Андрій Райкович: для вирішенням проблеми стабільного теплопостачання змогли об’єднати зусилля усі гілки влади України
Підписанням Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України та Асоціацією міст України завершився довгий і складний процес координації дій органів місцевого самоврядуванні і центральних органів влади із забезпечення сталого проходження цьогорічного опалювального сезону в Україні.
Це відзначив Кропивницький міський голова Андрій Райкович, звертаючись до громади міста перед початком засідання виконавчого комітету міської ради сьогодні, 09 лютого.
- Особливістю опалювального сезону 2020 – 2021 років є входження України в європейський ринок газу, - акцентував увагу очільник міста. – Ми маємо європейські ціни на блакитне паливо, розмір яких формують багато чинників. Відповідно, у січні поточного року, коли ринкова вартість газу виросла на 50% у порівнянні з його ціною, закладеною у тарифи на послуги централізованого теплопостачання, виникла значна соціальна напруга. Свої перестороги тут мали і мешканці – споживачі послуг, і їх надавачі – теплоенергетики, і міська влада, і я, як міський голова.
Тепловики відразу перерахували свої тарифи, оскільки працювати з чинними – означає мати щомісяця близько 100 мільйонів гривень збитків, які б лягли на плечі міського бюджету. Це привело б до того, що місто Кропивницький повністю втратив свій бюджет розвитку на 2021 рік і про реалізацію багатьох інфраструктурних проєктів, необхідних громаді міста можна було б забути найближчим часом.
З іншого боку, у міської ради не було законодавчих підстав самостійно, без погодження з Кабміном і НКРЕ, підвищувати тарифи на централізоване теплопостачання. Враховуючи паралельне зростання ціни на електроенергію, воду, підвищення рівня прожиткового мінімуму, які безпосередньо впливають на розрахунок вартості послуги теплопостачання, ситуація заходила у глухий кут, вихід з якого кожному місту в Україні доводилися б шукати самотужки.
- Ситуацію у Кропивницькому значно погіршували проблеми зі станом і віком теплогенеруючого обладнання, особливо великих котелень, з їхніми кілометровими мережами, низьким ККД, високою аварійністю, - підкреслив Андрій Райкович. – У такій ситуації, коли не можна підвищувати тариф на тепло, і коли безрезультатним виглядає перекладання відповідальності за стан речей на центральні органи влади, ми обрали інший шлях.
Міські голови міст, об’єднаних в Асоціацію міст України, почали активно шукати компенсаційні механізми, які б дозволили стабільно провести поточний опалювальний сезон і активно запрошувати до цієї роботи урядовців, представників Офісу Президента.
- Той факт, що вся теплоенергетика України має загальний борг в 50 мільярдів гривень свідчить, що це велика проблема, яка має довгу історію, але потребує обов’язкового вирішення. – наголосив міський голова. – І до цієї справи мають долучитися усі учасники процесу. Таким чином народився Меморандум, текст якого ми доопрацьовували ще вчора. Меморандум має стати своєрідним дороговказом на цей рік. Він демонструє напрям, в якому мають рухатися органи центральної влади у розробці необхідних нормативних документів, що складуть відповідну систему компенсацій збитків теплогенеруючим підприємствам від різниці в тарифах і забезпечать їм стабільне постачання газу. Таким чином, головною позицією Меморандуму є фіксація того факту, що всі збитки, які понесуть тепловики у поточному році не ляжуть тягарем на плечі місцевого самоврядування. У цьому ми досягли домовленостей і Меморандум від АМУ сьогодні, 09 лютого, підписали її голова Володимир Кличко та шість очільників міст, що представляють усю географію України від Маріуполя до Львова.
Робота над Меморандумом вперше продемонструвала взаємодію усіх гілок влади в Україні, яка поклала початок розв’язанню складної проблеми, накопиченої роками і дозволила стримати зростання тарифів.
Міська влада Кропивницького має намір ефективно використати ситуацію, яка склалася, і активно продовжуватиме розробку нової схеми теплопостачання обласного центру.
- Це сьогодні стратегічне питання №1, - поділився Андрій Райкович. – Ми його вирішуємо під егідою фахівців програми USAID ESP “Енергетична безпека”. Це проєкт, який потребує значних фінансових вкладень і, безумовно, ми розраховуємо на інвестиційні ресурси. За попередніми розрахунками вартість нової системи теплопостачання може складати до 20 мільйонів євро. І тут відсутність державного регулювання ціни на газ якраз може стати фактором, що дозволить залучити до реалізації проєкту ефективного приватного інвестора. Впродовж минулих п’яти років ми не брали кредитів, щоб не перевантажувати міський бюджет, готувалися до залучення потужної інвестиції саме під модернізацію системи теплопостачання. І сьогодні місто готове приймати такого інвестора.