"По-нашому": у Кропивницькому відзняли подкаст, що надихатиме молоде покоління українців говорити рідною мовою
Приємним подарунком для пʼяти переможців конкурсу «Моя мова - моя зброя» стало запрошення на цікавий та захоплюючий процес створення сучасного патріотично-інформаційного контенту. 10 грудня у молодіжному центрі «КОМА» з ініціативи управління молоді та спорту Кропивницької міської ради було записано подкаст «По-нашому» на тему «Якщо моя мова - це зброя, тоді я - воїн слова».
Гостею дискусії стала доцентка кафедри української філології та журналістики Наталя Фенько, яка і визначила переможців конкурсу: Дарʼю Бондар, Дарину Бабіюк, Поліну Федорову, Анастасія Козуб та Юлію Федоренко.
Наталя Фенько має багаторічний досвід у сфері викладання української мови, консультування з медіаграмотності та сторітелінгу. Вона поділилася не лише своїми професійними думками, а й особистими історіями, що допомогли краще зрозуміти, як важливо оберігати й плекати свою мову.
Під час заходу обговорювали питання, що залишаються актуальними на сьогоднішній день:
- Як історичне знецінення української мови вплинуло на сучасний мовний простір?
- Чому споживання російськомовного контенту може загрожувати національній безпеці?
- Як музика, кіно та інші культурні продукти можуть зміцнити або, навпаки, послабити інформаційний фронт України?
Особливо відвертою була розповідь Наталі Фенько про її студентські роки, коли українська мова вважалася «немодною» та «неактуальною». Вона згадала тодішнє ставлення до державної мови та вплив навіювання українцям російської культури пострадянщини.
Українська мова сьогодні — це не тільки символ спротиву агресору, а й засіб формування національної свідомості. Війна змусила багатьох переосмислити своє ставлення до рідної мови. Але важливо пам’ятати, що перехід на українську не повинен бути примусовим чи задля галочки. Як зазначила Наталя Фенько: «Любов до мови слід виховувати лагідно, через щирий особистий приклад та повагу до кожного».
Ця думка важлива у суспільстві, де ще досі є ті, хто вагається або не готовий перейти на українську.
- Прослуховування російської музики чи перегляд фільмів російського виробництва — це не лише питання смаку або звички, сьогодні - це економічна підтримка агресора. Тому такі ініціативи, як конкурс «Моя мова — моя зброя» якісно формують нову генерацію українців, для яких мова — це не тягар минулого, а гордість і сила, що веде вперед, - коментує інтер’юерка подкасту, спеціалістка управління молоді та спорту Надія Марчук.
Мовний подкаст «По-нашому» став не лише майданчиком для відвертої розмови, а й джерелом натхнення для молоді. Історії Наталі Фенько підтвердили, що навіть у найскладніші часи любов до мови може бути рушійною силою змін.
Українська мова — це не лише зброя проти агресії. Це наш захист і культурний спадок, який ми передамо наступним поколінням. І кожен із нас — воїн слова, який будує міст між минулим і майбутнім нашої країни. Після завершення зйомки Наталя Фенько особисто привітала учасників із перемогою та вручила тематичні подарунки та грамоти.
Запис подкасту відбувся у співпраці з молодіжним центром «КОМА» та студії KONTENTA — осередку цифрової інфраструктури ментальної стійкості нового покоління. KONTENTA —мобільна аудіовізуальна студія для розвитку підлітків і молоді у сфері креативних індустрій. Вона дає можливість безоплатно проводити індивідуальну студійну роботу, групові освітні та культурні події, записувати вокал і музичні інструменти, знімати відеоблоги, подкасти та прямі ефіри. Проєкт розроблено ГО «Культурна платформа Закарпаття» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.