Юрій Вісяников: про неминуче…

Четвер, 22 квітня 2021 18:33

Тема смерті, похорон достатньо делікатна. Для багатьох вона є закритою в обговореннях і про неї навіть не хочуть думати. Врешті-решт, усі там будемо. Краще, звичайно, якомога пізніше. І покійного не турбуватиме думка, хто і як його поховає. Але погляди на таку ситуацію не однозначні.

Директор комунального підприємства «Ритуальна служба» Юрій Вісяников поділився власними враженнями від того, з чим цьогоріч вперше мав справу за усі роки роботи у спеціалізованому комбінаті. Виявляється, самотні люди похилого віку переймаються своїм відходженням у засвіти. Їх турбує, як буде організований похорон, хто виконуватиме обряди. Восьмидесятиоднорічна кропивничанка прийшла з такою проблемою до «Ритуальної служби».

- Вона виявилася моєю вчителькою. Колись приймала мене в університет. З іронії долі тепер приймаю її я, - говорить керівник підприємства. – У неї не залишилося рідних, а довіряти стороннім не має бажання.  Ми підготували і уклали угоду, за якою беремо на себе відповідальність за увесь траурний процес. Наша перша клієнтка обрала атрибутику, послуги, навіть пам’ятник, який ми встановимо та сплатила за це. Протягом п’яти років будемо доглядати її могилу. Подібні угоди укладаються у великих містах. У нас - поки це перша. Але вірю, що поклали початок. За бажанням ми можемо також організувати поминальний обід. Попередимо людей, яких і привеземо для прощання.

Впевненість людини поважного віку у тому, що по її смерті все буде зроблено на совість, стверджують психологи, додає їй життєвих сил. І перша замовниця – говорять знайомі з нею мешканці міста,  посвітлішала, заспокоїлася і навіть ходить на роботу.

Юрій Вісяников порушив ще одну важливу тему. На Далекосхідному кладовищі у Кропивницькому облаштована нова ділянка, де усі могили і пам’ятники будуть типовими: з облицюванням плиткою, забетонованою територією. Не потрібно чекати, доки земля ущільниться – можна відразу ставити пам’ятник. Виглядає цивільно і чимось нагадує Арлінгтонське національне кладовище в Америці. Жодних металевих огорож, за якими полюють метало вандали. Догляд за такими могилами мінімальний. Бур’яни не ростуть, фарбувати нічого не потрібно. Одним словом, давно було на часі.

 «Ритуальна служба» відтепер наведе порядок і на цвинтарі селища Нового. Загалом, здійснюється благоустрій території усіх міських кладовищ. Користуючиь нагодою, директор комунального підприємства звернувся до кропивничан з проханням під час поминальних днів не нести пластикові квіти та штучні вінки, а прибираючи могилки, не виносити сміття в посадки, а залишати його у спеціальних контейнерах, встановлених в місцях поховань.

- Я звернув увагу, що смітити стали менше, - відзначив Юрій Вісяников. - Люди бачать – кладовища прибираються і вже рука не піднімається, як це часто бувало, викинути під ноги, чи на сусідню могилу бур’ян та старі вінки. Рівень культури зростає. Але до ідеалу ще далеко. Стараємося, як можемо. Власним коштом будуємо приміщення для зберігання інструментів, туалети, підводимо воду. Хочеться також заасфальтувати доріжки, облаштувати зовнішнє освітлення. Але це в перспективі.

Джерело: http://uc.kr.ua

Усі новини