Тиждень безбар'єрності у книгозбірнях Кропивницького

Вівторок, 27 травня 2025 14:02

Кропивницька міська централізована бібліотечна система стала амбасадором ідеї безбар’єрності обласного центру серед школярів і шанувальників книги, а  книгозбірні міста долучились до заходів в рамках Тижня безбар'єрності.

Уперше в Україні з 19 по 25 травня відзначали Національний тиждень безбар'єрності. Мета проведення такого тижня - сприяти формуванню в суспільстві культури безбар'єрності: через підвищення обізнаності, мотивацію до змін і популяризацію позитивних прикладів рівності можливостей для всіх.

Бібліотека-філія №1 провела для школярів годину безбар’єрності «Рівні можливості для всіх». Маленькі читачі активно обмінювалися думками щодо власних "життєвих перешкод", зробили великі відкриття: що таке пандус та шрифт Брайля, де можна паркувати автомобіль власнику з інвалідністю. Корисною була інформація бібліотекарів про зміну ставлення до людей з інвалідністю та інших груп населення, які мають певні обмеження, про повагу до їхніх прав та гідності, про розуміння їхніх потреб та прагнень. На закінчення заходу малеча переглянула та обговорила мультик "Що таке безбар’єрність?". Школярі зробили висновок, що безбар’єрність - це коли зручно ВСІМ і ВСЮДИ, а зробити це зовсім нескладно КОЖНОМУ!

Бібліотекарки філії №2 ім. Івана Тобілевича провели правовий калейдоскоп "Знай свої права". Під час заходу розглянули правове регулювання безбар’єрності, безбар'єрність та умови праці, пільги для підтримки бізнесу. Бібліотекар розповіла учасникам правового калейдоскопу про вихід друкованого
"Довідника безбар’єрності", а також ознайомила відвідувачів з новим розділом порталу "Дія" під назвою "Дія. Безбар’єрність", де доступною мовою пояснюється, як оформити інвалідність, знайти житло на новому місці після евакуації, отримати гуманітарну допомогу.

Бібліотекарки філії №5 провели перегляд навчального мультфільму під назвою "Що таке безбар’єрність і чому це важливо для нас". Користувачі різного віку обговорили його зміст. Загалом, більшість людей розуміє, що безбар’єрність досить широке поняття, яке означає щось більше, ніж наявність пандусів у місті. Але детально пояснити, що ще можна розуміти під цим терміном, може не кожен. Після перегляду фільму присутні зрозуміли, що безбар’єрність - це коли люди співіснують без обмежень для будь-кого із членів суспільства.

Працівники бібліотеки-філії №8 запропонували читачам розібратися у питанні: "Яким має бути середовище без бар’єрів та як його вибудувати?". Для цього відвідувачі переглянули освітній курс "Безбар’єрна грамотність" від Дія.Освіта та поділилися своїми думками, як кожен з нас може посприяти появі безбар’єрного соціуму для себе та інших.

Юні відвідувачі Центральної міської бібліотеки для дітей взяли участь в інтерактивному читанні "Книги про інакшість". Знайомилися з книгою Марії Сердюк "Суперлюди. Технології незламності" - справжньою енциклопедією про людські суперздібності та досягнення сучасної науки у сфері протезування. Під час емоційного спілкування діти активно ділилися думками: чому важливо створювати безбар’єрне середовище, як зробити світ доступним для кожного та яку роль у цьому може відіграти кожен із нас.

Працівники бібліотеки-філії для дітей №12 завітали до Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю та провели з вихованцями бібліофреш під назвою "Якщо друг у тебе є, життя радісним стає". Під час заходу бібліотекарі подарували дітям книги про рідний край, яскраві кульки та смаколики. Було організовано ігри, серед яких виділялась "Абетка друзів", цікавою та інформативною була вікторина під назвою "Хто з ким дружить". В рамках заходу малечі було запропоновано вірші про дружбу та друзів, а також цікаві "мирилки" від поетеси Юлії Хандожинської.

Бібліотека-філія для дітей №13 провела годину спілкування "Безбар’єрність - чому це стосується кожного". Захід був спрямований на формування у дітей розуміння важливості рівних можливостей, взаємоповаги та толерантності. Бібліотекарки пояснили, що бар’єри можуть бути не лише фізичними, а й психологічними, соціальними чи інформаційними - і як кожен з нас може сприяти їх подоланню. Особливу увагу було приділено питанням інклюзії та підтримки людей з інвалідністю. Такі заходи є важливою частиною виховання чуйності, емпатії та громадянської свідомості. Адже безбар’єрність - це не лише про доступність, а й про людяність, повагу та підтримку одне одного.

Бібліотекарі й користувачі ЦМБ ім. В. Панченка та працівники соціальної сфери міста Кропивницького мали змогу взяти участь у годині безбар’єрності, яку провела соціальний педагог Кропивницького міського центру соціальних служб Оксана Скубиш. Фахівчиня поінформувала присутніх про аспекти безбар’єрності, подолання яких є важливим завданням Кропивницької міської ради і місцевої громади, а також більш детально зупинилася на тематиці громадських ініціатив нашого міста з питань безбар’єрності та формування інклюзивного простору.

Соціальний педагог закликала кожного стати частиною змін, підтримавши зусилля через волонтерські та освітні ініціативи, та підкреслила важливість побудови сильної країни через створення можливостей для кожного.

#тиждень_безбарєрності 

#БезбарєрністьКропивницький

Усі новини