт.

Досягнення 18 річного віку. Відсутність медичних протипоказань за станом здоров’я.

УВАГА. Вагітні жінки та жінки під час грудного вигодовування не допускаються до роботи з пестицидами (пункти 1.5. та 2.1. ДСанПіН 8.8.1.2.001-98)

ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ:

спецодяг, спецвзуття, рукавиці, рукавички, захисні окуляри,  респіратори, протигази тощо

мають відповідати:

        ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».  

     Технічному регламенту засобів індивідуального захисту, видаються згідно з Мінімальними вимогами безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці.

ВИКОНАННЯ РОБІТ

 • За  дві  доби  до  початку проведення  кожної  хімічної  обробки,  роботодавець сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця,  строки і методи застосування пестицидів. Власників пасік  за три доби до хімобробок.
 • Роботи  з  пестицидами  проводяться в  ранні і вечірні години при мінімальних  повітряних потоках. Тривалість роботи з пестицидами 1 і 2 класів небезпеки не  повинна  перевищувати          4 години, 3 та 4 класу - 6 годин на добу.
 • Встановлення попереджувальних знаків/написів.
 • До робіт, пов'язаних із застосуванням пестицидів, робітники допускаються після проходження інструктажу на робочому місці.

ЗАБОРОНЕНО

 • Готувати розчини пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації.
 • Транспортувати разом різні види пестицидів.
 • Перевозити пестициди та протруєне насіння разом із біологічними засобами захисту рослин, харчовими і кормовими продуктами та іншими вантажами, а також із людьми.
 • Перебувати працівникам у зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.
 • Облаштування місць для відпочинку і приймання  їжі, які розташовані ближче  200  метрів від межі застосування пестицидів.
 • Здійснювати ремонт (за винятком  дрібного) і регулювання  апаратури при наявності в ній пестицидів. У  випадку  незначних  пошкоджень   ремонтні   роботи проводяться при   вимкнених  механізмах з застосуванням  засобів індивідуального захисту. При  серйозних  пошкодженнях   машин   і апаратури їх звільняють від пестицидів, знешкоджують і доставляють на пункт ремонту.  
 • У машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки.

13.03.2024

Пестициди та агрохімікати: вимоги до використання

Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу суб’єктів господарювання, які у своїй діяльності використовують пестициди та агрохімікати, на вимоги до їх використання.

Застосування пестицидів та агрохімікатів регулюється Законом України «Про пестициди і агрохімікати» та іншими законодавчими актами, які є обов'язковими для дотримання всіма підприємствами, установами та організаціями, приватними господарствами та особами, які здійснюють будь-які дії з пестицидами. Дозволяється транспортування, зберігання та застосування пестицидів та агрохімікатів лише тих, які зареєстровані та входять до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та додатків до нього.

Оскільки неконтрольоване використання пестицидів та агрохімікатів створює вагому еколого-гігієнічну проблему внаслідок підвищення ризику захворювання всього населення через забруднення ґрунту, води, городніх культур, застосовувати їх потрібно відповідно до вимог Державних санітарних правил 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», а саме:

до роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення;

адміністрація підприємств, установ, організацій, господарств зобов'язані надавати працюючим з пестицидами засоби механізації, спецодяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, проводити навчання правилам техніки безпеки;

зберігання пестицидів допускається тільки в спеціально призначених для цього складах, які відповідають вимогам;

обробка рослин повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов'язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур'янів, а також прогнозу погоди;

всі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов'язково реєструються в спеціальних журналах;

всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові до 10 годин або вечірні години (18-22) при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10°С;

у зоні роботи з пестицидами на відстані не ближче 200 м від межі застосування необхідно обладнати місце для відпочинку і приймання їжі, яке забезпечується питною водою, рукомийником і медичною аптечкою;

завчасно не менше, ніж за дві доби адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від межі ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи;

приготування розчинів пестицидів і заправка апаратури для їх застосування повинні здійснюватися на стаціонарних розчинних пунктах із використанням засобів механізації. Категорично забороняється приготування розчинів безпосередньо у полі без засобів механізації. До місць обробок розчини пестицидів повинні доставлятися в спеціальних ємкостях. Заправка і завантаження апаратів не повинні супроводжуватися протікання або розсипанням пестицидів;

зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, водойм при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і дощуванням - 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності СЗЗ повинна відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури.

Відповідно до Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів та агрохімікатів, затверджених наказом МОЗ від 18.12.1996 № 382 авіаційне застосування пестицидів може бути тільки після фіто санітарного та екологічного обґрунтування необхідності його проведення та погодження, не менш як за добу, з Управлінням Держпродспоживслужби.

Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника та власника повітряного судна.

Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські угіддя повинні бути занесені на карти – схеми землекористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються установами Держпродспоживслужби не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт.

За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи, а саме: повідомити населенню місце, терміни та час проведення обробок, про заборону ближче ніж 1000 м від місця авіахімобробок випасати худобу, про необхідність вивезти пасіки на відстань не менш 5 км на період до 5 днів. Встановити попереджувальні знаки на відстані 300 м. Після цього повідомити Управління Держпродспоживслужби. Забороняється авіаційне застосування пестицидів ближче ніж:

Дотримання правил безпечного поводження з пестицидами та агрохімікатами є запорукою збереження здоров'я людей та запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Кропивницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


13.03.2024

Від вибору насіння овочевих до бажаного врожаю

З наближенням весни настає гаряча пора для городників. Саме час переглянути свої насіннєві запаси і визначити потребу в придбанні насіння для майбутнього сезону.

Городники чудово знають, що на кількість і якість урожаю передусім впливає вибір насіння, зокрема сорту чи гібриду. Звісно, сорти та гібриди не діляться на погані та добрі, але кожен має свої особливості вирощування та догляду.

Зараз серед різноманітного асортименту насіння, яке продається ледь не на кожному кроці, складно визначитись та зробити оптимальний вибір.

