«Безпечне місто»: територія радіоактивного захоронення «Веселівське родовище» пройде процедуру ремедіації

П'ятниця, 26 березня 2021 15:46

Сьогодні, 26 березня, Кропивницький міський голова Андрій Райкович провів робочу зустріч з фахівцями ТОВ АФ «Україна», які  допомагають місту в розробці проєкту реабілітації  зони захоронення радіоактивних матеріалів на території «Веселівського родовища» поблизу Кропивницького.

На землях  Веселівського кар’єру захоронено 224 контейнера з рівнем радіації до 300 мкР. У 2017 році спецінспектори міської ради виявили тут несанкціоноване розриття грунту. Невідомі порушники, використовуючи важку техніку: екскаватор, навантажувач, вантажні автомобілі, планували  дістати  метал, щоб здати його в брухт.

Міська влада Кропивницького на це зреагувала миттєво і припинила незаконні роботи. Щоб уникнути повторних спроб розкопок захоронення металевими вандалами, було вирішено розробити відповідний проєкт реабілітації радіоактивного могильника і зробити територію радіологічно безпечною.

Партнерами міста у вирішенні цього складного питання виступили провідні спеціалісти  Швеції і Норвегії, фахівці Державного агентства України з управління зоною відчуження, ТОВ АФ «Україна». Восени відбулася перша онлайн зустріч сторін, а вже сьогодні виконавці відзвітували про перші результати  виконання проєкту.

Загалом, його реалізація розрахована на два роки. Наразі спеціалісти завершують перший етап – збір інформації і вступають в другу фазу – попередню оцінку ризиків. Наступним етапом буде розробка  програми моніторингу та виконання попереднього аналізу варіантів реабілітації. Другий рік роботи займе вибір оптимального варіанту реабілітації і розробка технічного рішення з виготовленням проєктно-кошторисної документації..

Андрій Райкович підкреслив що надзвичайно цінує розпочату співпрацю, адже проблема забруднення є довгостроковою і вирішити її місту вкрай необхідно.

- Місто зацікавлене у вирішення цієї проблеми. В Кропивницькому, де живе понад 230 тисяч людей, тривожний рівень онкозахворювань, тому для нас вкрай важливо, щоб ця територія була захищеною і безпечною, відповідно до усіх міжнародних стандартів, - наголосив Андрій Райкович. - Тому ми і розпочали діалог, пошук сучасних програм, що гарантуватимуть надійний радіоактивний захист. Ми готові до тісних комунікацій із вашою робочою групою, щоб якомога швидше отримати грант, який допоможе здійснити ремедіацію цього захоронення.

Натомість представники Норвезького агентства з радіаційного захисту високо оцінили роботу міської ради в напрямку вирішення цього надважливого питання. Тож місто має всі шанси якісно реалізувати цей стратегічний проєкт.

Цього дня спеціалісти  ТОВ АФ «Україна» виїхали безпосередньо на територію «Веселівського родовища», щоб на місці оцінити ситуацію, зробити з допомогою квадрокоптера світлини місцевості, заміряти радіологічний фон.

Усі новини