«Україна квітне в вишиванці»: музей Карпенка–Карого у Кропивницькому презентує віртуальну виставку

Четвер, 19 травня 2022 15:30

До Всесвітнього Дня вишиванки 19 травня 2022 року літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького презентує віртуальну виставку «Україна квітне в вишиванці».

Нагадаємо, що вперше свято почали відзначати 2006 року. Засновницею його стала Леся Воронюк − українська письменниця, журналістка, режисерка, сценаристка, продюсерка та громадська діячка. З роками традиція розповсюдилася по всій Україні. До неї долучилися представники української діаспори та прихильники України. День вишиванки став всесвітнім і відзначається щороку в третій четвер травня.

Минулого року науковці музею започаткували проєкт «Душа у вишиванці», у рамках якого було відкрито фотозону «Вишивала дівчина вишиванку», де представлені вишиті сорочки та рушники з різних регіонів України і нашого краю.

Цьогоріч на світлинах віртуальної виставки увічнені у вишиванках відомі земляки та особи, чиє життя пов’язане з Кіровоградщиною: театральні та громадські діячі, члени їх родин, а також поети, прозаїки, літературознавці, краєзнавці, яких вже немає серед нас. Вони живуть у нашій пам’яті. У День вишиванки хотілося б згадати краян, які, вбираючись у національний одяг, не тільки підкреслювали свою національну причетність, а й передавали традицію носіння вишиванок наступним поколінням. Серед них: драматург, актор, театральний діяч, композитор Марко Кропивницький, брати Тобілевичі - Микола Садовський та Панас Саксаганський, Марія Садовська-Барілотті, Софія Тобілевич, прозаїк, драматург, публіцист, філософ, політичний та громадський діяч Володимир Винниченко, громадський і культурний діяч, мемуарист, видавець, меценат Євген Чикаленко, театральний режисер, актор театру і кіно, народний артист України Гнат Юра́, поетеса, співачка, педагог Олена Журлива, письменники-земляки Василь Козаченко, Сергій Плачинда, Микола Смоленчук, Віктор Погрібний, літературознавець, бібліограф, лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка Федір Сарана та ін.

Вишиванка для українців − символ пам’яті народу й поваги до його історії. Вона і нині є справжнім трендом, складовою національної свідомості.

В умовах війни з росією Всесвітній День вишиванки буде ще одним приводом заявити, що ми, українці, − вільний народ незалежної держави, який мужньо бореться з російським загарбником.

Наступного року музейний проєкт «Душа у вишиванці» буде присвячений відомим землякам – літераторам, краєзнавцям, громадським діячам, які нині творять історію нашого краю.

З виставкою можна ознайомитися за посиланням : http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar238_u.html

Усі новини