Порада – не поспішайте, ознайомтесь із пропозиціями, а вже потім плануйте покупку. Найкраще все ж таки купувати насіння в спеціалізованих магазинах попередньо визначившись із необхідними сортами та гібридами.

Сорт чи гібрид? У кожного є свої переваги та недоліки. Переваги гібридів - вища врожайність та менша вразливість до стресових факторів. Із основних недоліків гібридів можна зазначити вартість насіння, відповідно - це є перевагою сортового насіння. Але головною перевагою сортів є збереження сортових ознак із покоління в покоління, тобто можна отримувати урожай із самостійно вирощеного насіння.

Для отримання бажаного результату необхідно визначити напрямок використання овочів – свіже споживання, консервація, соління, тривале зберігання чи універсальний напрямок. Овочі різних напрямків використання значно відрізняються між собою за смаковими якостями та іншими показниками.

Слід звернути увагу на терміни достигання та групу стиглості сорту чи гібриду: ранньостиглі, середньостиглі, середньоранні, середньопізні і пізньостиглі та рекомендовану зону вирощування – степ, лісостеп, полісся.

Варто розуміти, що урожай ранньостиглих помідорів ви будете споживати свіжим, його ніжна текстура, зазвичай, не витримає теплової обробки, томати середньої групи стиглості можуть бути вже і законсервовані, а повноцінного урожаю пізньостиглих томатів в умовах нашої області можна не дочекатись. Тому для отримання урожаю увесь сезон варто на ділянці розміщувати різні групи стиглості овочів.

До речі, насіння може мати спеціальну обробку (дражування, інкрустування), яка покращує його властивості, тому такий посівний матеріал має добрі показники по схожості та стійкості до різних хвороб. Оброблене насіння замочувати перед посівом не треба, оскільки всі переваги обробки зійдуть нанівець.

Отже, визначившись із потребою в насінні рушаймо до магазину або відкриваємо сторінку онлайн-магазину.

На що звернути увагу? Насамперед, на наявність у продавця пакету супровідних документів, що засвідчують сортові та посівні якості партії (для насіння власного виробництва – сертифікатів на насіння, а для насіння овочевих культур, яке придбано для подальшої реалізації – довідки про сортові та посівні якості насіння). Ці документи повинні зберігатися за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою. Дані про партії насіння, зазначені в документах, повинні відповідати інформації, зазначеній на пакетах з фасованим насінням. 

Рекомендуємо уважно оглянути пакетик з насінням - він має бути з міцного якісного паперу з охайною склейкою.

Згідно ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови» на етикетці пакету з фасованим насінням має бути вказана така інформація:

Якісне насіння – основа гарного врожаю. Дотримуючись порад та рекомендацій ви гарантовано матимете відмінний результат. Бажаємо вам гарної погоди та щедрих врожаїв!

 

У разі виникнення питань чи необхідності більш детального роз’яснення з даного питання звертайтесь до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефонами (050) 171 73 69, (095) 790 71 18 або за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.


20.02.2024

Заходи профілактики отруєння бджіл


07.12.2023

Шановні суб'єкти господарювання!

Сприятливі погодні умови осені зумовили масове розмноження і активізацію розселення мишоподібних гризунів, в тому числі міграцію частини популяції мишей в складські приміщення, тваринницькі ферми тощо.

За даними обстежень, проведених спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, середня чисельність колоній мишоподібних гризунів на посівах озимих культур становить 1,5, максимально — 6 колоній на гектар.

3 метою запобігання чисельності та шкодочинності мишоподібних гризунів необхідно проводити постійний моніторинг їх розвитку в посівах озимини. За наявності 3-5 i більше жилих колоній на гектарі необхідно застосовувати родентициди, дозволені до використання на території України у 2023 році. Перевагу слід надавати біологічному методу боротьби. Варто відзначити ефективне застосування бактоциду (препарату на основі бактерій збудника тифу гризунів) в боротьбі з мишоподібними гризунами. Норми використання від 200 г до 2 кг/га на сільськогосподарських угіддях, в скирдах –5-30 г на м3, в складах — 100-200 г на 100 м2.

Бактоцид являється абсолютно екологічним препаратом, що діє тільки на мишоподібних гризунів (польова, лісова, курганцева, хатня миша). Основа препарату — зерно пшениці, оброблене в лабораторних умовах специфічними бактеріями, що спричиняють мишачий тиф. При поїданні  гине до 95% гризунів протягом 4-15 днів. Знаходячись в тісному контакті одна з одною, миші швидко розповсюджують смертельну хворобу серед здорових особин, що підвищує ефективність застосування препарату. Не шкідливий для домашніх тварин i людини, не викликає подразнень i алергічних реакцій, не здійснює шкідливої дії на ґрунт i рослини. Можна застосовувати в будь-яких приміщеннях, де не бажане застосування хімічних препаратів.

Найдоцільніше використовувати препарат за температури повітря не вище +10оC, а зимою навіть до -25°C. На посівах озимих культур та багаторічних трав препарат розкидають у нори, біля них, на протоптаних гризунами доріжках на відстані 5-15 м.

Бактоцид  за  усіма  стандартами  виготовляє  Державна  установа "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія". Препарат відпускається в фасовках від 1 кг. 3 питань придбання препарату можна звертатися за телефонами (0522) 27-07-25, 067-520-37-06.

Під час зберігання сільськогосподарської продукції у складських приміщеннях для боротьби з мишоподібними гризунами також можна використовувати механічні прилади (ультразвукові відлякувачі, пастки- мишоловки тощо) та отруєні принади (препарати, дозволені для застосування у закритих приміщеннях)

Консультації з питань захисту рослин та допомогу при встановленні фітосанітарного стану полів можуть надати державні фітосанітарні інспектори управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, телефон для довідок (0522) 32 12 21.


30.11.2023

Всім відомо про незадоволення економічними результатами цього року: цін на зерно немає, а витрати тільки зростають. Відтак в більшості не має коштів, щоб розвивати бізнес, диверсифікуватись чи впроваджувати нові технології.

