Музейні гостини: музей Осмьоркіна запрошує кропивничан на мистецькі заходи
З нагоди відзначення Міжнародного дня музеїв, який відзначався 18 травня, художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна протягом минулого тижня провів низку мистецьких заходів в рамках традиційної культурно-мистецької просвітницької акції «Музейні гостини», яка в цьому році присвячена 40-річчю створення музею. Про це повідомила директорка закладу Віта Чернова.
Адже саме 29 травня 1985 року було прийнято рішення про створення музею видатного художника і педагога першої половини 20-го сторіччя Олександра Осмьоркіна в його рідному місті в меморіальному будинку, зведеному за проєктом його дядька талановитого архітектора Якова Паученка, де він провів свої дитячі та юнацькі роки.
Дев’ять років проводилися роботи з комплексного капітального ремонтно-реставраційного ремонту будівлі, а 21 червня 1994 року музейні двері гостинно відчинилися для відвідувачів. За цей час музей став своєрідним культурно-просвітницьким майданчиком, на якому фактично відбувається життя міста Кропивницького.
Суспільна роль музею набула особливого значення під час воєнного стану. Маючи статус достатньо статичної установи, адже музей – це насамперед сховище, інструмент пам’яті, соціальна інституція і зона відповідальності, нині відбувається переосмислення місії музею і його завдань, задіяні нові підходи для презентації фондового зібрання, яке зараз перебуває у сховищі, урізноманітнюється спектр мистецьких заходів з метою не лише зацікавлення сучасної аудиторії, патріотичного виховання, а й створення умов для психосоціальної підтримки та допомоги вразливим категоріям населення в протистоянні життєвим стресам, дбаючи тим самим про ментальне здоров’я українців. З впевненістю можна констатувати, що креативна діяльність музею Олександра Осмьоркіна абсолютно відповідає цьогорічній темі Міжнародного дня музеїв: «Майбутнє музеїв у спільнотах, що швидко змінюються».
Кропивничани і гості нашого міста під час «Музейних гостин» мали унікальну можливість побувати на вернісажах і познайомитися з цікавими тематичними виставками «Мистецькі проєкти художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна» та «Графічний Дон-Жуан: ілюстрації Андрія Ліпатова для книги Ольги Полевіної “Изнанка счастья”» до 65-річчя від дня народження митця із циклу «Таємниці музейного зібрання», відвідати своєрідний літературний майданчик та потрапити на творчу зустріч із членами обласного літературного об’єднання «Степ» імені Віктора Погрібного – авторами книги оповідань про художників «Останній штрих», що нещодавно вийшла друком у поліграфічному центрі «КОД», та взяти автограф у письменників, а ще послухати святковий концерт «Мелодії Весни» у виконанні учнів та викладачів музичної школи №1 імені Генріха Нейгауза.
Пізнавальною була також інформаційна сесія волонтерів Кіровоградської обласної організації Товариства Червоного хреста України, які цікаво і доступно розповіли про депресію, причини її виникнення та надали корисні поради і познайомили з практичними вправами, спрямованими на те, щоб запобігти виникненню цього стану, адаптуватися до стресових ситуацій, бути стресостійкими, що надзвичайно важливо під час війни.
Творчо працювала і музейна майстерня, де художники створюють портретну галерею незламних українців. Символічно, що цього разу в якості натури для участі в арт-проєкті «Художні студії» на тему: «Портрети сучасників на тлі війни» був запрошений поет, публіцист, перекладач, засновник і головний редактор літературно-мистецького альманаху «Сівач», лауреат численних літературних премій, член Національної Спілки журналістів України та член правління Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка, а зараз ще й військовослужбовець Національної гвардії України Станіслав Новицький. Під час студій він читав свої поезії, а художники відтворювали його образ на папері. Авторам портретів, які найбільше він вподобав, подарував свою нову книгу «За Господнім плечем», яка кількома днями раніше презентувалася в обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка під час творчої зустрічі з ним, приуроченій 10-річчю його творчої та видавничої діяльності.
І хоча святковий музейний марафон завершився, шанувальники образотворчого мистецтва завжди мають змогу завітати до музею та ознайомитися з експонованими художніми виставками.