Євген Маланюк: повернення на Батьківщину

Середа, 2 лютого 2022 10:46

У Кропивницькому літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відкрилася віртуальна виставка «Євген Маланюк: повернення на Батьківщину», присвячена 125-річчю від дня народження земляка, відомого поета української діаспори, літературознавця, громадського діяча, культуролога, історіософа.

Євген Маланюк народився 2 лютого (20 січня ст. стилю) 1897 року в Новоархангельську (нині Кіровоградської області) в родині учителя. Закінчив Єлисаветградське земське реальне училище та Київську військову школу. Був сотником армії Української Народної Республіки. Брав активну участь у визвольних змаганнях. 3 1920 року перебував у еміграції.

У творчому доробку письменника збірки поезій: «Стилет і стилос», «Гербарій», «Земна Мадонна», «Перстень Полікрата», «Вибрані поезії», «Влада», «П’ята симфонія», «Поезія в одному томі». Окремими книгами вийшли його есе та історіософічні праці: «Нариси з історії нашої культури», «До проблеми більшовизму», «Малоросійство», два томи унікальних «Книг спостережень».       

Помер Євген Маланюк 16 лютого 1968 року у Нью-Йорку.

Виставка розповідає, коли і як повернувся до культурного простору своєї Батьківщини і нашого краю Євген Маланюк − одна з центральних постатей української літератури і лірики ХХ століття, якого довгі роки радянська критика називала «ворогом народу». На виставці представлені копії особистих документів Євгена Маланюка, рукописи, світлини різних років, книги з особистої бібліотеки поета з дарчими написами авторів. Все це привозив зі своїх подорожей відомий літературознавець Леонід Куценко і дарував літературному музею.

У 1997 році під час урочистостей з нагоди 100-річного ювілею Євгена Маланюка його син Богдан передав у музей автограф батькового листа та його автоматичний олівець «Паркер». Програми, афіші, запрошення різних заходів нагадують, як вшановувалася пам’ять земляка після набуття Україною незалежності. Монографії, розвідки, дослідження літературознавців Леоніда Куценка, Володимира Панченка, Григорія Клочека, Оксани Гольник висвітлюють різні періоди життя і творчості Євгена Маланюка. Ілюстрації заслуженого художника України Андрія Надєждіна створюють зоровий образ поезій «імператора залізних строф».

З виставкою можна ознайомитися за посиланням: http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar233_u.html

Усі новини