Олександр Чельник: висновки аудиторської перевірки КП «Теплоенергетик» є необґрунтованими – готові довести це у суді

Субота, 30 вересня 2023 21:05

Із березня по червень 2023 року Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області перевіряло фінансово-господарську діяльність комунального підприємства «Теплоенергетик». За результатами перевірки аудитори склали акт, у якому вказали, що головне теплогенеруюче підприємство Кропивницького начебто порушило чинне законодавство України і нанесло державі шкоду на суму 126, 3 мільйона гривень.

Категоричну незгоду з висновками комісії і її методами перевірки висловив директор КП «Теплоенергетик» Олександр Чельник під час брифінгу у міській раді у п’ятницю, 29 вересня.

- Аудитори не брали до уваги документацію, яку ми надавали по кожному факту, відмовлялися здійснювати об'єктивний контроль по факту виконаних робіт, - відзначив Олександр Чельник. – Але на підприємстві усе чітко задокументовано і ми готові відстоювати свою позицію у судовому порядку.

Олександр Чельник надав роз'яснення по кожному факту пред'явлених у акті перевірки звинувачень.

За інформацією аудиторської служби, КП «Теплоенергетик» у кінці 2021 року заборгувало ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» за природний газ 109,8 млн грн.

Аудитори вказують, що КП «Теплоенергетик» начебто мав кошти для сплати боргу за природний газ перед ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», але не оплачував його. Таким чином закуповувати блакитне паливо у січні 2022 року довелося за значно вищою ціною у «постачальника останньої надії». В результаті підприємство «переплатило» 34,6 мільйона гривень.

- Так, ми мали борг перед «Нафтогазом» і мали кошти на рахунку, які арештувала виконавча служба саме через борг. Але у грудні 2021 року ми реструктуризували свої боргові зобов’язання і виконавча служба впродовж доби мала зняти арешти з рахунків - це дозволило б підприємству розрахуватися за спожитий газ за нижчою ціною, - відзначив Олександр Чельник. – Проте рахунки були розблоковані лише на початку січня 2022 року, тому нам і довелося звернутися до «постачальника останньої надії». Іншого виходу не було, ми діяли виключно в рамках чинного законодавства України і підтвердженням тому є належним чином оформлені документи. Чому їх не врахували перевіряючи, не зрозуміло.

Наступним пунктом начебто виявлених порушень є завищення на 89,5 мільйона гривень комунальним підприємством  обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги з постачання теплової енергії населенню, установам і організаціям, які фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

- Зрозуміло, що обрахунок різниці між економічно обґрунтованим тарифом і тарифом, за якими надаються послуги споживачам достатньо складний процес, оскільки в різні періоди часу змінюється вартість складників, які формують тариф, - пояснив Олександр Чельник. – Ми обрахували її у сумі 482 мільйона гривень і передали наші розрахунки на затвердження обласній комісії, членом якої, до речі є і представник Держаудитслужби. Обласна комісія без застережень затвердила наші розрахунки. Натомість тепер у аудиторів з’являються якісь інші цифри різниці в тарифах. При чому вони чомусь увесь час плавають: спочатку було 89 мільйонів гривень, потім ця сума зменшилася до 67 мільйонів, потім – до 36 мільйонів, тепер ще одна, вже нова – 65 мільйонів. Чому так? Ми маємо усі розрахунки і готові доводити свою правоту.

Ще одним пунктом складеного акту є відсутність, на думку перевіряючих, підтвердження закупівлі підприємством 141,9 тони солі, чим заподіяна шкода на суму 1,7 мільйона гривень.

- Так, у 2021–2022 роках КП «Теплоенергетик» закупив 236,3 тони технічної солі. Сіль потрібна для пом’якшення води, яка використовується для роботи котлів і турбогенераторів, - повідомив Олександр Чельник. - Аудиторська служба підтверджує завезення на підприємство лише 94,4 тони солі і її висновки ґрунтуються не на документальній перевірці, а на довідці відеоспостереження через систему «Гарпун». Я не знаю, наскільки можна довіряти такій системі, особливо у воєнний час, яка не побачила сім із десяти автомобілів, які доставляли на підприємство сіль. Хочу сказати, що наше обладнання без додавання до води солі не пропрацювало б і доби. Крім того, КП «Теплоенергетик» є режимним об’єктом і заїзд на його територію кожного автомобіля чітко фіксується. Ланцюг фахівців, які ставлять свій підпис у документах, що на різних етапах супроводжують товар і транспорт, складає понад 80 осіб. Документи належним чином оформлені, але представники Держаудитслужби не захотіли з ними знайомитися.

Складений акт перевірки також не підтверджує списання матеріалів вартістю 406,6 тисяч гривень під час виконання робіт із відновлення асфальтового покриття та витрати підрядної організації на роботу машин та механізмів на 193,3 тисяч гривень.

- У першому випадку ми взяли в оренду дорожню техніку і обладнання, уклали трудові угоди зі спеціалістами-дорожниками і власними силами відновлювали благоустрій та асфальтували місця аварійних розриттів на території міста після того, як підрядник, який виграв тендер, не зміг забезпечити належної якості робіт, - підкреслив Олександр Чельник. - Ми заплатили за асфальт та інші матеріали, понесли виробничі витрати, що належним чином зафіксовано документами, а нам ставлять у вину відсутність подорожнього листа на каток, хоч такий лист складати не обов’язково, бо він не є первинним документом. І хоч найпростіше було б перевірити обсяги виконаних робіт безпосередньо, аудитори не зробили цього. У другому випадку йдеться про вивезення шламу з території підприємства на міський полігон відходів. Хочу сказати, що сама наявність шламу свідчить про те, що на підприємстві у технологічному процесі активно використовується сіль. Ми сплатили підряднику за транспортні послуги, оформлена вся необхідна документація із кількістю рейсів і об’ємом вивезеного шламу. Його прийом на полігон теж підтверджено оформленими накладними. Але підприємство-підрядник не вело у себе якусь документацію на автомобілі. Який стосунок ми маємо до такої документації?

Перевірка ставить у вину керівнику підприємства і незаконну виплату працівникам "Теплоенергетика" 1, 4 мільйона гривень преміальних виплат.

- Під кожну таку виплату керівники підрозділів складають службові записки, у яких зазначається обсяги понаднормових виконаних робіт, умови їхнього виконання, - наголосив Олександр Чельник. - Як приклад, можу навести ремонт ємностей на очисних спорудах водовідведення на селищі Новому. У цих ємностях, яким понад 50 років знаходяться фекалії. Ремонтні роботи можна розпочати лише після того, як видалити наповнення боксів і не все можна відкачати насосами. Людям доводиться спускатися на глибину 7-8 метрів і лопатами та відрами вичерпувати цю жижу.  Таких випадків можна навести багато. Невже працівники у такому випадку не заслуговують на додаткове винагородження, передбачене Статутом підприємства і Колективним договором. Тим більше, що премії виплачувалися не з основного виду діяльності, який, на жаль, є збитковим, а з додаткових робіт, від виконання яких ми заробили 4,5 мільйона гривень.

Матеріали аудиту передані до правоохоронних органів, КП «Теплоенергетик» фігурує у чотирьох кримінальних провадженнях.

- На мою думку аудитори діяли упереджено і не брали до уваги надані нами підтверджуючі документи, - зробив висновок Олексангдр Чельник. - Зараз я даю свідчення у прокуратурі і, в разі потреби, готовий доводити у судовому порядку, що звинувачення висунуті проти нас є необґрунтованими.

Усі новини