Держпродспоживслужба попереджає: пташиний грип - небезпека для людей!
Пташиний грип - масове захворювання диких птахів та домашньої птиці, спричинене вірусом, який може передаватися від хворої птиці людині. Хвороба має серйозні наслідки для суспільства в усьому світі.
Вірус пташиного грипу належить до великої групи різноманітних вірусів грипу типу А, які можуть інфікувати людей, птахів (індиків, курей, качок) і тварин (свиней, коней, тхорів, тюленів і китів). Грип птиці здатний тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 4°С кілька тижнів, а при - 60°С зберігає активність протягом декількох років.
На інфікованому пір’ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18-20 діб. Як вберегти птицю від зараження вірусом грипу радять фахівці Кропивницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області: необхідно утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею; забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці.
З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією, догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити; використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо); при забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою; на вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.
Насамперед потрібно дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни: – після контакту з птицею, предметами догляду за птицею, продукцією птахівництва необхідно ретельно вимити руки з милом і прийняти душ; – яйця і м’ясо птиці перед вживанні в їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці.
Приготування в їжу продуктів птахівництва повинно супроводжуватися їх нагріванням до температури не нижче 700С протягом як мінімум 5 хвилин; – при виявленні мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати і переміщати трупи.
Після перебування на території, яка може бути зараженою (ферми, ринки, задні двори, на яких утримується птиця), необхідно ретельно вимити одяг та взуття із застосуванням дезінфектанту (наприклад, водного розчину хлору), вимити з милом руки, прийняти душ.
Систематично вимірювати температуру свого тіла. При підвищенні температури тіла (вище 37,50С) і поганому самопочутті негайно звертатися до лікаря.
Клінічні прояви захворювання людини пташиним грипом: від зараження до перших клінічних проявів захворювання може пройти від декількох годин до 5 днів. Захворювання пташиним грипом починається з лихоманки, підвищенням температури тіла до 38С і вище, головного болю та болю у м’язах і горлі. Можливі водянисті рідкі випорожнення, часта блювота. Упродовж 2-3 днів з’являється утруднене дихання, вологий кашель, часто із домішками крові. Вірус пташиного грипу небезпечний тим, що в короткі терміни може призвести до розвитку пневмонії, важких ускладнень на серце та нирки, ураження головного мозку.
Про всі випадки захворювання і падежу домашньої птиці, а також при виявленні місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти ветеринарну службу та адміністрацію населеного пункту.