Відновлення України: Дитяча міська лікарня у Кропивницькому перетвориться на сучасний медичний простір
У столиці Італії — Римі — 10-11 липня відбулася Конференція з відновлення України (URC 2025). Ця міжнародна подія, присвячена обговоренню пріоритетів відбудови та реконструкції України внаслідок російського вторгнення в Україну, відбулася вже вчетверте і зібрала понад 30 лідерів держав і урядів, а загальна кількість учасників сягнула 4 тисяч представників з 70 країн та 43 міжнародних організацій.
До участі у роботі конференції долучилися керівництво держави та представники регіонів і міст України, серед яких і делегація з Кіровоградщини у складі представників чотирьох громад. Результатами роботи на конференції та враженнями про захід поділився сьогодні, 18 липня, секретар Кропивницької міської ради Олег Колюка, який представляв Кропивницьку міську громаду.
- Започаткована ще 2017 року Конференція з питань реформ в Україні як інструмент активної взаємодії та співпраці з міжнародними організаціями та іноземними країнами для підтримки та реалізації реформ в Україні, після російського вторгнення в Україну, що призвело до зміни назви та фокусу з Конференції з питань реформ в Україні на Конференцію з відновлення України. До цього конференції відбувалися у швейцарському місті Лугано, у Лондоні і торік у Берліні. Головною метою цих конференцій було задоволення невідкладних потреб, реалізація проєктів швидкого відновлення, створення привабливих умов для бізнесу та приватних інвестицій, активне залучення громадянського суспільства у процеси відбудови, що вилилося у міжнародні угоди та допомоги на десятки мільярдів євро, - розповів Олег Колюка. - У бізнес-форумі взяли участь понад 2000 компаній з усього світу — і це чіткий сигнал: інтерес до співпраці з Україною зростає, лунали чіткі заяви від лідерів країн, про те, що Україна не залишиться без підтримки.
Цьогоріч, за словами секретаря Кропивницької міської ради, Конференція URC2025 зосередилася на чотирьох тематичних вимірах: Бізнесовий вимір — коли для забезпечення економічного зростання та успішної реконструкції вирішальним є приватний капітал; Людський вимір — коли відновлення України залежить від мобілізації людського капіталу, зміцнення соціальної згуртованості та забезпечення інклюзивності; Місцевий та регіональний вимір — коли місцеві та регіональні суб’єкти є ключовими для відбудови України з огляду на реформу децентралізації; Вимір Євросоюзу — коли поглиблення європейської інтеграції та перспектива приєднання до єдиного ринку сприятимуть узгодженню політик і інституцій України з європейськими стандартами та забезпечать довгостроковий економічний і соціальний прогрес. Загальним результатом роботи Конференції стало оголошення про створення Європейського флагманського фонду для відновлення України — у партнерстві з Італією, Францією, Німеччиною та Польщею, а також підписано низку конкретних угод, меморандумів та спільних заяв на загальну суму понад 3,5 мільярда євро.
Кропивницька громада також має позитивні результати участі у Конференції з відновлення України (URC 2025).
- Упродовж двох днів біля стенда Кіровоградщини, на якому була представлена і Кропивницька громада, тривали діалоги з представниками бізнесу, яких зацікавили пропозиції від регіону. Також ми взяли участь у роботі тематичних панелей в рамках сесій URC2025. Основну увагу приділили тематиці "Місцевого і регіонального виміру", - розповів Олег Колюка. - Наша громада представляла чотири проєкти: Будівництво житлового комплексу з інфраструктурою (земельна ділянка 38,5 га для будівництва житла ВПО, соціально незахищених верств населення); Виведення з експлуатації Південно-західної котельні (будівництво 7 блочно‐модульних котелень загальною встановленою потужністю 40 МВт для наближення теплоносія до споживачів); Створення сучасного готельного бізнес-комплексу шляхом реконструкції колишнього готелю «Київ»; Реконструкція набережної річки Інгул від вулиці Михайлівської до вулиці Вокзальної. За два дні ми мали близько сорока контактів з представниками бізнесу, західних державних і міжнародних інституцій, організацій, фондів, яким ми презентували наші проєкти. Як приклад, це американська компанія, яка може надати допомогу у розробці рішень "під ключ" у галузі енергетики. Спілкувалися з представником компанії по проєкту щодо модернізації системи теплопостачання. Обговорювали питання проєктування житлового комплексу з представниками італійських компаній, які займаються розробкою проєктних рішень та будівництвом.
Крім того, за словами посадовця, під час зустрічі з програмним менеджером NEFCO Генріком Торемарком спільно підтвердили свої наміри продовжити працювати над реалізацією в Кропивницькій громаді Програми NEFCO "Зелене відновлення України", яка прокладає шлях до зеленої та сталої реконструкції країни. В рамках програми надаються грантові кошти та технічна допомога для реалізації проєктів пов’язаних з термомодернізацією громадських будівель, встановленням сонячних панелей. Також спілкувалися з представниками американської компанії щодо підбору міст-партнерів в США та організація ділових обмінів. Наразі триває аналіз і систематизація проведеної роботи для подальшої поглибленої співпраці. Є перспективні напрацювання для Кропивницької громади.
- Результатом нашої участі у Конференції стало підписання з італійською інжиніринговою компанією 3TI Progetti Italia Ingegneria Integrata S.p.A. Меморандуму про співпрацю щодо реалізації проєкту реконструкції Дитячої міської лікарні у Кропивницькому. Підписання відбулося на високому рівні. На цій події були присутні представники Уряду Італії - Міністерства закордонних справ та Агенції з зовнішньої торгівлі, а також представники Посольства Італії в Україні. Разом із керівництвом італійської компанії вони запевнили, що реалізація проєкту передбачатиме не просто виконання чергового будівельного проєкту, а створення абсолютно нового сучасного медичного простору з якісним функціональним наповненням для лікування і реабілітації дітей. За попередніми розрахунками проєктантів інжинірингової компанії сума інвестицій в проєкт має скласти більше 10 мільйонів євро. Інвесторами будуть міжнародні фінансові установи, західні компанії. З бюджету Кропивницької громади на реалізацію цього проєкту не витрачатиметься жодної копійки, - повідомив Олег Колюка. - Напрацювання по цьому Меморандуму тривали майже рік, від представлення проєкту зі створення дитячого медичного центру на URC 2024. Меморандум передбачає розробку італійською стороною проєктно-кошторисної документації, пошук фінансового ресурсу на реалізацію проєкту та здійснення реконструкції будівлі дитячої міської лікарні по вулиці Шевченка. Важливо, що наші партнери сприймають це не просто як виконання чергового будівельного проєкту, а вбачають у ньому створення абсолютно нового сучасного медичного простору з якісним функціональним наповненням, який відповідатиме усім вимогам безбарʼєрного простору, енергоефективності та інклюзивності.
Олег Колюка каже, на Конференції важливо було вчергове почути від представників італійського Уряду, що Італія й надалі буде твердо стояти на боці України і активно брати участь у відновленні нашої держави. Ще одним приємним моментом цього заходу стало спілкування з українцями і навіть колишніми кропивничанами, які нині представляють міжнародні компанії. Це дає додаткову упевненість у тому, що наші проєкти будуть реалізовані.