Фермери, що звикли вже покладатись лише на себе, зазвичай звертаються до залучення банківських коштів через кредити. Втім, гранти та програми підтримки окремих напрямків можуть бути альтернативою. Ці кошти іноді є більш доступними, дешевими або навіть надаються безповоротно. У цій статті ми зібрали актуальні сьогодні можливості для фермерів та представників агробізнесу.

Підбірка грантів та програм допомоги для фермерів  - https://kurkul.com/spetsproekty/1516-deshevi-groshi-pidbirka-grantiv-ta-program-dopomogi-dlya-fermeriv


29.09.2023

До відома суб’єктів господарювання, громадян та власників торговельної мережі, які здійснюють торгівлю харчовими продуктами!

Доводимо до Вашого відома, що в особистих господарствах області є випадки спалаху африканської чуми свиней (далі - АЧС).

З метою недопущення захворювання свиней на АЧС просимо забезпечити обов’язкове дотримання вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017  № 111, у господарствах різних форм власності, у тому числі у приватному секторі.

З даною Інструкцією можна ознайомитися за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0432-17/print


10.08.2023

Рекомендуємо зареєструватись на цікавий захід, де ви дізнаєтеся, як отримати грант на переробне підприємство!


10 серпня запрошуємо представників бізнесу на 16-й інформаційно-діалоговий майданчик "Допомога бізнесу в умовах війни: релокація та відновлення".

Дата:10 серпня 2023 року.
Час: 16:00.

Орієнтовна тривалість – 2 години.

Нагадуємо, з 1 серпня розпочалася чергова хвиля прийому заявок за цією програмою. Максимальна сума гранту складає 8 мільйонів гривень, вона передбачає створення 25 робочих місць. За рік дії програми «єРобота» рішення про надання такої підтримки було ухвалено для 485 підприємств на загальну суму 2,6 мільярди гривень.

Експерти
Надія Бігун – заступниця Міністра економіки України. Вона говоритиме про підтримку держави малого та середнього підприємництва через державну грантову програму на створення або розвиток переробного підприємства.

Дар'я Гончаренко – начальниця управління розвитку ринків з високою доданою вартістю департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України. Вона розповість про особливості подачі заявок на цю грантову програму.

Юлія Жуланова – директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу АТ «Ощадбанк». Вона поділиться практичними порадами під час подачі грантової заявки на створення або розвиток переробного підприємства.

Участь у семінарі безоплатна. Для участі пройдіть, будь ласка, реєстрацію за цим посиланням: https://forms.office.com/r/bTByqBzEYz. Усі зареєстровані учасники отримають посилання для участі у заході.

«Розвиток переробної галузі є одним з пріоритетів для уряду. Вітчизняний бізнес має виробляти більше готової продукції з високою часткою доданої вартості та хорошої якості для максимального задоволення потреб споживачів як на внутрішньому, так і зовнішньому ринку. Окрім того, інвестиції в переробку – це нові робочі місця, збільшення податкових надходжень до бюджету та валютної виручки в країну від експорту. Саме тому ми пропонуємо підприємствам переробної галузі фінансову підтримку від держави у вигляді грантів для розвитку. Ці кошти вони можуть спрямувати на посилення та модернізацію своїх виробничих потужностей, нарощування обсягів виробництва та підвищення конкурентоспроможності продукції», - каже Надія Бігун.

Захід відбудеться за сприяння Проєкту USAID "Економічна підтримка України" та Команди підтримки реформ Мінекономіки України.


25.07.2023

До відома суб'єктів господарювання!

Повідомляємо Вам, що державна установа "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" здійснює аналізування біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур (пшениці, ячменю, кукурудзи, гороху, ріпаку, сої, соняшника), та пропонує такі послуги:

Лабораторія акредитована за ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 та має кваліфікованих фахівців. Після проведення аналізувань видається протокол результатів аналізування біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур.

Визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських   культур та їх якість позначається на ціновій пропозиції з боку трейдерів та є одним із чинників, що впливає на прийняття рішення суб'єкта господарювання щодо його оперативної реалізації.

Для проведення традиційного економічного аналізу ринкової цінності сільськогосподарської продукції важливо володіти інформацією про найважливіші технологічні показники якості зерна, а саме: вологість, якість та кількість клейковини, крохмалю, білка, вмісту домішок, натури, числа падіння, скловидності, сажкових зерен, органолептичні показники. Результати досліджень на вищевказані показники дозволяють визначити умови і терміни зберігання зерна, як краще його використати та якість майбутнього борошна.

Контакти лабораторії: 25019, м. Кропивницький вул. Художника Ярошенко 1, тел. 0522-27-07-25, 095-60-79-509, E-mail: lab@fitolab.kr.ua.


04.07.2023

Доброго дня,  колеги!


Запрошуємо вас відвідати  VIII Національний День Саду, що відбудеться на ПП «Аграрна компанія 2004» (VITAGRO)  5 липня 2023 року  с. Свіршківці, Чемеровецький р-н, Хмельницька обл.

ПП «Аграрна компанія 2004» (Група компаній VITAGRO) є одним із найпотужніших господарств в Україні по займаних площах насаджень та вирощуванню фруктів. Також на території садів ПП «Аграрна компанія 2004» (с.В.Жеребки Волочиського р-ну та с. Свіршківці Чемеровецького р-ну) побудовані одні з найбільших фруктосховищ, обладнані найпотужнішими лініями для сортування та найсучаснішим обладнанням для зберігання, що дає можливість представити ринку велику кількість якісно вирощеної та підготовленої до реалізації продукції.

"Аграрна компанія 2004" - це:

У програмі заходу передбачена теоретична і практична частина.

Теоретична частина:

Практична частина: демо-тур по виробничих потужностях підприємства:

Реєстрація учасників о 9.00. Початок о 10.00

Участь для агровиробників безкоштовна за умови попередньої реєстрації!

Реєстрація онлайн тут!!!

