Олег Колюка: Консультації з громадськістю — це інструмент ефективного діалогу між владою та громадою
Посадовці міської ради взяли участь у практикумі “Проводимо консультації з громадськістю” сьогодні, 02 березня.
Консультації з громадськістю - це надзвичайно важлива складова у роботі виконавчих органів міської ради, адже ця форма взаємодії сприяє налагодженню системного діалогу між владою та громадою, має на меті підвищення якості підготовки рішень з важливих питань суспільного життя міста з урахуванням громадської думки тощо.
Ці консультації проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку міста, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їхніх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, а їхні результати враховуються міською радою та її виконавчим комітетом під час прийняття остаточного рішення або в подальшій роботі.
Проводяться консультації з громадськістю у формі публічного обговорення, електронних консультацій з громадськістю та вивчення громадської думки.
До слова, міська рада щороку складає орієнтовний план проведення консультацій із громадськістю.
- Ми не маємо підходити до цього процесу формально чи поверхово. З громадою необхідно говорити, використовуючи ті інструменти, що передбачені законодавством і які на практиці підтвердили свою дієвість та ефективність, - наголосив секретар міської ради Олег Колюка, звертаючись до присутніх.
- Консультації з громадськістю дозволяють налагоджувати конструктивний діалог, сприяють прийняттю рішень із врахуванням думки громади, це і є прояв відкритості та прозорості у діяльності міської ради. Крім того, врахування позиції громади на етапі розробки проєкту рішень міського голови, виконавчого комітету, міської ради дозволяє виважено підійти до проблемних питань, попередити конфліктні ситуації, - продовжив він далі.
За вдалі кейси у роботі міської ради за цим напрямом Олег Колюка навів роботу топонімічної комісії, яка досить тісно співпрацює з громадськістю, наскільки це можливо в умовах воєнного стану. Десятки вулиць отримали нові назви без шквалу скарг чи критики від містян. Згадав він громадські слухання щодо будівництва МакДональдза у сквері Центральному, коли довелось вислухати і критику, але певні пропозиції громадськості були враховані і в цілому процес пішов. Іще один важливий приклад — це перші громадські слухання перед прийняттям міського бюджету на 2022 рік, цьогоріч такі слухання не проводились з об'єктивних причин, але, як наголосив посадовець, у міській раді обов'язково повернуться до цієї практики.
Про стандарти законодавства при організації та проведенні консультацій із громадськістю говорила начальниця відділу комунікацій з громадськістю міської ради Оксана Горбенко.
- Ініціювати консультації мають саме органи влади. Це ми телефонуємо, звертаємося, ініціюємо діалог з громадськістю. І це той механізм участі, який дозволяє провести обговорення іще до моменту прийняття рішення, - наголосила вона.
Роль і участь громадськості у публічних консультаціях для прийняття кінцевих рішень оцінювала Тетяна Котенко, голова громадської організації «Стратегія майбутнього». Вона переконана, що це дозволяє розв'язувати важливі питання в житті міста без нагнітання чи суспільного резонансу.
Практикум як-такий був би неможливий без інтерактивної складової. На цьому етапі учасники заходу визначили плюси від проведених консультацій і обговорили можливі негативні наслідки, коли цей вид взаємодії влади з громадою нехтується.