Кропивницький впевнено рухається у напрямку інтенсивного розвитку міської інфраструктури
Зустрічі міського голови Кропивницького Андрія Райковича з мешканцями міста стануть основною формою його звіту перед громадою за результатами п’ятирічної діяльності на посаді очільника міста.
Сьогодні, 03 жовтня, Андрій Райкович обговорив досягнення і проблеми громади з мешканцями багатоповерхівок по вулицях Полтавській, 28 і Гагаріна. 12.
- П'ять років тому, коли я приступив до виконання свої обов’язків, я бачив ключові проблеми міста – впродовж багатьох років обласний центр інфраструктурно не розвивався. Не було доріг і розв'язок, комфортного транспорту, занедбана медицина. Освіта - технологічно відстала: школи і садочки - без тепла, спортивних залів, харчоблоків і якісного інтернету. Місто не було чим прибирати, коли сніг. Ми боялись весни, щоб не втопилась центральна частина. На вулицях або геть не було світла, або старі жовті ліхтарі. Ремонту чекали сотні ліфтів. Давно були без ремонту об'єкти у сферах спорту, культури, комунального сектора, - відзначив під час зустрічей Андрій Райкович. - Тому для мене, як для міського голови, для нашої команди головним було те, чим ніхто останні 30 років грунтовно не займався - розбудова міста. Масштабні інфраструктурні об’єкти. Дороги, транспорт, комунальний простір. Це – ключове, бо це - комфорт, це статус міста, це - робочі місця. А сьогодні мені важливо звірити з вами правильність обраного курсу і врахувати ваші пропозиції у програми соціально-економічного розвитку Кропивницького, які формуються вже для наступного, 2021 року.
Мешканці будинків під час зустрічі були активними, вони підтримали намагання міського голови акцентувати увагу міської влади на вирішенні ключових, загальноміських проблем, важливих для всієї громади.
Передусім – це дорожня і транспортна інфраструктури. Не можна не помітити 38 капітально відремонтованих магістральних доріг, реконструйовані транспортні розв’язки з інтенсивним рухом, які розвантажили центр і з’єднали його з околицями і спальними районами. Більше півмільйона квадратних метрів відремонтованих вулиць, тротуарів, дворів. «Арка», дамба на Інгулі, два мости — Полтавський і через Біянку. Гребля на Сугоклеї. Нарешті - 70 нових автобусів і тролейбусів, 2 нових “соціальні” таксі. Це не просто комфорт для людей, це - новий час транспорту.
Суттєві зрушення відбулися і в розвитку освітньої і медичної галузей. У Кропивницькому з’явилися новітні, по сучасному оснащені інсультний і гемодіалізний центри, 12 боксів сучасного дитячого інфекційного відділення, яке, по — суті, змогло взяти на себе головний удар коронавірусу, перший в місті комунальний діагностичний центр, комфортний пологовий будинок, три амбулаторії сімейної медицини, рентгенвідділення, нове приймальне відділення стаціонару №1 Центральної міської лікарні. А крім того, придбано два реанімобілі, дві «швидкі» і два спец авто для закладів охорони здоров’я. В лікарні швидкої медичної допомоги за 30 років відремонтовано травмпункт, встановлено 2 рентгенапарати, сучасне хірургічне обладнання.
Мешканці відразу згадали і чутки, які розповсюджувалися містом під час перенесення пологового будинку №2 з лікарні Святої Анни до пологового будинку №1 і створення потужного міського перинатального центру.
- Ми пам’ятаємо, тоді з’явилися люди, які переконували – лікарню Святої Анни звільняють, щоб продати і на цьому заробити. А насправді сьогодні тут повноцінно функціонує такий потрібний місту гемодіалізний центр. - ділилися учасники зустрічі. – До речі, є такі, що і сьогодні активно поширюють розголос, що ви хочете виселити лікарню з історичного приміщення на Дворцовій, щоб і його приватизувати.
Люди відверто іронізували над такими чутками, розуміючи їх масштабну нелогічність.