З питань участі та реєстрації звертайтесь за тел. 067 470 24 67 Ольга Гуляр 

Для участі комерційних компаній звертайтеся Алла Ачкевич 0675038438


01.06.2023

Доводимо до вашого відома, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року № 458 "Про затвердження Порядку одержання посвідчення  про право роботи з пестицидами" з 28 червня 2023 року суттєво змінюється Порядок одержання посвідчення про право роботи з пестицидами для осіб, діяльність яких пов'язана із транспортуванням, зберіганням, застосуванням, торгівлею пестицидами.

Разом з тим повідомляємо, що допуски (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, видані до 28 червня 2023 року, є дійсними протягом строку, на який вони видали.


22.03.2023

Безпека праці під час весняно-польових робіт

Напередодні розпалу весняно-польових робіт необхідно посилити профілактичну роботу із запобігання виробничому травматизму – це наполегливі рекомендації роботодавцям, керівникам сільськогосподарських підприємств, головам фермерських господарств, інженерам з охорони праці

Зростає порівняно із зимовими місяцями кількість зайнятих на ручних роботах працівників, у першу чергу, при технічному обслуговуванні й забезпеченні роботи посівних та інших машинно-тракторних агрегатів. Усе це збільшує вірогідність травматизму, особливо при недотриманні правил техніки безпеки та охорони праці, неналежної організації роботи.

Згідно з Законом України «Про охорону праці», роботодавець зобов’язаний створити на робочих місцях у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Оскільки якість виконання роботи і безпека праці залежить від навиків та вмінь самих працівників, то роботодавець має забезпечити для них проходження навчань, інструктажів та перевірки знань з питань охорони праці.

Посадові особи й інші працівники, зайняті на роботах, внесених до переліку робіт з підвищеною небезпекою, повинні пройти спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

Також необхідно забезпечити і організувати на підприємствах проведення попереднього та періодичного медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці. На таких роботах, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 29.11.2018 №1804 затверджено Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (набрав чинності 15.01.2019 року).

Також Мінсоцполітики наказом від 29.08.2018 №1240 (зареєстрований у Мін’юсті 21.09.2018 за №1090/32542) затвердило Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві (далі – Правила). Правила поширюються на всіх юридичних та фізичних осіб, які провадять діяльність у сільському господарстві й відповідно до законодавства використовують найману працю та працівників, що працюють у сільськогосподарському виробництві. Вимоги Правил є обов’язковими для виконання роботодавцями та працівниками під час виробництва сільськогосподарської продукції.

Під час безпосереднього проведення весняно-польових робіт на підприємствах сфери агропромислового комплексу має належним чином експлуатуватися техніка, а саме:

– експлуатація сільськогосподарських машин має здійснюватися з урахуванням вимог експлуатаційної документації;

– вузли та елементи сільськогосподарських машин, що рухаються, обертаються і можуть становити небезпеку, мають бути огороджені захисними кожухами, які забезпечують безпеку працівників;

– не дозволяється експлуатація несправних машини та обладнання;

– не дозволяється експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі;

– перед виконанням робіт необхідно переконатися, що дроти повітряних ліній електропередач не буде зачіпати техніка;

– під час проїзду сільськогосподарської техніки потрібно дотримуватися безпечної дистанції.

Особливої уваги суб’єкти господарювання мають приділяти роботам, пов’язаним із підготовкою мінеральних добрив до їх внесення у ґрунт.

Роботи, пов’язані з підготовкою мінеральних добрив до внесення у ґрунт, треба здійснювати за допомогою механізмів, оснащених пристроями для зниження пилоутворення. Працівники повинні використовувати відповідний спецодяг, спецвзуття та засоби індивідуального захисту органів дихання й зору.

Не дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації.

Працівникам не дозволяється перебувати в зоні можливого руху маркерів або навісних машин під час розвертання машинно-тракторних агрегатів.

Під час руху агрегату не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох або більше сівалок.

Завантаження сівалок і садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами має бути механізованим.

Ручне завантаження дозволяється лише за умови зупинення посівного або садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора.

Заміну, очищення й регулювання робочих органів навісних машин і знарядь, які підняті, потрібно проводити тільки спеціальними чистками в рукавицях із зупиненим, загальмованим агрегатом та вимкнутим двигуном і вжиттям заходів, що запобігають їх самовільному опусканню.

Працівникам заборонено підніматися на або спускатися з машин під час їх руху.

Не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках.

Транспортування, зберігання та застосування пестицидів потрібно здійснювати з дотриманням вимог Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та інших нормативно-правових актів у частині безпечного здійснення робіт із транспортування, зберігання та застосування пестицидів.


21.03.2023

Роз’яснення

до нового Порядку бронювання військовозобов’язаних для підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу: як це зробити та куди звертатись

27 січня ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».

Документом затверджено новий Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану (далі – Порядок), а також Порядок та Критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Хто може подати заявку на бронювання

Відповідно до Порядку бронювання під час дії воєнного стану підлягають військовозобов’язані працівники, які працюють на:

1. підприємствах, установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);

2. підприємствах, установах та організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

3. підприємствах, установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Куди подавати заявку на бронювання

1. Підприємства, установи і організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), подають список до органу державної влади, іншого державного органу, який встановив (довів) мобілізаційне завдання (замовлення) (такий орган визначено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Як, правило, це обласні військові адміністрації чи районні військові адміністрації.

Список подається за формою згідно з додатком 1 Порядку бронювання в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 Порядку бронювання.

В обґрунтуванні зазначається:

2. Підприємства, установи і організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, подають список до центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, в інтересах яких вони здійснюють виробництво товарів, виконують роботи, надають послуги, або до Мінстратегпрому.

Список подається за формою згідно з додатком 1 Порядку бронювання в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 Порядку бронювання.

В обґрунтуванні зазначається інформація про:

3. Підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської військової/військово-цивільної адміністрації (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані.

