Спадщина - бути українцями: У Кропивницькому відбулися Куценківські читання

П'ятниця, 17 лютого 2023 14:50

У міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого пройшли ХVІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання. Захід відбувся 15 лютого — у день народження знаного в Україні вченого-літературознавця, краєзнавця, члена Національної спілки письменників України, доктора філологічних наук, професора Леоніда Куценка.

Тема Читань "Історико-культурна спадщина як запорука національної самоідентифікації в умовах Третіх визвольних змагань українців" підкреслює, що збереження, вивчення і популяризація історико-культурного надбання – одне з найважливіших завдань діячів культури, мистецтва, краєзнавців, істориків на тлі війни, розв’язаної варварами проти суверенної української держави.

Куценківські читання присвячені пам’яті Леоніда Васильовича Куценка (1953-2006). Проводяться в день його народження щорічно з 2008 року. Цьогоріч справжньому патріоту і добротворцю мало б виповнитися 70.

Учасники Читань зібралися вшістнадцяте, але вперше – під час війни. У зв’язку з воєнним станом, нестабільним електрозабезпеченням (особливо у грудні минулого року, коли почалася інформаційна підготовка заходу), передбачалося провести Читання у заочному форматі, однак учасники-кропивничани наполягли на зустрічі безпосередньо у міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого, як це було завжди.

Загалом на ХVІ Куценківські читання свої доповіді представили Юрій Митрофаненко, Марина Долгіх, Надія Гармазій, Олександра Вікторіна, Олександр Полячок, Валерій М’ятович, Богдана Бабенко, Олександр Кирянов, Сергій Мілютін, Артем Безшкуренко, Сергій Юрченко, Світлана Колесник, Наталія Мельниченко, Віта Чернова, а також представники районів нашої області та інших міст України Тетяна Яровенко, Тамара Лавренко, Оксана Лутай, Валентина Ревва, Анастасія Назарко, Владислав Попович взяли участь заочно. Тексти доповідей оприлюднені на сайті закладу. З ними, а також іншими матеріалами літературно-краєзнавчого проєкту, можна ознайомитися за посиланням: http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kch23_u.html

Читання відкрилися демонстрацією слайд-фільму, присвяченого Леоніду Куценку, який супроводжувався його улюбленою піснею "У райському саду" (слова С. Галябарди, муз. С. Гіги). І здавалося, що рядки "Я любив вас усіх, та найбільше любив Україну, / Певно, в цьому і є та найважча провина моя…" адресує присутнім сам Леонід Васильович.

Про значення літературно-краєзнавчих Куценківських читань для популяризації ідей, творчої спадщини Л.В. Куценка, літературно-краєзнавчих досліджень та історико-культурної спадщини краю говорила директорка музею Лариса Хосяінова.

У відеозапису прозвучали вітання учасникам заходу від начальниці управління культури і туризму Кропивницької міської ради Анни Назарець та голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олега Бабенка, який передав до музейної збірки Леоніда Куценка дві книги з особистої бібліотеки вченого, які свого часу той йому подарував.

Науковиця музею Тетяна Ревва презентувала присутнім виставку "Невичерпальність: Леонід Куценко", матеріали якої ілюструють життєві віхи Леоніда Васильовича, громадську діяльність та його літературознавчі відкриття і досягнення, значення і суть яких нам ще належить оцінити.

Читання попередніх двох років у зв’язку з пандемією коронавірусу проходили у форматі онлайн. Цьогорічна зустріч наживо довела, як нам не вистачало безпосереднього спілкування, а ще – вона була зігріта спогадами про неймовірно талановиту і світлу людину – Леоніда Васильовича Куценка.

Усі новини