У Кропивницькому здійснюють свою діяльність 2782 об’єктів торгівлі та понад 460 закладів ресторанного господарства
Підсумки роботи управління торгівлі та побутового обслуговування населення департаменту з питань економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Міської ради міста Кропивницького за 2018 рік стали одним із головних питань порядку денного наради міського голови Андрія Райковича з керівниками виконавчих органів міської ради сьогодні, 14 січня.
За інформацією заступника начальника управління Катерини Бондаренко, упродовж 2018 року силами спеціалістів управління проводилася робота з організації та проведення ярмаркових заходів, зі сприяння розвитку усіх форм торгівлі на території обласного центру, у тому числі стаціонарної, позамагазинної, сезонної, святкової, здійснювалося упорядкування розміщення відкритих літніх майданчиків, покращення роботи ринків, були реалізовані заходи щодо захисту прав споживачів та ліквідації торгівлі з рук у невстановлених місцях.
- У 2018 році на площі перед міською радою було проведено 13 ярмарків, - повідомила Катерина Бондаренко. – Святкова торгівля здійснювалася до Дня закоханих, до Масляної (продаж млинців, солодощів, молочних продуктів), до Міжнародного жіночого дня (продаж товарів ручної роботи), до Великодня, Дня Конституції України, Свята вишиванок, Дня міста, Дня захисту дітей, Святого Миколая, проведено «Полуничний», на якому продавалися полуниці з фермерських господарств Кіровоградської та Черкаської областей, Медовий та Передноворічний ярмарки, а також організована ярмаркова торгівля з продажу продовольчих товарів у мікрорайонах міста, а саме в сел. Новому, на Новоолексіївці та на Кущівці.
Близько 80 суб’єктів господарювання Кропивницького, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, були залучені до участі в обласних ярмарках з продажу сільськогосподарської продукції, проведених у березні та грудні 2018 року на площі Богдана Хмельницького.
У той же час, у Кропивницькому продовжується активна реалізація проекту «Муніципальний патруль». Основною формою роботи «Муніципального патруля» є проведення рейдів-відстежень території міста з метою виявлення місць незаконної торгівлі, її припинення та ліквідація.
Упродовж 2018 року проведено 109 рейдів-відстежень, в ході яких працівниками спецінспекції складено 224 адмінпротоколи за ст. 152 (порушення Правил благоустрою міста), працівниками поліції – 58 протоколів за ст. 160 (торгівля з рук у невстановлених місцях) та вилучено у «стихійних» торгівців 13 вагів.
В ході рейдів-відстежень частково або повністю припинялася торгівля свіжою та солоною рибою, молочними продуктами, кров’яною ковбасою, битою птицею, овочами та фруктами, копченими м’ясними виробами, живими квітами, окулярами, насінням бахчевих культур, взуттям, одягом та галантерейними товарами.
Одночасно, працівниками управління торгівлі в ході рейдів-відстежень проводилася роз`яснювальна робота щодо необхідності припинення незаконної торгівлі та переміщення «стихійних» торгівців на ринки міста. У фейсбуці ведеться соціальна сторінка «Стоп стихійка», на яку надходять пропозиції від мешканців міста щодо ліквідації «стійної» торгівлі, обговорюється питання щодо причин виникнення даної соціальної проблеми та висловлюються думки по її вирішенню.
Для тимчасового зберігання вилучених під час рейдів товарів визначено місце на комунальному ринку «Шахтарський» КП «Ринково-побутові послуги» по провулку Фортечному, між будинками № 23 та № 25.
- Проведення роботи з ліквідації торгівлі «з рук» в озвученому форматі не дає 100-відсоткової ефективності, - звернула увагу Катерина Бондаренко. - Законодавством, на жаль, не передбачено дієвих інструментів впливу, які б дозволяли на місці незаконних дій вжити швидких заходів з ліквідації «стихійної» торгівлі. На час проведення рейдів-відстежень торгівля частково або повністю припиняється, а після їх закінчення - продовжується. У зв’язку з цим управлінням торгівлі опрацьовано з Кіровоградським міським відділом Національної поліції питання щодо конфіскації під час проведення рейдів товарів, як це передбачено ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Управлінням торгівлі також розроблено проект Міської програми з розвитку ярмаркової діяльності та ліквідації торгівлі з рук у невстановлених місцях на 2019-2021 роки. Проектом Програми передбачається інформаційна підтримка заходів з ліквідації незаконної торгівлі на території Кропивницького.
А от розміщення відкритих літніх майданчиків на території Кропивницького здійснювалося в місцях, визначених рішенням Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького. Цьогоріч на території міста передбачено 53 місця під розміщення ВЛМ, з яких 34 місця - це місця на об’єктах благоустрою комунальної власності, 19 – на орендованій чи приватній земельній ділянці.
Катерина Бондаренко відзначила, що у 2017-2018 роках суб’єкти господарювання творчо підійшли до облаштування ВЛМ, приділили більшу увагу їх благоустрою й естетичному оформленню. Відкриті літні майданчики стали привабливішими та комфортнішими для відпочинку громадян.
