У Кропивницькому розроблятимуть міську програми розвитку та функціонування української мови
Сьогодні, 29 жовтня, постійна комісія Кропивницької міської ради з питань охорони здоров'я, освіти, соціальної політики, культури та спорту під головуванням депутатки Наталі Чередніченко погодила проєкт рішення Про розробку Міської програми розвитку та функціонування української мови у Кропивницькій міській територіальній громаді на 2025 – 2027 роки.
Участь у засіданні також взяв секретар міської ради Олег Колюка.
Однак спершу Наталя Чередніченко прокоментувала результати опитування мовної ситуації на Кіровоградщині. До слова, ці результати сьогодні оприлюднила перед депутатським корпусом міської ради депутатка Катерина Колтунова.
Опитування тривало із 30 вересня по 18 жовтня 2024 року та охопило 1147 респондентів.
За його результатами, у порівнянні з минулим роком, залишається ще високий показник сфер діяльності, де найчастіше допускаються порушення використання української мови. Найвищі відсотки - за сферою обслуговування споживачів та транспортом - 64,6% та 49,5% відповідно; і в межах 1-2% - заклади охорони здоров’я, медіа, спортивні заклади, заклади освіти та державні установи.
42% респондентів не розуміють важливості спілкування українською мовою, при цьому споживання російського контенту складає 33,1%.
- Результати опитування вказують нам на які сфери життя необхідно звернути увагу саме крізь призму мовного питання. Завдання з розвитку і функціонування української мови відображені в обласній програмі. Кропивницький одне з небагатьох міст де іще не прийнято таку програму. В інших містах ключовим управлінням, яке працює над програмою є управління культури, решта виконавчих органів активно долучаються до роботи над заходами. Вважаємо за доцільне також працювати за таким алгоритмом, - наголосила Наталя Чередніченко.
Члени комісії разом з представниками виконавчих органів міської ради опрацювали наступні кроки — так, управління культури і туризму міської ради почне збір пропозицій до програми, щоб далі до роботи над проєктом могли долучитися і депутати, а запрацювати програма повинна вже в наступному році.
Також члени комісії підтримали ініціативу підготувати звернення до омбудсмена з питань захисту української мови щодо запровадження механізму зменшення кількості слів іншомовного походження в медіа та публічному просторі.