Премію імені Олександра Осмьоркіна у Кропивницькому вручили вп’ятнадцяте

Понеділок, 9 грудня 2019 14:43

У Кропивницькому в меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулися урочистості з нагоди нагородження лауреатів обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені видатного художника і педагога, приурочені до дня народження живописця, 08 грудня.

Нагороди - диплом, грошову частину премії, нагрудний знак лауреата премії та почесну відзнаку обласної ради та обласної державної адміністрації скульптуру «Степовий орел» цього року вручали вже п'ятнадцятий раз. Заснована премія обласною радою в 2005 році на клопотання обласної організації Національної Спілки художників України в трьох номінаціях: «національна традиція», «новітні спрямування», «мистецтвознавство та історія мистецтв». Премія присуджується щорічно за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві, створення яскравих мистецьких доробків та за вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження розвитку образотворчого мистецтва Кіровоградщини.

- Премія досить популярна і престижна, має високий статус в мистецькому середовищі. За цей період її отримали майже півсотні митців. Серед них: народні художники України Михайло Надєждін, Анатолій Горбенко та Микола Прокопенко, заслужені художники України Анатолій Янєв, Сергій Шаповалов, Григорій Гнатюк, Фелікс Полонський та Андрій Надєждін, заслужені працівники культури України Леонід Бондар та Василь Остапенко, доктор мистецтвознавства, головний редактор журналу «Образотворче мистецтво» Олександр Федорук, кандидат мистецтвознавства Олена Кириченко, кандидат історичних наук Олександр Босий, заслужений працівник освіти України, доктор педагогічних наук Леонід Бабенко, заслужений журналіст України Броніслав Куманський, директор Національного художнього музею Юлія Литвинець, творчі колективи обласного художнього музею та відділу мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського, - відзначила директор художньо-меморіального музею Олександра  Осмьоркіна Віта Чернова.

Цьогорічним лауреатом премії у номінації «національна традиція» став заслужений художник України Анатолій Кравченко з Одеси. Автора картин нагородили за оригінальні графічні твори із серій «Кіровоградщина», «Кіровоград», «Кропивницький» та «Моя Україна». У номінації «новітні спрямування» відзначили члена Національної Спілки художників України Федора Лагна з Олександрівки за ілюстрації до серії дитячих книжок кропивницького журналіста і письменника Петра Мельника. Це такі твори «Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії» (2016), «Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту» (2017), «Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ» (2019).

У номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв» -авторський колектив у складі заслуженого художника України Андрія Надєждіна, заслуженого журналіста України Ігоря Демчука та директора видавництва ТОВ «Імекс-ЛТД» Тамари Самиляк за створення художнього видання - фотоальбому «Місто о п’яти іменах. На перехресті стилів та епох. Архітектурні образи міста Кропивницького у фотооб’єктиві Ігоря Демчука». Автор-упорядник видання Андрій Надєждін. Фото – Ігор Демчук. Головний редактор – Тамара Самиляк. Довідник презентує місто Кропивницький у кольорових художніх фотографіях з мистецтвознавчою характеристикою пам’яток історії, архітектури та містобудування історичного центру міста.

Лауреатів премії нагороджувала директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації Валентина Животовська.        Вітальні слова прозвучали від заступника начальника управління культури і туризму Міської ради міста Кропивницького Нелі Чорної. Вона висловила подяку заслуженому художнику України Анатолію Кравченку за щедрий мистецький подарунок до фондів музею О.Осмьоркіна – авторські графічні твори його та дружини Галини. Жінка також заслужений художник України. Подружжя нещодавно презентувалися на виставці «Акварельна Україна: Одеса — Кропивницький».

Крім того, Неля Чорна відзначила професійність і креативність заслуженого художника України Андрія Надєждіна та заслуженого журналіста України Ігоря Демчука у створенні фотоальбому. Його видання було здійснене за підтримки Міської ради міста Кропивницького в рамках програми розвитку культури і туризму.

Високо оцінили творчість лауреатів і керівники Одеської та Кіровоградської обласних організацій Національної Спілки художників України народний художник України Анатолій Горбенко та Андрій Хворост.

Привітали лауреатів і представники колективу обласного художнього музею - головний зберігач фондів Валентина Ноженко та завідувач відділу музею картинною галереєю Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» Анатолій Кімнатний. Вони подарували квіти  претенденту на здобуття премії в двох номінаціях «національна традиція» і «мистецтвознавство та історія мистецтв» молодій художниці, архітектору за фахом, Наталії Соловйовій та директору музичної школи №1 ім. Генріха Нейгауза Євгенії Малявкіній.

Лауреати премії висловили подяку за високу оцінку їх творчих доробків.

- Надзвичайно почесно і відповідально отримати премію Олександра Осмьоркіна – художника зі світовим ім’ям, - наголосив у своїй промові заслужений художник України Анатолій Кравченко.

Привітання отримав і колектив музею з нагоди 25-річчя відкриття музею для відвідувачів. Квіти від директора департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації Валентини Животовської та авторський твір відомої кропивницької мисткині, члена Національних Спілок художників та майстрів народного мистецтва України, лауреата обласної премії імені Якова Паученка в номінації «декоративно-прикладне мистецтво» Ольги Коломієць. Вона відтворила у витинанці первинний вигляд будинку архітектора Якова Паученка, в якому пройшли дитячі та юнацькі роки Олександра Осмьоркіна.

Окрасою заходу стало музичне вітання викладачів музичної школи №1 ім. Генріха Нейгауза Тетяни Павлової та Ольги Ніколаєвої. Музиканти створили святковий настрій для всіх присутніх, серед яких були учні обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю. Завершальним акордом мистецької події стала фотосесія лауреатів престижної премії.

Усі новини