Кращі літні майданчики, за висновками управління торгівлі та побутового обслуговування населення розміщено біля:
- ресторану «Фамілія гарден» по вул. Великій Перспективній, 34/32;
- кафе-ланч «Ятрань» по вул. Шевченка, 26;
- кафе «Скоріні»;
- бару «Кекс»;
- ресторану «Черчилль»;
- кафе «Мокко» по вул. Дворцовій;
- кафе «Вареники та пельмені» по вул. Архітектора Паученка, 35/29;
- кафе «Джунглі» по вул. Арсенія Тарковського, 43;
- кафе-кондитерської «Щастя» по вул. Юрія Олефіренка, 10.
Положенням про порядок користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності під розміщення відкритих літніх майданчиків для здійснення підприємницької діяльності визначено плату за 1 кв. м площі ВЛМ, розміщеного на об’єкті благоустрою комунальної власності, у розмірі 15 грн з урахуванням індексу інфляції.
За 2018 рік до Фонду розвитку та благоустрою міста було перераховано 251,8 тис. грн, при запланованих надходженнях на 2018 рік в сумі 125,0 тис. грн.
Перевиконання надходжень у 2018 році відбулося за рахунок розміщення ВЛМ в зимовий період з 01 січня по 15 квітня та з 16 жовтня по 31 грудня.
За рахунок розгортання мережі сезонних об’єктів у Кропивницькому додатково було створено близько 180 робочих місць з продажу квасу, морозива, на відкритих літніх майданчиках та атракціонах.
За результатами обліку об’єктів мережа стаціонарних підприємств торгівлі міста Кропивницького налічує 2782 одиниці, з яких 2 гіпермаркети, 24 супермаркети, 20 торгових центрів, 15 автосалонів, 208 аптечних закладів, 53 АЗС/ГЗС та 189 об’єктів з оптового продажу товарів.
Зменшення мережі на 114 од. відбулося за рахунок закриття 2 супермаркетів («Фуршет»), автосалону (АІС), відділів в супермаркетах та торгових центрах, дрібних торгових об’єктів та об’єктів з оптового продажу товарів.
Загальнодоступна мережа закладів ресторанного господарства налічує більше 460 об’єктів на 21 тис. посадкових місць. З них: 300 кафе, барів та кафе-барів, 33 їдальні, 34 буфети, 49 кафетеріїв, а також заклади швидкого харчування, з виготовлення кондитерських та хлібобулочних виробів тощо.
У поточному році відкрито 13 нових закладів, зокрема, ресторани «Фамілія Гарден» та «Гранат», кав’ярня «Мерсі», гриль-паб «Гарячі перці», кав’ярня «КавоманН». Мережа закладів ресторанного господарства в сегменті фаст-фуди, суші, піцерії, кав’ярні-пекарні, з виготовлення національної випічки (армянська, грузинська кухня) нараховує 25 об’єктів. Мережа підприємств сфери послуг налічує більше 660 об’єктів. В цілому, суб’єктами господарювання в галузі торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг відкрито 57 нових підприємства, на яких створено 172 робочих місця.
У січні-березні проведено паспортизацію ринків. На території Кропивницького станом на теперішній час діють 22 ринки загальною площею 142019 кв. м. на 6000 торгових місць, з яких для місцевих товаровиробників відведено 100 торгових місць.
Відповідно до даних обліку об’єктів торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг у місті Кропивницькому діють 17 готелів та один дім готельного типу «Маєток» на 532 номери та 1035 ліжко/місць. Найбільшими є готелі «Турист», «Європа», «Рейкарц» та «Київ».
У звітному році по вулиці В’ячеслава Чорновола відкрито новий готель «Апарт», у якому в номерах обладнано кухню з вбудованою побутовою технікою. Також надаються послуги няні, з прання та прасування одягу, зберігання багажу, оренді автомобілів.
Готелі «Дворцовий» та «Рейкарц», дім готельного типу «Маєток» мають відзнаку «Ревізор рекомендує».
Із липня 2018 року розширено повноваження управління торгівлі та побутового обслуговування населення та надано право складати адмінпротоколи за статтями 155 (Порушення правил торгівлі), 156-1 (Порушення законодавства про захист прав споживачів), 159 (Порушення Правил торгівлі на ринках) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За підсумками обстежень закладів торгівлі спеціалістами управління було виявлено низку недоліків щодо відсутності вивісок та режимів роботи, цінників на товар, куточків споживача, документів, які підтверджують якість та безпеку продукції. До порушників застосовано заходи адміністративного впливу у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.
Всього у поточному році управлінню надано 27 протокольних доручень міського голови з питань належного утримання прилеглої території, ліквідації «стихійної» торгівлі, організації святкової торгівлі, розміщення тимчасових споруд, обстеження ВЛМ, наведення порядку на муніципальному ринку «Шахтарський», забезпечення вимог про мовну політику, оновлення інформації про підпорядковані комунальні підприємства тощо.