Підприємства, установи та організації, які є критично важливими для національної економіки в галузі сільського господарства, тобто після отримання рішення про відповідність підприємства критеріям і визначення його критично важливим для функціонування економіки у галузі сільського господарства в особливий період (відповідного наказу Мінагрополітики), подають список до Мінагрополітики через кабінет бронювання.

Список подається за формою згідно з додатком 1 Порядку бронювання в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 Порядку бронювання.

В обґрунтуванні зазначається:

При цьому звертаємо увагу, що кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства, установи і організації на дату подання списку. У разі наявності обґрунтованої потреби кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може перевищувати 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства, установи і організації на дату подання списку.

Як отримати статус критично важливого підприємства, зокрема, у галузі сільського господарства 

Щоб отримати статус критично важливого підприємства, зокрема, і у галузі сільського господарства, необхідно відповідати трьом і більше критеріям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №76:

1) загальна сума податків, зборів, платежів, нарахованих, утриманих та сплачених до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро;

2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;

3) підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. №83;

4) підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, або обласною, Київською та Севастопольською міськими військовими/військово-цивільними адміністраціями (у разі їх утворення) з урахуванням потреб територіальної громади;

Відповідно до наказу Мінагрополітки від 21.02.2023 № 223 визначено визначено такі критерії:

- підприємства, які обробляють  землі  с/г призначення  на площі не менше 1000 га або мають застрахованих працівників не менше 50 осіб; 

- підприємства основним видом діяльності, станом на 1 січня 2022 року, є КВЕД, який зазначено у наказі Мінагрополітики від 21.02.2023 № 223 (із змінами, внесеними наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23 лютого 2023 року № 242).

5) відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

6) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал не менший від розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р;

7) підприємство є резидентом Дія Сіті.

Надалі підприємство, установа чи організація для отримання статусу критичного важливого у галузі сільського господарства звертається до Мінагрополітики.

До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал, що підтверджується:

Мінагрополітики розглядає звернення на відповідність підприємства, установи чи організації визначеним критеріям та за результатами розгляду приймає одне з таких рішень:

Підтвердження статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється підприємством не рідше, ніж один раз на рік.

Після отримання статусу критично важливого підприємства, установи чи організації подається заявка на бронювання військовозобов’язаних працівників, як зазначено в розділі «Куди подавати заявку на бронювання».


16.03.2023

Грантова підтримка аграрних господарств у 2023 році!

Агровиробники зможуть отримати від держави безповоротні гранти на створення теплиць і садів у межах програми єРобота – обсяг гранту сягатиме 5-7 млн грн.

Кабінет міністрів затвердив відповідні програми. Так, за програмою часткової компенсації вартості створення теплиць розмір гранту становитиме від 5 до 7 млн грн – за рік планують видати до 3 тисяч таких грантів, а загальний бюджет програми становитиме 7 млрд грн.

Учасниками програми можуть бути як приватні підприємці, так і аграрні компанії й фермерські господарства, які мають у власності або в оренді землю на строк не менше 25 років.

Кошти від гранту можна буде витратити на безпосереднє будівництво комплексу, закупівлю технічного обладнання для його роботи, закупівлю посівного матеріалу та добрив. Водночас з огляду на те, що сума гранту за цією програмою значно вище, то вводиться принцип співфінансування. Так, для першої тисячі учасників 70 % вартості проєкту фінансує держава, а 30 % — сам підприємець.

Крім того, держава виділить загалом 4 млрд грн на програму підтримки садівництва, ягідництва та виноградарства у вигляді часткової компенсації вартості садів. Аграріям надаватиметься від 300 до 400 тисяч грн на 1 гектар садів — це близько 70 % від середньої вартості висадки.

Більш детальна інформація доступна за посиланням


21.02.2023

До уваги суб'єктів господарювання!

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області повідомляє.

Враховуючи наближення комплексу весняно-польових робіт, нагадуємо, що при роботі з пестицидами одним з обов'язкових документів є допуск (посвідчення) на право роботи з пестицидами і агрохімікатами.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня   2022 року № 297 строк дії допусків (посвідчень) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, дійсних станом на 01 січня 2022 року, продовжується на період дії воєнного стану в Україні та на 90 днів , наступних за днем його припинення або скасування. Допуски (посвідчення), отримані після 01 січня 2022 року не підпадають під дію цієї постанови і мають термін дії 1 рік, що визначено в статті 18 Закону України "Про захист рослин" та статті 11 Закону України "Про пестициди і агрохімікати"- особи, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів повинні щороку проходити спеціальну підготовку і мати допуск (посвідчення) на право роботи з пестицидами і агрохімікатами.

З метою екологічного проведення робіт по захисту рослин та недопущення отруєння бджіл, рекомендуємо пройти спеціальну підготовку з питань безпечного проведення робіт з пестицидами і агрохімікатами та отримати допуск на право роботи з пестицидами агрохімікатами особам, які не мають діючих допусків.

За довідками звертатися до Головного управління Держпродспожив служби в Кіровоградській області, вул. Тараса Карпи, 84, м. Кропивницький, тел. (0522) 24 63 36, (0522) 32 12 21.


13.02.2023

 


09.02.2023

Шановні ветерани війни!

Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України в рамках реалізації проєкту зі створення Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок, проводить опитування для виявлення ветеранів, зацікавлених у створенні та розбудові сімейних фермерських господарств та проходження ними відповідного навчального курсу.

Метою проєкту є розробка та підтримка діяльності системи неформального професійного навчання та дорадчого супроводу для залучення ветеранів війни до фермерської діяльності насамперед, щодо створення та розвитку сімейних фермерських господарств, а також їхнього кооперування для підвищення ефективності. Проєкт охоплюватиме усю Україну, окрім тимчасово окупованих територій.

