У Кропивницькому наукова бібліотека відкриває для кропивничан філософа і славіста Дмитра Чижевського
Культурно-просвітницька програма «Відкрий для себе Чижевського» відбулася у Кропивницькому в обласній універсальній науковій бібліотеці, яка з гордістю носить ім’я видатного земляка.
Звісно, що до дня народження відомого науковця бібліотекарі підготували кілька виставок. Перша – «Особиста бібліотека Дмитра Чижевського – перлина фонду ОУНБ». На ній представлені видання з автографами та маргиналіями вченого-енциклопедиста та дарчими написами відомих письменників, подарованих науковцю.
До речі, книгозбірня має 297 документів, які читав і з якими працював Дмитро Іванович. Наприклад, його блискуча монографія з історії української літератури, де українська література розглядається в контексті світової, «Історія української літератури: Від початків до доби реалізму».
Є в бібліотеці також праця Чижевського «Антична література в старій Україні». Це виклад, прочитаний на засіданні Секції античної історії Української Вільної Академії в Сполучених Штатах Північної Америки 13 березня 1955 року. Книга має печатки «TSCHI.» та «V». Вони свідчать про те, що відтиск каталогізували та внесли до розділу Varia («Різне») у бібліотеці Гайдельберзького університету.
Зауважимо, що Дмитро Чижевський дуже шанобливо ставився до книг, іноді навіть занадто, чим викликав нерозуміння і підсміювання у сучасників. Всі свої праці обов’язково переплітав, якщо тираж був у палітурці.
Видання, надруковані за часів незалежної України, можна взяти у відділах абонементу та краєзнавства. Тож пропонуємо познайомитись з книгами «Проєкт «Україна». Галерея національних героїв» та «100 видатних імен України», в яких є статті про нашого земляка.
Наполегливо радимо взяти в руки дослідження Юрія Бойка-Блохіна «Дмитро Іванович Чижевський», Ірини Валявко та Надії Жахалової «Родина Марії та Івана Чижевських. Відлуння життя», збірку листів та спогадів «Дмитро Іванович Чижевський і його сучасники».
Ми переконані, що нашим читачам буде цікаво прочитати відому на увесь світ роботу Чижевського «Філософія Г. С. Сковороди» та «Історію української літератури». Впевнені, що вони будуть добрим щепленням від проросійських наративів про другорядність нашої нації та літератури.
Втім, відкрити для себе Чижевського можна було не лише за допомогою книг. Про життя Чижевського на фоні буремних подій першої половини ХХ століття йшлося під час конференції «Хто ми? Історія і сьогодення».
На бібліотечному майданчику просто неба бібліотекарки представляли кропивничанам і гостям міста земляка не тільки як знаного науковця та енциклопедиста, а передусім як людину. До знайомства містян з фактами про життя й наукову спадщину Дмитра Чижевського підійшли творчо: надавали інформаційні аркуші, прикрашені родинним гербом Чижевських.
Щоб занурити учасників акції в атмосферу епохи, коли жив і працював науковець, бібліотекарки створили незвичайну та ефектну інсталяцію, куди помістили стильний крисатий капелюх (такі полюбляв носити науковець), окуляри у роговій оправі, наче Дмитро Іванович тільки-но їх зняв, чоловічий портфель із цупкої шкіри, старовинний телефонний апарат, підсвічники та настільну лампу, як на світлинах початку ХХ сторіччя.
На честь дня народження непересічної людини відвідувачам бібліотеки влаштували і віртуальну мандрівку до Олександрії. Мандрівники прогулялись центральними вулицями міста – ознайомились з архітектурою початку ХІХ століття та зазирнули додому до родини Чижевських. До речі, у фейсбуці на сторінці бібліотеки можна відкрити віртуальний мистецький проєкт «Стежинами Дмитра Чижевського» і побачити світ його дитинства та захоплень, який відтворили учні Олександрійської дитячої художньої школи.
В головному холі книгозбірні впродовж дня можна було подивитись дуже крутий фільм про вченого від компанії Center Media, яка створила віртуального Чижевського, взяти участь у вікторині, перевірити свої знання та уважність й зробити селфі.
Філософ і славіст Дмитро Чижевський дуже любив тварин – собак і котів. Останніх він взагалі вважав посередниками між цим і потойбічним світом. Він із ними спілкувався і стверджував, що коти кращі співрозмовники, ніж люди. Тож фотозону «Філософ, що любив тварин» ми створили з фантастичної краси робіт Тетяни Діанової і прикрасили маленьким віршиком Дмитра Чижевського:
Вікі, о Вікі!
Ти спиш на дивані,
Тобі про науку
Ще мріяти рано!
Хто хоче і собі селфі в капелюсі, як у Чижевського, завітайте до бібліотеки, що носить його ім’я.