У Кропивницькому проінспектували першу чергу безбар’єрного маршруту: міська влада закликає бізнес до співпраці

Середа, 14 травня 2025 18:15

Сьогодні, 14 травня, члени комісії з реалізації проєкту «Безбар’єрний маршрут міста Кропивницького» на чолі із секретарем міської ради Олегом Колюкою здійснили виїзну інспекцію першої черги маршруту. Учасники обговорили як поточні завдання, так і стратегічні перспективи реалізації ініціативи.

Нагадаємо, що Кропивницький став учасником флагманського проєкту Міністерства розвитку громад та територій, який втілюється за ініціативою першої леді Олени Зеленської в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. До ініціативи долучилися 15 пілотних громад, серед яких — і Кропивницький.

Проєкт не лише інфраструктурний — він покликаний змінити філософію міського простору, забезпечивши повагу до гідності кожного мешканця. Його головна мета — створити зручний, безпечний та доступний маршрут у центральній частині міста для людей з інвалідністю, батьків із візочками, людей похилого віку, ветеранів, туристів та всіх маломобільних груп населення.

Проєкт реалізовуватиметься у чотири черги загальною протяжністю 30 кілометрів, що охоплюватимуть ключові магістралі та соціально важливі об’єкти.

 Наразі триває реалізація першої черги маршруту протяжністю 1,5 км. Вона поєднає чотири соціально значущі локації: Центр надання адміністративних послуг «Прозорий офіс», Центр підтримки ветеранів, дитячу поліклініку та міську лікарню.

Маршрут пролягає вулицями Шевченка, Великою Перспективною, Театральною та Архітектора Паученка. Сьогоднішня інспекція охопила саме ці ділянки.

Комісія оглянула низку об'єктів комунальної власності обласного та міського підпорядкування. Найменше зауважень — до «Прозорого офісу», який уже адаптовано до потреб маломобільних груп. Значний обсяг робіт очікує на Кіровоградський обласний краєзнавчий музей — у межах реалізації грантового проєкту від Українського культурного фонду тут планують облаштувати пандус, підйомник та універсальну кабіну в туалеті.

Особлива увага — до лікувальних закладів. Перед ними стоїть завдання якнайшвидше забезпечити доступність через тактильну плитку та навігацію для людей із порушенням зору.

Важливе місце у маршруті посідає міська стоматологічна поліклініка, яка перебуває в процесі масштабної реконструкції в рамках іншого інфраструктурного проєкту за участю Європейського інвестиційного банку. Безбар’єрні рішення тут обов’язково враховуватимуться. Комісія також обговорила облаштування прилеглої території — зокрема, встановлення модульного туалету як невід’ємного елементу маршруту доступності.

У той час як більшість об'єктів комунальної власності поступово адаптуються до нових стандартів доступності, значно більше викликів виникає в комерційному секторі — зокрема, у закладах торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування.

Міська влада наголошує: безбар’єрність — це не лише вимога часу, а й елемент соціальної відповідальності бізнесу.

- Безбар’єрне середовище — це про повагу. І ми розраховуємо, що підприємці долучаться до цього процесу не з примусу, а з розумінням важливості. Місто готове надавати роз’яснення, супровід, рекомендації, і, що важливо — ми запрошуємо бізнес до укладення Меморандуму про співпрацю. Це крок до партнерства, яке зробить Кропивницький зручнішим і доступнішим для всіх”, — підкреслив Олег Колюка.

У міській раді наголошують: створення маршруту безбар’єрності — це лише перший крок до формування нового стандарту публічного простору. Він має стати не винятком, а правилом у розвитку міської інфраструктури.

 

Усі новини