Якщо Ви маєте статус ветерана та зацікавлені у створенні та розбудові сімейних фермерських господарств, заповніть, будь ласка анкету за посиланням та отримайте неохідну для цього інформаційно-консультаційну підтримку: https://forms.gle/4bDJBtiCaMQYUgY67

Якщо ви маєте статус ветерана і вже є успішним фермером, що застосовує у своєму господарстві Кращі агропрактики та готовий ділитися своїм досвідом з іншими ветеранами, заповніть, будь ласка анкету за посиланням та допоможіть іншим ветеранам стати успішними фермерами: https://forms.gle/HaKE9TCmF8sULuJG6

Інформаційна підтримка : тел. +38093 163 25 81 (Світлана), shkolaveteraniv@gmail.com.

Разом до ПЕРЕМОГИ!


28.11.2022

До уваги суб'єктів господарювання!

ФАО у партнерстві з УАРОР роздасть 35 тисяч полімерних рукавів для зберігання 7 мільйонів тон зерна

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО), а також Міністерство аграрної політики та продовольства України у партнерстві з Українською асоціацією районних та обласних рад розпочали роздачу українським аграріям рукавів для зберігання зерна.

Ініціатива реалізовується в рамках Програми «Допомога тимчасовими засобами для зберігання зерна».

Так, по Україні планується роздати 35 тисяч рукавів, що забезпечить зберігання 7 мільйонів тонн зерна. Допомога надається малим фермерам та підприємствам.

«Повномасштабне вторгнення росії спричинило складні умови зберігання та експорту збіжжя. Втім, українські аграрії як завжди на передовій продовольчої безпеки держави.

Для успішної реалізації Програми мобілізовані зусилля обласних та районних рад.  Представниками ОМС на місцях організовано роботу 21 складу.

УАРОР вдячна партнерам за стратегічну місію з підтримки продовольчої безпеки в Україні», — наголосив Президент УАРОР Сергій Чернов.

У свою чергу,  представники ФАО зазначають, що ця підтримка є дуже необхідною у межах підготовки до зимового сезону і зберігання зібраного збіжжя, а також підтримки та забезпечення продовольчої безпеки не лише України, а й усього світу.

Програма є частиною Стратегії ФАО щодо підтримки зберігання зерна. Програма реалізується за фінансової підтримки урядів КанадиЯпонії та австралійської благодійної організації Minderoo Foundation.


22.11.2022

В Україні продовжено програму державної підтримки аграріїв

Урядом прийнято рішення про подовження до 30 листопада поточного року терміну реєстрації заяв аграріїв у Державному аграрному реєстрі на отримання державної допомоги, збільшивши при цьому (на 100 млн гривень) загальний обсяг підтримки фермерів та інших виробників сільськогосподарської продукції.

З 1 вересня 2022 року, тобто початку реалізації програми, у Державному аграрному реєстрі, наказом Мінагрополітики затверджено до виплат 13 960 заявок, що дозволило розподілити майже мільярд гривень протягом одного місяця.

Кількість бажаючих учасників програми постійно зростає і наразі становить понад 33 тисячі потенційних отримувачів державної підтримки. Відтак, прийняте рішення дозволить більшій кількості сільгосптоваровиробників отримати кошти.

Кошти, що надаються в рамках програм допомоги Європейського Союзу на підтримку суб’єктів господарювання агропромислового комплексу, використовуються за напрямами:

Нагадаємо, що учасниками програми можуть бути лише ті виробники сільськогосподарської продукції, котрі зареєстровані у Державному аграрному реєстрі та відповідають її критеріям. Адже розподіл підтримки відбуватиметься лише онлайн через ДАР.

За умовами програми, безповоротну допомогу можуть отримати аграрії, які мають від 1 до 120 га сільськогосподарських угідь або утримують від 3 до 100 корів. Перші можуть отримати – 3100 грн на один гектар оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення, але не більше 372 тис. гривень. Другі – 5300 грн на кожну корову, яка перебуває у власності отримувача, але не більше 530 тис. гривень.


16.11.2022

Змінено умови надання грантів у рамках програм єРобота

Уряд вніс зміни до програм грантової підтримки єРобота (мікрогранти на власну справу, гранти на розвиток садів та теплиць). За відповідні зміни до Постанови №738 проголосували на засіданні Кабінету Міністрів України, що відбулось 15 листопада 2022 року.

Проєктом акта пропонується внести зміни до програм грантової підтримки (мікрогранти на власну справу, гранти на розвиток садів та теплиць), які спрямовані на:

1) перенесення дати початку шестимісячного строку, протягом якого мають бути створені робочі місця та відбутись працевлаштування на них осіб:

- було: з дня укладання договору мікрогранту;

- пропонується: з дня зарахування коштів на рахунок отримувача;

2) надання можливості подання сканованих копій проектів висадки насаджень та проектів будівництва модульних теплиць, що обов’язково додаються до заяв на отримання відповідних грантів;

3) встановлення максимального розміру гранту на будівництво модульних теплиць залежно від площі модульної теплиці, а саме:

0,4 га - 0,6 га – 2,0 млн. гривень;

0,8 га - 1,2 га – 3,5 млн. гривень;

1,6 га - 2,4 га – 7,0 млн. гривень;

4) уточнення кількості створюваних нових робочих місць за підсумками проєкту будівництва модульної теплиці:

- було: створити щонайменше 40 нових робочих місць;

- пропонується: не менше 14 нових робочих місць на 1 гектар модульних теплиць.

Нагадаємо, проєкт єРобота включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. 

Наразі прийом заявок на всі напрямки програми єРобота триває. Подача заявки здійснюється через Портал Дія.


14.10.2022

До уваги власників сільськогосподарських тварин!

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №667, Держпродспоживслужба є Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ідентифікації та реєстрації тварин.

Метою ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин є встановлення ефективних та дієвих засобів виявлення, локалізації, контролю і за можливості ліквідації хвороб тварин, занесених на територію України, попередження обігу тварин, які захворіли на хворобу, що підлягає повідомленню або щодо яких є підозра про захворювання на таку хворобу, а також забезпечення належного рівня захисту здоров'я тварин та пов'язаний із цим захист здоров'я людей.

