COVID і пневмонія в Кропивницькому: вся правда від Андрія Райковича

Понеділок, 21 грудня 2020 16:04

Станом на п’ятницю, 18 грудня, у стаціонарах №1 та №2 Центральної міської лікарні обласного центру перебували 348 пацієнтів. Міський голова Кропивницького Андрій Райкович уточнює: далеко не  всі госпіталізовані через запалення легень інфіковані COVID-19.

- Первинна діагностика проводилася не всім цим людям. Не всі йдуть діагностуватися, здавати ПЛР-тести. Вже коли в людей суттєво підвищилася температура, коли погано стало дихати, вони звертаються до лікаря і їм діагностують запалення легень. Який характер воно має – чи вірусного походження, чи бактеріального, розбирається вже лікар стаціонару, і це зазначено в епікризі.

За даними, які має міський голова, наразі близько третини пацієнтів стаціонару ЦМЛ з пневмонією, 114 людей мають підтверджений діагноз COVID-19, серед яких 8 медичних працівників. На амбулаторному лікуванні перебувають 495 хворих із запаленням легень, з них 35 – з діагнозом COVID-19. Ще 240 кропивничан хворіють на коронавірус, не ускладнений пневмонією.

За офіційною статистикою Міністерства охорони здоров’я на 17 грудня в Кіровоградській області було зареєстровано 195,3 хворих коронавірусом на 100 тисяч населення, зазначає Андрій Райкович.

- Контрольний показник – 40 на 100 тисяч населення. Тобто, в нас він перевищений майже в 5 разів. Охоплення тестуванням за сім днів – 126,2, при контрольному показнику – 24 на 100 тисяч населення. А це означає, що тестуванням у нас охоплена достатньо велика кількість людей, які його потребують. Заповненість ліжок – дещо інша складова. У наших відділеннях терапії майже повна завантаженість. І те, що кажуть люди, – що й у коридорах ліжка стоять, і там перебувають хворі, - це дійсно так, це має місце. Ми могли б розширити кількість ліжкомісць, але потрібна й відповідна апаратура, кисневі концентратори, апарати ШВЛ, лікувальна база. А особливо - лікарі, які вміють надавати допомогу пацієнтам з такими запаленнями легень і хворим на COVID-19.

За оцінкою міського голови, місту наразі не вистачає як мінімум десятка фахових лікарів, зокрема інфекціоністів, терапевтів із відповідною спеціалізацією, анестезіологів. Проте відомий факт, що пацієнтів зі складними пневмоніями часто переміщують з міських стаціонарів до обласної лікарні, на переконання Андрія Райковича, є наслідком минулого.

- Так була вибудована система охорони здоров’я, що лікарні третього рівня, до якого відносяться й обласні заклади, в усі часи мали кращу матеріально-технічну базу, спеціалісти тут отримували кращу фахову підготовку, вищу категорійність. Міські лікарні – це лікарні другого рівня. Але ми, як уже неодноразово було сказано, зараз прискореними темпами будуємо на Валах корпус легеневої терапії на 30 ліжок. Є відповідні рішення виконавчого комітету, сесії міськради про залучення кредитного ресурсу на придбання обладнання для нього. Там буде, зокрема, реанімація на шість ліжок, це буде найсучасніший медичний центр з обладнанням найвищого рівня.

Все це має приїхати, стати й запрацювати наприкінці січня – на початку лютого. На заваді більш оперативному вирішенню питання стоїть, зокрема, бюрократична тяганина з фінансуванням.

- Кошти виділяються не з державних фондів, залучається кредитний ресурс. Ми глибоко вивчили це питання, прийняли сесійне рішення ще в серпні. Але потім вступили у передвиборчий період, до кінця листопада Мінфін не давав потрібного погодження. За цей час закінчився термін дозволу, наданого кредитним комітетом «Укрексімбанку». Треба було все перезапустити. Ми переробили, нам залишили ті самі відсотки і 16 грудня на сесії вже нового скликання міської ради ухвалене рішення щодо кредитної лінії. В 2020-му ми вже не встигнемо її задіяти, це буде робитися в першій декаді січня.

Обладнання для відділення легеневої терапії частково вже в Україні, адже працювати з постачальниками почали не сьогодні, й не вчора.

- Йдеться, зокрема, про апарати ШВЛ – вони найдорожчі, про кисневий компресор. Ми будемо кисень виробляти з атмосферного повітря, а не привозити в балонах. Хоча можливість підключення балонів, як аварійний варіант, таке обладнання має. Це гарантоване забезпечення відділення киснем і це дуже серйозна, потужна техніка. Ціна тільки самого компресора – в межах 6 мільйонів гривень.

Прогнозована ефективність запуску нового відділення вимірюватиметься врятованими життями, тому її можна вважати максимальною, впевнений міський голова.

- Дуже багато людей сьогодні не можуть отримати високоякісне лікування. Бо наші медичні центри далеко не всі забезпечені обладнанням експертного класу. Бо всі наші лікувальні заклади, в тому числі – обласна лікарня, мають межу своєї потужності, обмежену кількість ліжкомісць, до якої ми в Кропивницькому додаємо ще кількадесят.

Головне питання на сьогодні, зважаючи на згадану нестачу медичних кадрів у Кропивницькому - чи буде кому працювати з надсучасним обладнанням у нових приміщеннях.

- Я дуже на це сподіваюся, - ділиться Андрій Райкович. - На таке відділення, таку апаратуру, такий рівень технологічної досконалості, треба ще й висока кваліфікація фахівців. Нам потрібно, як мінімум, чотири бригади, у кожній має бути два-три фахових лікаря з відповідним досвідом – терапевт-інфекціоніст, реаніматолог, анестезіолог. Звідси й виходить, що маємо потребу в межах 10-12 лікарів. Ми цим займаємось постійно і системно – в нас є й квартири, які ми із задоволенням надамо. Запрошуємо фахівців з усіх регіонів - на сайті управління охорони здоров’я постійно є про це оголошення. Ми запрошуємо людей на роботу і будемо використовувати всі, прямі й непрямі методи заохочення. Наступного року плануємо за рахунок бюджету міста застрахувати наших медпрацівників на випадок захворювання: важливо забезпечити і їхні соціальні гарантії.

 

Усі новини