Дніпровський вернісаж у Кропивницькому

Четвер, 20 грудня 2018 13:59

У Кропивницькому в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відкрилися відразу дві  персональні виставки творів художників з міста Дніпра Олександра Василенка «Вікна» та Марії Грім «Янівські верби».

Олександр Василенко народився в Дніпрі, після закінчення театрально-художнього коледжу у 2002 році деякий час працював художником-декоратором в академічному українському музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка, згодом почав викладати у дитячій художній школі №2 та керувати студією образотворчого мистецтва «Художні майстерні» у міському палаці дітей та юнацтва.

А ось Марія Грім – наша землячка, Кіровоградщина є її батьківщиною, власне, назва її першої персоналії «Янівські верби» і уособлює спогади про чарівне дитинство, проведене в бабусиній оселі в селі Іванівка Олександрівського району, яке раніше мало назву Янівка з цікавою історією, адже у свій час було маєтком декабриста Йосипа Поджіо. Наше місто також для Марії є рідним, тут вона навчалася в художній школі, де улюбленим викладачем була Любов Кир’янова, яка прищепила їй захоплення образотворчим мистецтвом, що стало справою її життя. Отримавши у 1993 році професійну освіту в державному педагогічному інституті імені В.Винниченка, через деякий час і сама почала працювати викладачем спочатку в своєму навчальному закладі, а потім у Київському мистецькому інституті художнього моделювання та дизайну імені Сальвадора Далі, ставши членом Конфедерації дизайнерів і стилістів України. Згодом переїхала до Дніпра і нині є викладачем дитячої художньої школи №2 та керівником студії образотворчого мистецтва «Дизайн і декор» міського палацу дітей та юнацтва.

Слід зазначити, що успішну педагогічну роботу художники Олександр Василенко і Марія Грім плідно поєднують з творчою діяльністю. Вони є активними учасниками міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок, зокрема таких як: всеукраїнська художня виставка «Мальовнича Україна», м. Запоріжжя (2012); всеукраїнська виставка образотворчого мистецтва «Чарівні барви Дніпра», м. Дніпро (2012); всеукраїнська художня виставка-конкурс графічного мистецтва імені Георгія Якутовича, м. Київ (2016); всеукраїнська трієнале графіки «Київ - 2018»; всеукраїнська художня виставка «Об’єднані Дніпром», м. Дніпро (2018) та Міжнародна виставка пейзажу «Меморіал А.І.Куїнджі» до 175-річчя від дня народження А.І.Куїнджі в художньому музеї ім. А.І.Куїнджі, м. Маріуполь (2016). А Олександр Василенко ще й неодноразово представляв свої твори на колективних виставках в музеях міста Дніпра – виставці «Коло» в художньому музеї (1999, 2004), виставках «Пам’яті Валер’яна Підмогильного» та «До 160-річчя з дня народження Івана Манжури» в музеї «Літературне Придніпров’я» (2011). Твори митців зберігаються у приватних українських та зарубіжних колекціях.

На нинішніх же персональних виставках, презентованих в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна,  представлено сімдесят творів, написаних художниками в основному в останні два роки. Це - етюдні доробки в техніках акварелі, пастелі та гуаші, виконані з натури в польових умовах пленеру, які з успіхом експонувалися на пленерних виставках «#мальованевгорах» в галереї «Зелена канапа» у Львові та «Пленер в Карпатах» в музеї «Літературне Придніпров’я» в Дніпрі на початку 2018-го.

Куди б не їхали художники-педагоги, вони завжди беруть з собою етюдники, фарби та аркуші ґрунтованого картону, на яких змальовують уподобані краєвиди в різні пори року та доби, розповідаючи мовою фарб про красу побаченого. Розлогі Дніпровські яри, затишні куточки степової Кіровоградщини, Карпатські ландшафти, архітектурні мотиви Львова та Праги насичені прозорістю, рухом повітря та яскравим світлом барв палітри художників, закоханих в природу рідного краю. Саме про свої творчі подорожі захоплено розповідали Олександр і Марія, ілюструючи цікаві і веселі мистецькі історії численними фотознімками та відеосюжетами. І, як зазначив Олександр Василенко під час презентації, свою виставку він назвав саме «Вікна», адже аркуш паперу чи полотно, на яких відображене побачене, є своєрідними вікнами, за межами яких цілий всесвіт.

Творча зустріч з дніпровськими художниками Олександром Василенком та Марією Грім була надзвичайно зворушливою. З презентацією персональних виставок їх привітав заслужений художник України Андрій Надєждін, який подарував їм каталог «Родина Надєждіних», з приємністю повідомивши, що і він, і його батько народний художник України Михайло Надєждін, і його сестра член Національної Спілки художників України Оксана Журавель є випускниками Дніпропетровського державного художнього училища імені Євгена Вучетича, яке нині є театрально-художнім коледжем. Але особливим був виступ ініціатора влаштування цього мистецького заходу  старшого викладача художньо-графічного відділення мистецького факультету державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, члена Національних Спілок художників та майстрів народного мистецтва України, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка Лариси Кулініч, яка представила своїх колег і подарувала їм свій авторський твір – керамічний підсвічник.

Ще довго спілкувалися з авторами виставок всі, хто завітав на «дніпровський вернісаж» - і друзі, і рідні, і колеги-художники, і просто шанувальники образотворчого мистецтва, і звичайно студенти художньо-графічного відділення мистецького факультету університету, які буквально всотували в свою свідомість кожне слово професійних митців Олександра Василенка та Марії Грім, які з задоволенням ділилися своїм досвідом та щедро роздавали автографи на каталогах всім шанувальникам їх творчості.

Тож, завітайте до музею і пориньте в живописний світ, насолоджуючись майстерністю відтворення художниками в імпресіоністичній і навіть дещо експресивній манері побаченої і пережитої з щирими почуттями краси природи, що нас оточує. 

 

Чернова Віта, директор

художньо-меморіального

музею О.О.Осмьоркіна

Усі новини