Законодавство з ідентифікації та реєстрації тварин визначає основні засади та порядок, а саме:

обов’язковість проведення ідентифікації та реєстрації тварини в залежності від виду відповідно до нормативно-правових актів: для великої рогатої худоби, ягнят/козенят протягом 7 днів від народження; приплід, отриманий від племінних свиней повинен бути ідентифікований протягом 60 днів від народження, але раніше ніж тварина залишить господарство; ідентифікація товарних свиней, які утримують юридичні особи здійснюється перед вибуттям тварини з господарства;

проведення реєстрації даних про господарства, переміщення, забій, облік тварин у господарствах фізичних, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

забезпечення задоволення потреб споживачів відповідної тваринницькоюї продукції (м’ясо, молоко) щодо придбання якісних безпечних продуктів харчування.

Внаслідок відкритої військової агресії російської федерації проти України відбувається значне погіршення контролю за обліком та переміщенням тварин, зокрема, через зменшення рівня їх ідентифікації, що створює загрозу для харчової безпеки в країні.

Департамент економічного розвитку Кропивницької міської ради звертає увагу власників великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз та коней щодо необхідності проведення своєчасної ідентифікації та реєстрації зазначених тварин.


05.10.2022

Українські аграрії можуть отримати допомогу

Вже понад 17 000 аграріїв подали на неї заявки.

Це можна зробити через Державний Аграрний Реєстр за посиланням https://www.dar.gov.ua/


26.08.2022

До уваги суб'єктів господарювання!

Про можливості співпраці з програмою міжнародного розвитку USAID АГРО

26 липня 2022 року на базі Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати відбувся круглий стіл з координаторами Програми з аграрного і сільського розвитку (АГРО), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID (далі – Програма) на тему «Економічний розвиток громад. Інструменти USAID АГРО».        

У ході заходу, представниками Програми було презентовано головні напрямки підтримки, а саме: плодово-овочевий, м’ясо-молочний, свійська птиця, аквакультура, а також виробництво кондитерських та крафтових виробів та вирощування зернових.

Серед короткострокових планів Програми представлено грантову підтримку в таких секторах: сприяння розвитку переробних потужностей у плодоовочевому, м’ясомолочному та зерновому секторах для забезпечення продовольчої безпеки; розвиток ініціатив зі збереження, переробки та логістики зернових і олійних культур; допомога в релокації бізнесів з постраждалих територій; удосконалення взаємозв’язків виробників продовольчих продуктів та споживачів, у тому числі завдяки експорту.

На даний час, відкриті наступні грантові конкурси та пропозиції в рамках або за часткового сприяння Програми АГРО, на які можливо подати грантову заявку, ідею розвитку бізнесу/громади або значно спростити отримання кредитних коштів:

Підвищення спроможності демонстраційних ферм на забезпечення продовольчої безпеки України

Діяльність за цією субгрантовою програмою впроваджуватиметься в ланцюгах створення вартості таких як фрукти, овочі і ягоди, м’ясо-молочна продукція та продукція аквакультури та птиці (крім курятини) та охопить всю територію України, за винятком тимчасово окупованих територій за результатами військового вторгнення Російської Федерації.

Більше інформації за посиланням: https://bit.ly/3uwg41O.

Надіслати запитання щодо конкурсу: agro.subawards@chemonics.com

Дедлайн - 23 березня 2023 року.

Конкурсний відбір ММСП для переміщення виробничих потужностей у безпечніші області України

Проєкт з підтримки переміщення виробничих потужностей у безпечніші області України за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО,  розрахований на мікро, малі та середні підприємства (ММСП) - виробників і переробників овочів, фруктів, ягід, зернових, молока, м’яса (врх, свинини, барана, птиці, тощо), продукції аквакультури та виробників кондитерських і крафтових виробів.

 Підприємства-переможці отримають безповоротну фінансову допомогу в розмірі до 238 000 гривень для релокації власного бізнесу. У рамках ініціативи планується підтримати щонайменше 20 ММСП.

Метою проєкту є створення умов і підтримка українських агровиробників та переробників у переміщенні виробничих потужностей із зон активних бойових дій, зон підвищеного ризику та/або непідконтрольних уряду України територій до більш безпечних регіонів країни, відновлення роботи на новому місці з дотриманням стандартів якості і простежуваності безпечності виробництва продуктів харчування, формуванні нових каналів і ринків збуту, налагодженні партнерств між підприємствами регіонів України.

До участі в конкурсі допускаються ММСП, сільськогосподарські кооперативи або інші суб’єкти підприємницької діяльності, які: офіційно зареєстровані в Україні  і функціонують мінімум 1 рік на момент подачі заявки на конкурс, є заснованими, створеними, та такими, що визнаються відповідними українськими органами влади й дотримуються українського законодавства, усіх чинних норм цивільного права та податкового кодексу України та відповідають критеріям Програми. 

Дедлайн для подачі повного пакету документів – 26 серпня 2022 року.

15 серпня з 10.00 до 11.00 відбудеться інформаційний вебінар для зацікавлених у конкурсі.

Реєстрація на семінар: https://bit.ly/3bGtzWh

Детально про умови конкурсу: ТУТ

Програма підтримки мікро-, малих, середніх підприємств зернового напрямку в доступі до послуг зі зберігання та сушки зерна

Метою Програми є: підтримка стратегічних напрямків аграрного виробництва зернових та технічних культур  через забезпечення ММСП додатковими потужностями та послугами з доробки, сушіння та зберігання зерна для подовження терміну реалізації вирощеної продукції та збереження сталості аграрного бізнесу.

Участь можуть прийняти фізичні особи-підприємці, суб'єкти господарювання, які провадять або планують розпочати діяльність у аграрній сфері та сфері переробки та зберігання зерна.

