Бієнале «Велюровий кіт» запрошує кропивничан в музей Олександра Осмьоркіна
З нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, який відзначається 09 листопада, художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна вже вдруге презентує Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова. Ця унікальна мистецька акція започаткована музеєм за підтримки управління культури і туризму Кропивницької міської ради у 2020 році, а одним із його співорганізаторів є Кіровоградська обласна організація Національної Спілки художників України. Про виставку розповіла директорка художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна Віта Чернова.
- Метою арт-проєкту є збереження та розвиток оригінальних народних традицій в сучасному самодіяльному та професійному образотворчому мистецтві, популяризація образотворчого мистецтва як одного з дієвих засобів розвитку української культури та увічнення пам’яті оригінального майстра наїву, художника-земляка, члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України Андрія Ліпатова, який за фахом був інженер-механік, а за покликом душі – художник. Він прожив коротке, але надзвичайно світле життя. Його оригінальні картини експонувалися на виставках та фестивалях народного, декоративно-прикладного та наївного мистецтва не лише в Україні, а й у Франції, Великобританії та Ірландії. Твори талановитого художника знаходяться в збірках багатьох музеїв і приватних колекціях в Україні та за кордоном. Мурал із зображенням його картини «Променад на Дворцовій», виконаний в 2019 році на стіні Музею мистецтв з нагоди 265-річчя Кропивницького, є оригінальною візитівкою міста, - розповідає Віта Чернова.
У фондах художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна зберігається картина Андрія Ліпатова «Велюровий кіт», яка й надала назву арт-проєкту та стала основою логотипу Бієнале. «Цей твір з образом велюрового кота не лише відображає погляд автора на навколишній світ та є його своєрідним автопортретом, на що вказує монограма «А.Л.», що прикрашає бік кота, а й, завдячуючи своїй безпосередності та високому мистецькому професіоналізму, відображає й загальні настрої двох мистецьких напрямків - наївного мистецтва та примітивізму», – саме таке пояснення надається в науковій концепції Бієнале її автором, провідним науковим співробітником музею, мистецтвознавцем, заслуженим художником України Андрієм Надєждіним, який, на жаль, раптово пішов з життя 19 жовтня, але встиг надати свої нові графічні доробки для участі у виставці.
В 2022 році Бієнале відбувається у віртуальному форматі у зв’язку з введенням воєнного стану в Україні. Експозицію виставки складають понад 250 творів майже 80 авторів з різних регіонів України – Кропивницького та Кіровоградської області, Києва, Одеси, Дніпра, Полтави, Чернівців, Дрогобича, Мукачева, Ірпіня, Кременчука, а також з інших країн, куди змушені були виїхати наші співвітчизники з початком повномасштабного воєнного вторгнення Російської Федерації в Україну.
Учасниками виставки стали як професійні митці – члени Національних Спілок художників, майстрів народного мистецтва України, фотохудожників, архітекторів, так і художники-аматори, різні за фаховою освітою, які успішно реалізуються в образотворчому мистецтві. Активно взяли участь у Бієнале також студенти вищих навчальних закладів мистецького спрямування – Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, факультет педагогіки, психології та мистецтв, кафедра мистецької освіти (м. Кропивницький), Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Михайла Бойчука, Кропивницького будівельного фахового коледжу та вихованці художньої студії Центру молоді з інвалідністю «Сильні духом» Кіровоградської обласної громадської організації матерів дітей-інвалідів та інвалідів «Серце матері».
З творчими роботами учасників виставки Другого Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова можна ознайомитися на вебсайті музею http://osmerkinmuseum.kr.ua/hmus/bien2022/b2022.html