Інсталяція старовинних вишиванок прикрасила музей І.К. Карпенка-Карого у Кропивницькому

П'ятниця, 25 червня 2021 09:45

На День вишиванки, що відзначався 20 травня, у Кропивницькій міській раді  управління культури і туризму презентувало спеціальну інсталяцію зі старовинними вишиванками.

Як розповіла тоді очільниця управління Анна Назарець, жіночі сорочки початку ХХ століття з домотканого полотна і з автентичною вишивкою належали до приватної колекції нашої землячки Олени Маркітанової,  котра  вже багато років мешкає за кордоном. Пані Олена захоплюється етнографією, що спонукає її викуповувати вишиті сорочки навіть на аукціонах. Тепер же через своїх родичів вона передала їх у дар рідному місту і вони  вже стали частиною його культурного надбання.

Та хіба достатньо для споглядання диво-вишиванок одного дня на рік?І Аби продовжити їхнє життя, Анна Назарець пообіцяла, що сорочки будуть передані на постійне зберігання до міського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого.

І ось, напередодні Дня Конституції України, в одному з експозиційних залів цього  культурного закладу міста відкрилася фотозона, яка відтворює куточок української світлиці: навколо старовинної скрині, куди дівчата складали посаг, готуючись до весілля і вишиваючи сорочки та рушники, стоять манекени у сорочках, вишитих червоними і чорними нитками й оздоблені  мережками. Можливо, саме в таких сорочках  дівували україночки в ту пору, коли тут мешкав  Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Тлом  для сорочок служать рушники, вишиті гладдю та хрестиком з  орнаментальним плетеним мереживом.  Над ними розгорнуло свої оберегові крила вишиване покривальне полотно, подібним якому в давнину застеляли ліжка. Останні зазначені  предмети побуту  –  з колекції родин письменників Миколи Смоленчука, Світлани Барабаш та співробітниці музею Лідії Балабась.  Хронологічно рушники і покривальне полотно датують 30-60-ми роками ХХ століття. Географічно вони представляють Бобринецький, Олександрівський і Онуфріївський райони нашої області.

Музейники разом із управлінням культури і туризму Кропивницької міської ради гостинно запрошують усіх охочих  не тільки ознайомитися з історією родини визначних українських театральних діячів, які мешкали у будинку у ХІХ – на початку ХХ століття, а ще й сфотографуватися біля раритетних вишиванок.

 

Усі новини