«Мистецтвознавчі читання» до дня народження Олександра Осмьоркіна відбулися у Кропивницькому

П'ятниця, 4 грудня 2020 15:09

У Кропивницькому меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулися традиційні «Мистецтвознавчі читання» з нагоди дня народження та пам'яті професора живопису Олександра Осмьоркіна.

Метою науково-просвітницького проєкту стало залучення студентів, викладачів вищих навчальних закладів мистецького та гуманітарного профілю, учнів, викладачів художніх шкіл до наукового дослідження і популяризації творчості всесвітньо відомого художника і педагога Олександра Осмьоркіна, а також архітектурної діяльності Якова Паученка та інших видатних містобудівничих Єлисаветграда, творчої спадщини художників-земляків.

- Формат проведення заходу - конференція. Щоправда цьогоріч, у зв’язку з встановленням карантину та відповідно забороною проведення всіх масових заходів, науково-просвітницький проєкт проводився заочно-дистанційно. Доповіді його учасників з відповідними ілюстраціями незабаром будуть представлені на веб-сайті музею у розділі «Вибрані події», - зауважила директор художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна Віта Чернова.

Темою цьогорічних читань стали «Абстракції у творчості художників-земляків». І такий вибір невипадковий, адже Олександр Осмьоркін писав у своїх спогадах: «Я пройшов весь шлях аналітичних пошуків в живопису. Тут були і імпресіонізм, і кубізм, і таке інше». Саме про мистецькі пошуки видатного майстра живопису Олександра Осмьоркіна на початку його творчості йде мова в підготовлених доповідях провідного наукового співробітника музею, фахового мистецтвознавця та заслуженого художника України Андрія Надєждіна «Олександр Осмьоркін в мистецькому житті Києва початку 1910-х років. Формування творчого світогляду». Про Олександра Осмьоркіна писала головний зберігач фондів музею музичної культури імені Кароля Шимановського, знаний краєзнавець Олена Классова у своїй праці «Вплив нових тенденцій європейського живопису кінця 19 – початку 20 ст. на ранню творчість Олександра Осмьоркіна».

А ось про сучасних художників Кіровоградщини – народного художника України Михайла Надєждіна, заслужених художників України Наталю Федоренко, Григорія Гнатюка та Андрія Надєждіна, членів Національної Спілки художників України Ігоря Смичека, Федора Лагна, Андрія Хвороста та Ольгу Пунгіну, живописця Володимира Остроухова, твори яких означені безпредметністю, абсолютизацією враження і самовираження засобами геометричних фігур, ліній та кольорових плям, представили мистецтвознавчі дослідження студенти художньо-графічного відділення мистецького факультету Центральноукраїнського державного  педагогічного університету ім. В. Винниченка на чолі з науковим керівником кандидатом мистецтвознавства, доцентом кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Оленою Кириченко.

- Викладач є одним з ініціаторів започаткування «Мистецтвознавчих читань». Отримуючи в 2011 році звання лауреата обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «Мистецтвознавство та історія мистецтв», Олена Кириченко запропонувала науковцям музею організувати щорічний просвітницький захід, участь в якому мотивувала б студентів більш зацікавлено вивчати історію образотворчого мистецтва нашого міста й області. Тому й цього разу, демонструючи особистий приклад своїм студентам, підготувала доповідь «Візуальна мова абстрактної форми в темах і образах митців Кіровоградщини», - говорить директор художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна Віта Чернова.

Для багатьох шанувальників абстрактного живопису стануть своєрідним відкриттям мистецтвознавчі розвідки про випускників Дніпропетровського державного художнього училища імені Євгена Вучетича, нині членів Національної Спілки художників України Оксану Журавель (Надєждіну) та Володимира Товкайла.

Так, про особливості індивідуального художнього почерку мисткині з талановитої родини художників Надєждіних та її доробки нефігуративного мистецтва, що утверджують принципи вільного творчого пошуку, розповідається в доповіді «Абстрактний світ живопису Оксани Журавель (Надєждіної)», яку підготував її брат Андрій Надєждін. Ось як він характеризує творчість художниці: «Її композиції – це особливе, асоціативно-знакове сприйняття образів сучасності».

Неординарним мистецьким поглядом на творчість художника Володимира Товкайла з міста Світловодська, якого вважають представником символіко-філософської  течії в українському живопису, є доповідь молодої художниці, яка активно займається педагогічною діяльністю на посаді завідувачки відділу образотворчого мистецтва Дитячої школи мистецтв міста Кропивницького, Ольги Краснопольської «Символіка живопису Володимира Товкайла».

Цікавий факт - більшість з художників, творчість яких стала предметом досліджень учасників «Мистецтвознавчих читань», є лауреатами обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «новітні спрямування».

- Знайомлячись з доповідями, розумієш, що образотворче мистецтво в усіх його художніх напрямках відображає в кольорі реальний світ, в якому ми живемо, а ще наші почуття, думки, сумніви, надії та бажання пізнати всесвіт і сенс буття, - відзначила Віта Чернова.

Усі новини