Архітектурний колаж Кропивницького: Музей Олександра Осмьоркіна запрошує на виставку до 270-річчя міста

Понеділок, 23 вересня 2024 10:45

Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна, розташований на вулиці Архітектора Паученка, пропонує кропивничанам і всім, для кого місто над Інгулом є рідним або стало домівкою під час війни, відвідати щойно презентовану тематичну виставку "Архітектурний колаж міста Кропивницького", присвячену 270-річчю міста, заснованому як Єлисаветград, яке у радянські часи називалося Зинов’євськ, Кірово та Кіровоград, а нині носить ім’я видатного українського театрального діяча Марка Кропивницького.

Це спільна мистецька акція музею та художньої школи імені О.О.Осмьоркіна. Виставка влаштована в рамках двох музейних арт-проєктів «Галерея дитячого мистецтва» та «Місто Кропивницький у фотооб’єктиві». Основу експозиції виставки складають двадцять творчих робіт з архітектурними краєвидами міста юних художників, віком від 14 до 16 років, виконаних у різних техніках – олівець, акварель, пастель, туш, лінер, а також декоративний колаж, під керівництвом викладачів Ірини Зантарії, Юлії Захар’їної, Олександри Кузнєцової, Володимира Плітіна, Олени Приймаченко та директора школи Ганни Тимофієнко. Чимало представлених малюнків відтворюють будівлі, споруджені за проєктами єлисавеградського зодчого Якова Паученка (1866-1914), які є окрасою архітектурного ансамблю історичного центру Кропивницького.

- Оригінальною складовою виставки стали фотоматеріали з музейної колекції "Сучасне українське фотомистецтво". Це – форматні кольорові авторські світлини заслуженого журналіста України Ігоря Демчука та тематичні фотоколажі, створені заслуженим художником України Андрієм Надєждіним, які експонувалися на фотовиставках в рамках музейного артпроєкту до Дня міста  у 2014-2018 роках, і на яких зображена архітектура міста від часів його заснування до сучасності, - відзначила директорка музею Віта Чернова. -  До речі, результатом цього унікального мистецького проєкту є фотоальбом "Місто о п’яти іменах. На перехресті стилів та епох. Архітектурні образи міста Кропивницького у фотооб’єктиві Ігоря Демчука", надрукований  у 2018 році видавництвом "Імекс-ЛТД" за підтримки Кропивницької міської ради в рамках програми розвитку культури і туризму, і вже втретє перевиданий, адже користується популярністю у кропивничан і гостей нашого міста, яке буквально зачаровує своєю архітектурною самобутністю. Недаремно львівська мистецтвознавиця Ірина Магдиш в авторській книзі "Ар-Нуво. Стилі українського мистецтва ХХ століття", виданій у Києві в рік початку війни 2022-му, в розділі про наше місто і про його архітекторів зазначає: "Додаткові туристичні потяги все ще не їздять у напрямку Кропивницького, хоча це архітектурне Ельдорадо вже віднайдене гурманами… І Паученко, і Лішневський були прихильниками так званого "цегляного модерну"… Паученко застосовував традиції українського дерев’яного будівництва, оживляв фасади червоно-білою кладкою, вікнами різної форми, легкою асиметрією, складними дахами… Це була здорова конкуренція двох архітекторів, у якій виграло місто…".

Саме про архітектурну красу міста Кропивницького розповіла під час відкриття виставки Олена Классова – головна зберігачка фондів музею музичної культури імені Кароля Шимановського, авторка друкованих видань про історію міста Кропивницького та його унікальні архітектурні пам’ятки історичного центру: комплекту листівок "Легенди нашого міста' та каталогу-довідника "1-2-3 дні у Кропивницькому".

А директорка художньої школи Ганна Тимофієнко, отримавши від музею подяку за спільний захід та буклет, зазначила, що виставка є першою в цьому навчальному році, який для школи є ювілейним, незабаром школа відзначатиме 65-річчя створення. В цьому навчальному закладі початкової мистецької освіти, якому в 1992-му було присвоєно ім’я професора живопису Олександра Осмьоркіна з нагоди відзначення 100-річчя з дня його народження, працюють досвідчені викладачі-художники. Зберігаючи основи академічної школи, вони вміло впроваджують новітні форми навчання, результатом яких є перемоги учнів школи на міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках-конкурсах.

Та й для художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна цей рік особливий – 30 років тому, влітку 1994-го, він гостинно відчинив двері своєї ошатної будівлі для відвідувачів і став справжнім мистецьким осередком для шанувальників образотворчості, а під час війни ще й своєрідним артукриттям для юних художників та їх наставників, адже в його залах з минулого року проводяться заняття навчальних класів художньої школи. Тому головними учасниками вернісажу були учні художньої школи, які разом зі своїми викладачами зацікавлено знайомилися з виставкою, овіяною архітектурною історією міста.

Завітайте до музею і замилуйтесь архітектурою міста Кропивницького, відтвореною у світлинах та художніх образах.

 

Усі новини