Алея Почесних воїнських поховань у Кропивницькому - символ пам’яті та вдячності, нагадування про цінність і ціну власної свободи
Сьогодні, 15 лютого, у Кропивницькій міській раді відбулася чергова зустріч із родинами загиблих військовослужбовців. Ключова тема обговорення — реконструкція Алеї почесних воїнських поховань Далекосхідного кладовища та затвердження ескізів памʼятників полеглим захисникам і захисницям. Гіркий привід для зустрічі, гірким був і її початок, адже тільки сьогодні Кропивницький попращався одразу із п'ятьма своїми Героями. Учасники зустрічі ушанували пам'ять усіх загиблих українських синів і дочок за свою Батьківщину хвилиною мовчання.
Першим взяв слово заступник міського голови Олександр Мосін.
- Міська рада зініціювала цю зустріч, щоб обговорити питання увіковічнення памʼяті наших Героїв. Сьогодні ми маємо вирішити одразу декілька питань. Нам усім разом треба подбати про створення гідного місця пошанування, Алеї памяті, меморіалу, щоб він був занесений до переліку Памʼятних місць, за утримання якого далі відповідатиме міська влада, а прийдешні покоління могли прийти сюди і схилити голови на знак глибокої пошани. В нашому місті, та певно, що й у інших, ніхто в сучасній Україні не зіштовхувався з тим, як будувати такі Меморіали. Тому це наскільки важливий, настільки ж і складний для всієї громади проєкт. Його публічно ми презентували іще перед експертизою. Опісля — тендерні процедури. І наразі вже є підрядна організація, яка й розпочала роботи, - відзначив Олександр Мосін. - Хочу усіх запевнити, що міська влада Кропивницького робила і буде робити усе, аби жертовність наших земляків була гідно пошанована. Переконаний, що у нашому місті ми разом реалізуємо цілісну систему заходів, які увічнять пам’ять полеглих Героїв, збережуть і поширять інформацію про їхню відвагу, мужність та військові вміння у боротьбі з ворогом, особистий героїзм. Їхні вчинки обов’язково мають стати взірцем для усього українського народу, важливим прикладом для виховання майбутніх поколінь.
Детальніше про сам проєкт реконструкції Алеї почесних воїнських поховань Далекосхідного кладовища говорив заступник міського голови Олександр Вергун.
- Роботи з реконструкції Алеї почесних поховань на Далекосхідному кладовищі розпочаті і ведуться. На жовтень 2023 року ми отримали повний проєкт з експертизою. У листопаді - тендер. А вже 15 грудня було укладено договір на виконання робіт. Загальна вартість проєкту наразі становить. 28,2 млн грн.
Торік на старті будівельних робіт було закуплено необхідні матеріали - пісок, відсів, будівельний камінь - складові для приготування будівельної суміші, таким чином було використано 198 тисяч гривень. Роботи продовжились і в новому, 2024 році. Наразі залито фундамент для будівництва огорожі Алеї - використано 800 тис. грн. Загалом від початку робіт використано майже 1 млн грн. Роботи ведуться і зараз. І в більш інтенсивну фазу перейдуть з настанням сприятливих погодних умов.
Перезентував Олександр Вергун і рекомендації щодо облаштування місць воїнських поховань від Українського інституту національної пам'яті та Міністерства у справах ветеранів України. В міській раді навіть підготували макети памятників в масштабі один до одного, які пропонує встановлювати Інститут національної пам'яті.
Обговорення ескізів памятників виявилося достатньо емоційним, адже кожна мати чи батько, дружина чи вже дорослі діти, які втратили своїх найрідніших через цю кляту війну, хочуть якнайкраще вшанувати їхню память.
Аби об’єднати усіх навколо прийняття єдиного рішення слово взяв архієпископ Кропивницький і Голованівський Православної Церкви України Марк.
- Дуже важка розмова, бо ви всі говорите від імені мертвого. Війна продовжується … А ще ж є родини, які отримали скалічених. І дуже прикро, що ви на цьому починаєте конкурувати, мірятися. З позиції церкви ми до памʼятників ставимося байдуже, на могилі має бути деревʼяний хрест і цього досить. Але раз мова йде про Пантеон, то там уже і завдання інші. Моя особиста думка — і на Далекосхідному кладовищі Алея памяті має бути подібною до Рівнянського кладовища. Але якщо ви вже хочете зберегти демократичний устрій — проголосуйте за це. Не сваріться, зберігайте єдність. Бо якщо ми в цьому будемо сваритися, то ми не вартуємо памʼяті тих, хто поклав за нас життя.
Більшість учасників зібрання з голосу підтримали пропозицію встановлювати памятники полеглим військовим за зразком Алеї почесних поховань Рівнянського кладовища — ця пропозиція лунала від самих родичів. Але все ж таки, аби рішення приймалося максимально демократично з урахуванням думок і позицій кожної родини дійшли згоди - наступну зустріч провести у форматі голосування за ескізи пам'ятників з відповідними бюлетенями.
Ця Алея Слави має бути не просто місцем поховання, а Пантеоном Героїв, символом державності, територією ушанування тих, хто присвятив життя Україні, символом пам'яті, гордості та вдячності військовим. А ще вона буде місцем тиші, роздумів для відвідувачів, нагадуватиме про цінність і ціну миру і свободи. Щоб кожний, хто прийшов сюди – бачив: тут спочивають українські Воїни!
Щоб ми могли із покоління в покоління передавати історію звитяги українців, як це роблять американці на своєму Арлінгтонському цвинтарі чи англійці на Бромптонському кладовищі.
Щоб це святе місце об’єднувало живих, приносило людям відчуття гордості за свою країну, за причетність до історії великого народу.
Окрім цього учасники зустрічі обговорили також питання розміщення в місті великого екрану, на якому транслюватимуться в режимі «нон-стоп» інформація та портрети земляків - Героїв і підготовки випуску продовження Книги пам'яті “Непереможені”.