Шляхами письменницької долі: у музеї Карпенка – Карого відкрилася виставка до 105-річчя Павла Гельбаха

П'ятниця, 16 квітня 2021 15:08

З нагоди відзначення 105-ї річниці від дня народження Павла Олександровича Гельбаха у Кропивницькому літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відкрилася віртуальна виставка «Шляхами письменницької долі». Відомий прозаїк, драматург, публіцист, журналіст прожив довге і цікаве життя і залишив по собі чимало творів, частина яких присвячена нашому місту.

Павло  Гельбах, який мав творчий псевдонім Гельбак, народився 17 квітня 1916 р. у Єлисаветграді. Закінчив Зінов’євську фабрично-заводську школу № 4. Вчився у будівельному технікумі, медичному інституті, школі морських льотчиків, інституті журналістики.  Працював у газеті «Батумський робітник», був власкором «Комсомольської правди» в Горькому, Таганрозі, Єйську, Читі, Іркутську, Баку, Тбілісі.

Від 1944 року жив у Вільнюсі. Працював головним редактором газети «Советская Литва» (1944-1947). А із 1948 року - кореспондент «Літературної газети» у Литві, Латвії, Естонії. У 1993 році він переїхав на Далекий Схід, мешкав на острові Руський.

Павло  Гельбах є автором книг «Действующая армия тыла» та «Молодежь в дни Отечественной войны» (обидві 1942 р.),  «Мой сверстник» (1959), «Ровесники» (1961), «Дух картошки у костра» (1964), «Ночи бессонные» (1965), «Дни беспокойные» (1970), «Сын чекиста» (1974), «Мы – журналисты» (1974), «…И вся жизнь» (1980), «Наследники» (1981), «Срочно в набор» (1984), «Ехали дрожки…» (1984), «Наташка с острова Русский» (1999), «Напрасно прожитые годы?» (2002). Автор п’єс: «Так начинается жизнь», «Источник силы» (1951), «Счастье Карвялиса» (1952), «Крутые ступени» (1953), «Бреднева устраивает сына». Неопублікованим залишився роман «Прерванный полёт».

22 вересня 2008 року нашого земляка не стало. Похований Павло Гельбах поряд з дружиною на кладовищі острова Руський, поблизу Владивостока.

Значну частину віртуальної виставки становлять матеріали, які висвітлюють основні життєві віхи, журналістську  та  літературну діяльність Павла Олександровича. Серед них  численні світлини з особистого архіву письменника, листи, художні твори нашого земляка,  у тому числі «Книга с автографами», яка містить спогади про багаторічну дружбу з письменниками-земляками Арсенієм Тарковським, Семеном Тригубом, з литовським поетом Едуардасом Межелайтісом, про зустрічі з Володимиром Сосюрою, Андрієм Малишком, Максимом Рильським, Миколою Бажаном, Семеном Жураховичем тощо.

У багатьох творах Павло Гельбах згадував рідне місто. Події  одного його роману і повістей «Дух картошки у костра», «Тарасовна» відбуваються саме тут. Міські замальовки і спогади дитинства – важлива складова автобіографічної повісті «Ехали дрожки». Різноманітні події неспокійних 20-х років ХХ століття,  майстерно передані автором,  створюють у читача враження особистої присутності.

Матеріали нашого земляка експонувалися свого часу і на виставці «Слово про місто», яка знайомила  з творами літераторів, що згадували  Єлисавеград – Зінов’євськ – Кіровоград у своїх книгах.

З виставкою можна ознайомитися за посиланням

http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar205_u.html

Усі новини