Кропивницький: хроніка опалювального сезону 2024

Вівторок, 10 грудня 2024 16:36

Наступний 2025 рік має стати переломним у діяльності Кропивницького комунального підприємства «Теплоенергетик». На цьому наголосив заступник міського голови Олександр Мосін під час апаратної наради сьогодні, 10 грудня.

- Реконструкції системи теплопостачання обласного центру, облаштуванню котлового господарства, теплопроводів, систем когенерації приділяється першочергова увага, - відзначив Олександр Мосін. – Сьогодні все підприємство працює в режимі аварійної ремонтної бригади. Перехід до стабільної генерації і транспортування теплової енергії забезпечать вже виконання І та ІІ черги робіт з модернізації схеми централізованого теплопостачання обласного центру. Тому першочергове завдання – виготовлення необхідної проєктно-кошторисної документації і забезпечення потрібного фінансового ресурсу.

Станом на сьогодні мережа теплопостачання у Кропивницькому має протяжність 163 кілометри, подачу теплоносія забезпечують 70 котлів міської ТЕЦ і 22 котелень. Централізоване тепло  подається до 838 житлових будинків, 78 закладів освіти, 24 закладів охорони здоров’я, 74 бюджетних організацій та 69 інших споживачів.

Серед основних проблемних питань, розробники Схеми теплопостачання  виокремили наступне:

- вичерпання ресурсу роботи теплових мереж, 99% яких працюють понад 30 років, мають 3,7  пошкоджень  на один кілометр теплотрас на рік, що призводить до втрат теплової енергії на рівні 27%.

- існуюча система централізованого постачання у Кропивницькому занадто потужна: при встановленій потужності 996 МВт, середнє теплове навантаження у місті складає 74 МВт.

- наявність гібридних систем теплопостачання: у 314 багатоквартирних будинках із 838 понад 80% абонентів від’єдналися від ЦТ.

- значні питомі витрати електроенергії на транспортування теплової енергії;

- робота ТЕЦ обмежена жорстким зв'язком між електричною і тепловою генерацією, що обмежує можливості електрогенерації на початку і при завершенні опалювального сезону.

- зосередженість існуючої системи на використанні єдиного ресурсу – природного газу, що робить її залежною від наявності та зміни ціни на цей вид палива;

Щоб зробити систему теплопостачання у Кропивницькому ефективною, розробники проєкту фахівці ТОВ «Енергопром-Інжиніринг» пропонують перевести ТЕЦ в режим роботи на  комбінованих видах палива: природному газі і біопаливі – пелетах з переробки соняшникового насіння. Проєкт  передбачає виведення з експлуатації найпотужнішої в обласному центрі Південно-Західної котельні, натомість облаштування в мікрорайонах десяти модульних котелень. Теплові мережі також мають бути оптимізовані під необхідні розраховані менші за діаметром трубопроводи. 

 

 

Минулого тижня теплогенеруюче підприємство працювало в активному режимі, аварійні бригади оперативно здійснювали пошук поривів за допомогою сертифікованого харчового барвника – «тархун» для забарвлення води, яка використовується у теплових мережах. У результаті виявили та ліквідували витоки з тепломережі, яких раніше складно було віднайти.

Найбільший із таких стався на вулиці Чорновола, там замінили 12 метрів трубопроводу.

Олександр Мосін подякував тепловикам за роботу – минулого тижня вдалося суттєво знизити рівень втрат у мережах та відповідно підживлення теплоносія холодною водою - це дозволить підвищити його температуру.


 

Усі новини