- Історична будівля колишнього водолікувального бальнеологічного закладу Гольденберга була, є і буде закладом охорони здоров’я у Кропивницькому, - запевнив Андрій Райкович. – Ми розуміємо, що так говорять ті, кому нічого сказати по суті. Цьому приміщенню потрібен капітальний ремонт. Оскільки це, крім всього, історична пам’ятка – ремонт буде дороговартісним і довгим у часі. А тим відділенням, які сьогодні тут перебувають у непристосованих умовах, ми створимо належні – у лікарні МСЧ -19, яка будувалася, як сучасний багатопрофільний медичний заклад, з можливістю облаштування тут найсучаснішого обладнання і впровадження новітніх методик лікування. Паралельно готуємо і ремонт дороги, яка з’єднає лікарню з іншими мікрорайонами громадським транспортом.
Не менш важливими є зрушення і в галузі освіти Кропивницького За 5 років в освіту Кропивницького спрямовано 4,5 мільярди гривень, на капремонти закладів витрачено 52 мільйони гривень. Реконструйовано 27 шкільних спортзалів, капітально відремонтовано систему опалення у 22, а дахи - у 21 закладі. Відремонтовано 10 їдалень, 8 актових залів. Повністю утеплено - 8 закладів, замінено теплотраси у 19. Збудовано газову котельню - на 4 заклади. 90% всіх вікон вже замінено. У Кропивницькому діють 3 сучасних інклюзивних центри. 15 млн. грн. місто спрямувало на комп’ютерну і матеріально-технічну базу шкіл: більше півтисячі комп'ютерів, більше 100 предметних кабінетів та інтерактивних комплексів. 9500 нових парт в нову українську школу, більше 9 млн.грн на благоустрій 16-ти закладів.
- На перший погляд. це доволі вражаючі, як для нашого міста, цифри. Ми з власного бюджету збільшили фінансування освіти у 2 рази. Але виділеного ресурсу наразі вже не вистачає. – акцентував увагу Андрій Райкович. - Ми частково фінансуємо зарплату педагогам, бо не вистачає субвенції. Ми забезпечуємо харчування 1-4 класів, пільгові категорії, платимо стипендії вчителям і учням за перемоги в олімпіадах. У нас стало більше медалістів. Але час диктує нові виклики. Вже достатньо юристів, менеджерів і психологів. Тепер потрібні грамотні ІТ - спеціалісти, освічені інженери, технологи, навчена робоча сила. Тому курс — на математику, фізику, біологію, хімію, широку ай-ті грамотність і всебічну профорієнтацію. Але я хочу, щоб ви знали, що у нас немає жодної школи чи садочка, де б ми за 5 років не зробили хоча б один — два позитивних кроки.
Андрій Райкович висловив переконання, що все зроблене у місті - це ті необхідні маркери, які дозволяють Кропивницькому впевнено стати на шлях розвитку власної інфраструктури. І не просто стати, а рухатись вперед.
- Ми, образно кажучи, за 5 років зайшли в символічний клуб міст, які розбудовуються, - підкреслив міський голова. - Варто зазначити, що це лише початок. Я знаю, що реалізованих проєктів іще недостатньо. Але давні, якщо хочете, болючі критичні комунальні рани ми, в основному, закрили.
У той же час, мешканців багатоповерхівок турбували свої, «містечкові» проблеми: ремонт прибудинкової території, застарілі інженерні комунікації в підвалах будинків. непрацюючі ліфти тощо.
Андрій Райкович запевнив, що разом із вирішенням ключових питань загальноміської інфраструктури, у міської влади з'являються можливості зосередитися і на цих проблемах.
- Ми плануємо уже із наступного року передбачати в міському бюджеті мінімум 15 мільйонів гривень на ремонти прибудинкових території, - акцентував увагу міський голова. Я розумію важливість цього питання для вас. Крім того, я дав доручення опрацювати можливість виділення додаткової субвенції міським ЖЕО для проведення поточних ремонтів у під’їздах багатоповерхівок. З цим до мене масово звертаються мешканці житлових будинків. Так не повинно бути і це питання необхідно врегулювати .Але маємо ще дуже багато і розпочатих масштабних програм.