«Вечорниці» на Андрія у Кропивницькому

Понеділок, 17 грудня 2018 12:13

День Андрія Первозванного щороку відзначають в Україні 13 грудня. У народі святий Андрій є втіленням чоловічого начала, провісником долі, покровителем кохання і шлюбу.

 14 грудня в читальному залі Обласної регіональної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського презентувалися «Вечорниці на Андрія», підготовлені спільно працівниками бібліотеки та Кропивницьким музеєм музичної культури ім. К. Шимановського. Головною формою святкування Андрія на всьому просторі розселення українців були молодіжні зібрання зі спільними застіллями, різноманітними забавами та іграми. Подекуди їх називали «великими вечорницями», «святом дівчат» тощо. 

 На заході країни були поширеними  українські національні обряди – частування гостей, колядування, ворожіння в діях та особах. Звичай збиратися та святкувати на «Зимового Андрія» в Україні виник в глибоку давнину. Гостям свята представили фільм, який розповідає про зимові обряди – «Вечорниці».

Колядки, виконанні учасниками ансамблю «Млиночок», створеному при Кропивницькому музеї музичної культури  ім. К. Шимановського (керівники Світлана Концедалова та Олександр Полячок), були зібрані та записані в районах регіону – Кропивницькому, Бобринецькому, Олександрівському, в селах на межі з Черкаською областю та інших. Серед учасників ансамблю: співробітники музею та викладачі музичного коледжу міста Кропивницького – професійні виконавці фольклору. Як зазначив Олександр Полячок,  ці пісні, що створювалися, виконувалися та усно передавалися з покоління в покоління нашими дідами та прадідами, розповідають про звичаї та уявлення наших предків про створення світу, про Ісуса Христа, про Діву Марію, про Райське Дерево та інше. Особливо гостям, а це учні старших класів школи № 16, гімназії «Мрія» та багатьом відвідувачам бібліотеки,  сподобались давні пісні та колядки: «Пане господарю…», «На річці, на Йордані…», «Як Діва Марія сина породила …», «Ой у городі, у Віфлеємі…», «Як у нашому повіті стала новина…», «Ой, диво-дивне диво – народження…», «Ой, у нашого Миколи…», «Радуйся земле». Героями цих стародавніх пісень та колядок були янголи, волхви-пастухи, малюк Христос, Цар Ірод, Діва Марія  та інші.

Весело та з гумором пройшов обряд ворожіння, на який запросили хлопців та дівчат. Учасники ансамблю жартуючи напророчили «багато діточок, як у небі зірочок», багато грошенят, миру, добра, та всіляких гараздів на майбутній рік. Також учасники ансамблю висловили сподівання, що такі вечори не останні в нашому місті і, що вони ще не раз будуть радувати кропивничан такими концертами.       

Усі новини