Проєкт АГРО передбачає надання до 15 субгрантів на забезпечення  ресурсної, технічної та експертної підтримки ММСП, щоб допомогти їм зберегти вирощену зернову продукцію та зміцнити стійкість свого бізнесу в умовах війни. Для цих цілей передбачено до 300 млн. грн. фінансової допомоги від Уряду США. Остаточна сума кожного субгранту буде залежати від субгрантової діяльності та результатів переговорів.

Для участі в Програмі потрібно надіслати заявки (включаючи бюджет та супровідну документацію) до 05 вересня 2022 року.

Додаткову інформацію можна отримати за посиланнями: ТУТ і на Facebook-сторінці Програми ТУТ

Проект AGRIANALYTICA

Об`єднує аграріїв, фінансові установи, постачальників матеріально-технічних ресурсів, покупців сільськогосподарської продукції, інвесторів, донорів, страхові компанії та інші бізнеси з метою забезпечення доступу до фінансів, ринків та знань на засадах “Win-Win” для всіх учасників.

Більше інформації за посиланням на онлайн-платформу: https://agrianalytica.com/uk/

AgroApp: можливість швидкого фінансування для МСБ у аграрній галузі

Спеціальна цифрова платформа AgroApp — Кредити для агробізнесу. Вона об’єднує фермерів, банки та постачальників — там можна знайти різні варіанти кредитування та обрати найбільш привабливу з огляду на особливості господарства пропозицію. Для отримання кредиту потрібно лише заповнити заявку на сайті, вказавши код ЄДРПОУ, або через чат-бот у Telegram. Зазначити необхідну суму, обрати постачальника та банк, з якими планується співпраця. При цьому, після подання заявки через цифрову платформу автоматично надходять кредитні пропозиції, з яких можливо обрати найкращу.

Більше інформації за посиланням на онлайн-платформу: https://agroapp.com.ua/uk

Vkursi Zemli. Аналітика для управління земельним банком

Сервіс для отримання аналітики про земельні ділянки, їх власників, користувачів та терміни оренди на території України. Vkursi Zemli допомагає агробізнесу та громадам ефективно управляти своїми земельними ресурсами, а для сервісних та фінансових компаній дозволяє краще орієнтуватись у бізнесі своїх клієнтів.

Більше інформації за посиланням: https://vkursi.pro/zemli

Expo Profi: Agrifood - time to export

Проєкт являє собою інформаційно-консультаційний центр щодо виходу українських компаній на міжнародні ринки та посилення їх присутності за кордоном. Робота Центру спрямована як для компаній, які ще не мають досвіду експорту, але планують виходити на зарубіжні ринки, так і для компаній, які вже мають досвід експорту.

Більше інформації за посиланням:  https://tradewithukraine.com/forma-dlya-zapovnenya


26.08.2022

До уваги суб’єктів господарювання!

Про можливості співпраці з програмою бізнес-партнерства Данської ради у справах біженців (DRC)

Однією з провідних міжнародних організацій, які надають допомогу в сферах відновлення економіки, реконструкції житла, нарощування та розбудови потенціалу органів державної влади є Данська рада у справах біженців (ДРБ/DRC), яка заснована в 1956 році зі штаб-квартирою у м. Копенгаген, Данія. Це приватна данська гуманітарна організація, яка діє за підтримки урядів Швейцарії і Великої Британії.

Головним напрямком роботи ДРБ є відновлення економічного розвитку постраждалих регіонів, в рамках якого імплементується Програма бізнес-партнерства, спрямованого на підтримку аграрного та харчового виробництва в Україні (далі - Програма).

На даний час, ДРБ шукає партнерів на території України, які готові реалізовувати проєкти з розвитку на умовах співінвестування.

Такими партнерами можуть стати приватні підприємства, об'єднання виробників сільськогосподарської продукції, комунальні підприємства та ін.

Партнерство здійснюватиметься за принципом співінвестування, яке передбачає грантову підтримку від ДРБ у розмірі до 20 000 доларів США та обов’язковий власний внесок партнера до 50% від загального бюджету проєкту.

Проєкти розвитку, які ДРБ планує реалізувати разом з партнерами, мають на меті покращення умов життя місцевого вразливого населення та збільшення їхнього прибутку.

Умови програми:

До прикладу, це може бути співінвестування в пункт прийому та зберігання овочів, з метою підтримки місцевих виробників через забезпечення доступу до збуту вирощуваної продукції за оптимальними цінами або у проєкти, які б спростили доступ місцевому населенню до сільськогосподарських послуг.

При цьому, ідея може істотно відрізнятися від перерахованих прикладів, головне, щоб вона відповідала критеріям програми.

Детальна інформація: ТУТ

Заповнити заявку: https://lap.drc.ngo/form/msd-new

Телефони контактних осіб Представництва Данської ради в Україні :

+38 (073) 432-84-40 Денис,

+38 (093) 350-14-59 Дмитро.


26.08.2022

Для прямої та єдиної взаємодії держави та агровиробників 12 серпня 2022 року Міністерство аграрної політики та продовольства України запустило онлайн платформу Державний аграрний реєстр (ДАР), яка тепер відкрита для реєстрації для всіх українських аграріїв.

Презентація ДАР розміщена за наступним посиланням:  https://www.youtube.com/watch?v=Y9difxyE40o.

Цей сервіс створений передусім для того, щоб спростити аграріям процедур уотримання державної підтримки.

Агровиробники, зареєстровані в ДАР, зможуть подати заявку на отримання державних субсидій, цільових, субсидованих кредитних програм, а також позик і технічної допомоги від ЄС та інших міжнародних донорів.

Витративши лише кілька хвилин на реєстрацію в ДАР, аграрії зможуть у режимі реального часу отримати доступ до інформації про наявні програми державної підтримки та подати заявку на них онлайн з дому чи офісу. Під час реєстрації фермер також зможе перевірити в особистому електронному кабінеті дані про свою діяльність, земельні ділянки, тварин тощо. Для реєстрації фермеру потрібен лише електронний підпис. Сисиема створена за підтримки ЄС, з  урахуванням найкращих європейських практик.

Доступ до ДАР за посиланням: https://www.dar.gov.ua.