У художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відкрилася виставка мініатюр Володимира Крутоуса

П'ятниця, 29 березня 2019 10:26

В Кропивницькому в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулася презентація персональної виставки скульптурних мініатюр Володимира Крутоуса, яку митець назвав «Мені!» і невипадково, бо саме в день вернісажу він відзначав свій 50-річний ювілей.

Володимира Крутоуса знають, перш за все, як тележурналіста, його дитячі передачі «Кукарача», «12 балів», «Засинайка» на обласному телебаченні завжди захоплювали не лише малечу та юнаків, а й дорослих, нині ж він разом зі своєю колежанкою Наталією Устименко керує дитячою кіно-теле-студією «Ку-раж», крім того веде свій авторський блог.

За фахом  Володимир Крутоус інженер-електромеханік, у свій час  успішно закінчив Кіровоградський інститут сільськогосподарського машинобудування, який зараз вже Центральноукраїнський національний технічний університет, а потім ще й викладав там, а за покликанням – митець.

Скульптурною мініатюрою, зокрема військово-історичною тематикою, займається фактично з дитинства. «Мабуть, років з восьми я почав виліплювати фігурки з пластиліну, потім перейшов на дріт, шкільні гумки. А коли мені до рук потрапив пінопласт, то в ньому я побачив ідеальний матеріал. Перша вирізана з нього фігурка у мене збереглася й по сьогодні», - зізнається автор, який створив понад тисячу робіт, значна частина з яких знаходиться у приватних колекціях в Україні, Данії, Канаді, Німеччині, Норвегії, Польщі, Росії, США. Він є учасником багатьох обласних та всеукраїнських виставок декоративного мистецтва, неодноразово представляв персональні виставки в обласних краєзнавчому та художньому музеях, обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І.Чижевського в Кропивницькому, в Світловодському краєзнавчому музеї, а також в Київському Палаці культури «Україна».

Слід зазначити, що мініатюра Володимира Крутоуса має такі напрямки: українська (починаючи з давніх слов’ян та закінчуючи вояками УНР), іноземна (Польща, Туреччина, Франція), релігійні однострої та краєзнавча. Усі мініатюри створені на основі історичних матеріалів та досліджень майстра, недаремно ж він є членом Українського геральдичного товариства. Військові відтворюють одяг, амуніцію та озброєння, характерні для певної епохи, а релігійні – одяг православного, католицького та протестантського духовенства. Твори виготовлені в єдиному екземплярі в масштабі 1:23. При їх створенні в техніках різьблення та авторських новацій використовуються такі матеріали: деревина, пінопласт, жерсть, нитки, фарби, папір, дріт.

Експозицію нинішньої персоналії складають майже півтори сотні мініатюр із серій: «Українське козацтво», «Військо Запорозьке», «Характерники», «Україночки», «Янголи-охоронці» та «Історична портретна галерея», створених у 2000-2019 роках. Цікавим доповненням виставки є кольорові фото Володимира Крутоуса різних років, що презентують його на виставках декоративного мистецтва та під час роботи на телебаченні, а також інсталяція «Майстерня митця» з предметів творчої праці та інших матеріалів, що використовуються ним під час створення мініатюр. Своєрідним сюрпризом для всіх під час відкриття виставки став показ відеосюжетів про творче захоплення Володимира Крутоуса, які у свій час демонструвалися не лише на обласному, а й на всеукраїнських телеканалах.

Тож, вернісаж Володимира Крутоуса відбувався не так як завжди – феєрично, з душевним щемом і водночас патріотично, по-козацьки. З ювілеєм і відкриттям персональної виставки його вітали голова обласного відділення Українського геральдичного товариства заслужений архітектор України Віталій Кривенко, координатор обласного осередку Національної Спілки майстрів народного мистецтва України заслужений майстер народної творчості України Олександра Пренко, провідний методист декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва обласного центру народної творчості Наталія Демехова. Вітання звучали від міського управління культури і туризму, колективу обласного художнього музею, колег-журналістів, митців та юних вихованців. А винуватець урочистостей з задоволенням роздавав автографи на буклеті виставки, підготовленому музеєм.

Запрошуємо всіх, хто цікавиться історією, а особливо її відтворенням у скульптурній мініатюрі, завітати до музею і здійснити віртуальну подорож в епоху українського козацтва.

 

Віта Чернова, директор

художньо-меморіального

музею О.О.Осмьоркіна

 

Усі новини