У Кропивницькому вшанували пам’ять українців – Праведників народів світу
Сьогодні, 14 травня, у Кропивницькому відбувся мітинг-реквієм із вшанування пам’яті українців, які в роки Другої світової війни рятували євреїв від нацистського терору. Захід відбувся біля пам’ятного знаку "Євреям – жертвам нацизму" у сквері Праведників народів світу.
Вшанування розпочалося із всеукраїнської хвилини мовчання за усіма загиблими, як військовими, так і цивільними, через вторгнення росії в Україну. До участі в мітингу долучилися представники обласної та міської влади, релігійних і національних громад, школярі, а також небайдужі жителі міста.
Модератором виступив керівник Кіровоградської єврейської громади Юхим Мармер.
Детальний історичний екскурс представив історик, письменник, член Національної спілки краєзнавців України Василь Даценко, який власне, досліджує тему Праведників народів світу серед земляків у роки Другої світової війни. Свій виступ він передусім адресував юному поколінню, закликав молодь до людяності та збереження пам'яті.
Василь Даценко назвав імена кропивничан, які в роки Другої світової війни рятували євреїв від нацистів. Це 15 осіб: Марія Подолян, Кузьма Смірнов, Зінаїда Смірнова, Антоніна Смірнова; Вікентій Юхнель, Євгенія Юхнель, Зінаїда Жиленко (Юхнель), Вадим Пономаренко, Дора Пономаренко, Ганна Кожевнікова, Володимир Кожевніков, Марія Левченко, Катерина Григорʼєва, Микола Буригін, Надія Буригіна. Дослідження тривають, ймовірно, цей список кропивницьких Праведників народів світу доповнюватиметься.
До учасників заходу звернувся заступник міського голови Сергій Колодяжний.
- Шановна громадо, я українець і як ніколи я відчуваю величезну гордість за свій народ, за свою націю за Україну. Ми і тоді, і сьогодні з гордістю несемо ім’я своєї нації. Ми мужньо стоїмо перед ворогом. І той вчинок, на який зважилися наші земляки під час Другої світової війни він дійсно заслуговує на пам’ять і велику пошану. Не збудуєш майбутнього, не пам’ятаючи своєї історії. Тому поки ми живемо, доти й ця пам’ять має бути збережена для наших дітей, щоб вони також відчували гордість за свій народ.
Особливою частиною мітингу стала молитва за Праведників народів світу, яку виголосив рабин іудейської релігійної громади Кропивницького Дан Закута.
Завершилася пам’ятна церемонія покладанням квітів та ритуальних камінців до підніжжя пам’ятного знаку як символу вшанування українців, які, не вагаючись, обрали шлях милосердя і людяності в найтемніші часи ХХ століття.
Історична довідка
За даними ізраїльського національного меморіалу Катастрофи і Героїзму "Яд Вашем", 26731 українець удостоєний звання "Праведник народів світу" за порятунок євреїв під час Другої світової війни. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників.
На території сучасної Кіровоградщини, за даними проєкту "Українці-Рятівники. Марафон історій", проживало 53 таких героїчних українці. Останній із них — Володимир Черновол — помер наприкінці 2022 року.
Сквер, у якому відбувався мітинг-реквієм, носить символічну назву — сквер Праведників народів світу. Його перейменовано 8 липня 2021 року рішенням Кропивницької міської ради на знак вшанування подвигу українців, які рятували єврейські родини.
Пам’ятний знак "Євреям – жертвам нацизму" було встановлено за ініціативи єврейської громади міста Кропивницького за підтримки меценатів. У 2023 році пам’ятник офіційно передано на баланс ГО "Кіровоградська міська єврейська громада".
Слід пам’ятати, що саме на території нинішнього скверу Праведників народів світу під час нацистської окупації Кропивницького було розстріляно понад 5 тисяч осіб єврейської та ромської національності.
Пам’ятаємо. Вшановуємо. Дякуємо.