Відчути класичну музику на смак: Кавова кантата лунала у Кропивницькому
Для справжніх гурманів музичного мистецтва у Кропивницькому в обласній філармонії лунала «Кавова кантата» - одночасно і жартівлива, і серйозна музична історія від Йоганна Баха, сповнена соціальних і гендерних сенсів яка стала визначною подією для душі, слуху та смаку шанувальників класичної музики.
Саме цим твором видатний композитор спростував усталене переконання, що він майстер виключно серйозних – драматичних і ще більше - трагічних творів. І саме кавова пляма, залишена необережно на нотній партитурі, підштовхнула його до написання дотепної і веселої музики.
Колись кава в Європі була новим і ставала модним напоєм, що одночасно демонструвало як прихильність суспільства до новацій, так і острах певної його консервативної частини перед «новою модою».
Тож, без сумніву справжньою причиною написання Бахом жартівливої кантати став якраз громадський рух в Німеччині на заборону кави для жінок (із побоювань, що вона зашкодить їхньому здоров’ю).
На перший погляд, кантата є жартівливою історією про молоду жінку Лізхен, яка сприймає новітні тенденції і настільки захоплена кавою, що готова сперечатися з батьком – активним противником напою, і ризикувати своїм соціальним становищем.
Насправді кава в кантаті може бути метафорою будь-якої звички чи залежності. Через легкий гумор Бах і автор лібрето Пікандер звертають увагу суспільства на універсальність людських слабкостей і компромісів, які кожен може дозволити собі у своєму житті.
Магію настрою цього дня для глядачів створили солісти Національної філармонії України – сопрано Єлізавета Ліпітюк та лауреати міжнародних конкурсів: тенор Сергій Бортник та бас Роман Смоляр у супроводі Камерного оркестру «Концертіно», художній керівник Наталія Хілобокова.
Виконання пʼєси стало справжньою подією для кропивницьких глядачів, які змогли не лише перенестися у XVIII століття, щоб насолодитися геніальною музикою, а й буквально відчути її смак, смакуючи ароматну каву під час концерту.